Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Bolestné, ale úlevné rozhodnutí: Rozvod po 30 letech

Bolestné, ale úlevné rozhodnutí: Rozvod po 30 letech

Bolestné, ale úlevné rozhodnutí: Rozvod po 30 letech

Magazín: Sex a vztahy | autor: Helena Stejskalová | vydáno 01. 08. 2013

Jana léta chtěla začít znovu. Její děti vylétly z hnízda a s manželem už nežili spolu, ale vedle sebe. Když přišla vážná nemoc, došlo jí, že manžela zajímá už jenom jako služka, která vypere, uklidí a uvaří. S chorobou se proto musela poprat sama, a když ji zdárně zvládla, rozhodla se do toho praštit. Ohlásila rozvod. V pětapadesáti letech po 30 letech manželství.

Ženy postrádají city, muži sex

Zatímco kdysi byl rozvod po mnoha letech spíše neobvyklou událostí, nad kterou okolí aktérů nepochopitelně kroutilo hlavou, dnes se děje stále častěji. Proč? Člověk dlouhodobě nespokojený v nějakém vztahu podvědomě touží vrátit se znovu na startovní čáru a konečně žít tak, jak sám chce. Jaké jsou příčiny rozvodů, které nastanou třeba po 20 letech soužití? Pomineme teď odhalenou nevěru, přes kterou nejsme schopni se přenést. Zatímco u žen hraje velkou roli strádání v oblasti citových potřeb, mužům zase chybí zájem partnerky o sex.

Sobectví v plné nahotě

„Měla jsem pocit, že mne vnímá už jenom jako inventář bytu, který mu poskytuje veškerý servis. Když ten servis najednou nebyl, protože jsem strávila delší dobu v nemocnici, bylo zle. Čekala jsem oporu ve svém boji s nemocí a místo toho jsem se dočkala sobce, který myslí jen na sebe,“ vypráví Jana. Začala si proto klást otázku, zda si skutečně před lety vzala tak sobeckého muže, nebo se jím postupem doby stal. Došla k názoru, že takový byl už dávno, jenom to neviděla, nebo možná nebylo tolik příležitosti, aby se jeho sobectví v plné nahotě projevilo. S konečnou platností se proto rozhodla a podala žádost o rozvod.

Stálice v našem šatníku – No. 4 Pouzdrová sukně

Stálice v našem šatníku – No. 4 Pouzdrová sukně

Sukně patří do šatníku žen od samého počátku existence oděvů jako takových. Její střih se časem p...

Spousta otázek bez odpovědí

Ačkoli šlo o bolestný krok, cítí teď, kdy už má rozvod úspěšně za sebou, úlevu. „Plním si některá přání, na která předtím nebyl čas,“ líčí nadšeně. „Mohu se mnohem víc věnovat svým zálibám, aniž bych měla pocit, že doma něco zanedbávám. Být vždy a za každou cenu tou perfektní ženou, která má doma pořádek, vychované děti a práci zvládá na jedničku, mne hrozně vyčerpávalo,“ říká dnes.  

Samozřejmě, že je tohle všechno spojené s nejistotou a tedy stresem. Zvládnu se sama uživit? Nebudou mi chybět peníze? Dva přece jenom vydělají víc než jeden…Dokážu si najít nový domov? Nebude pro mne problém zpřetrhat vazby a najednou začít někde jinde? Moře otázek, na které se těžko předem hledá odpověď. Jistota, byť špatná, člověku často připadá jako menší zlo, než se dávat všanc a muset znovu hledat. 

Srovnejte si věci v hlavě

Pokud ale jste dlouhodobě nespokojené a hlodá ve vás červ pochybností, zda to zkusit znovu od nuly, především si s čistou hlavou sedněte a zamyslete se. Co mi nový stav a nově získaná svoboda přinesou a naopak vezmou? Zkuste si to sepsat, klidně jako obchodní výkaz má dáti – dal. Nebojte se papíru přiznat i to nejtajnější, co se vám honí hlavou. Sepište všechno, co vám přijde na mysl. Věci důležité i ty méně podstatné. Každé potom přiřaďte určitý stupeň důležitosti, třeba známkami jako ve škole od jedničky do pětky. Jednička nejdůležitější, pětka nejméně podstatné. Pročistíte si myšlenky a budete si moci položit otázku: Stojí mi to za to? Odpovíte-li si ano, jděte do toho. Nezapomeňte, že v každé životní situaci máte spoustu možností, jde jen o to je vidět, vnímat a nebát se jich.

Má podle vás rozvod po letech smysl? Co je jeho příčinou? Je to hlavně touha žít konečně podle svého?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
10. 10. 2014 Jenka Ano, rozvod je dobré řešení (reakcí: 1)
07. 12. 2013 Irena Rozvod (reakcí: 0)
01. 11. 2013 Janina Rozvod (reakcí: 0)
23. 08. 2013 goldie ... (reakcí: 0)
14. 08. 2013 Bětka Bojím se (reakcí: 1)
05. 08. 2013 PeiPinka Rozvod (reakcí: 0)
01. 08. 2013 soffka ... (reakcí: 0)
01. 08. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
01. 08. 2013 RitaTerezka -- (reakcí: 0)
01. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist