Femina.cz » Magazín » Móda » Do boje se svým cyklem!

Do boje se svým cyklem!

Do boje se svým cyklem!

Magazín: Móda | autor: Renata | vydáno 16. 10. 2006

Máte pocit, že menstruační cyklus je za trest


Že s vámi hormony hází tak nechutně, že to není k žití Závidíte mužům jejich „hormonální stálost“ Pak vám velmi dobře rozumím, sotva se vyhrabete z první předmenstruační deprese, je tady další….

Změnou jídelníčku si můžeme pomoci být ve formě.
S každou fází našeho cyklu si tělo žádá rozdílné složky a když jeho potřebám vyhovíme, pak máme šanci, že se celá ta hormonální bouře trošku uklidní.

A jak tedy cyklus vypadá

Fáze 1 – 1.-5. den cyklu
První dny menstruačního krvácení, sliznice dělohy se po malých částech vylučuje z těla. Zároveň již začínají dozrávat vajíčka pro další cyklus.
Tehdy je dobré obohatit jídelníček o železo. Takže si dopřejme játra, kořenovou zeleninu, kopřivový špenát anebo prostě sáhněte po nějakém přípravku z lékárny nejlépe v kombinaci s kyselinou listovou.
Svým chutím popusťte uzdu, dopřejte si i nějaký ten zákusek. Máte za sebou nelehké období před menstruací, je čas se trošku hýčkat a tím si vylepšit náladu.
Omezte pití silné kávy a čaje a v jídelníčku zvyšte podíl ovoce a zeleniny. Pochutnávejte si na rozinkách, sušeném ovoci a ořechách. Jakmile pomine nejsilnější krvácení, jsou to dny klidu a pohody.

Fáze 2 – 6.-16. den cyklu
To je naprosto ideální období, v podstatě jediné, kdy je nám fajn.  Máme výbornou náladu a ještě výbornější fyzickou kondici. Dny kolem ovulace (10-16 den cyklu) jsou u některých žen navíc báječné v tom, že se u nich zvýší sexuální žádostivost. Vylepšuje se pleť, cítíme se krásně a žádoucí. Ovšem býváme v době ovulace kritičtější k jiným ženám „sokyním“ a dle vědců jsme i krásnější.
Ideální doba pro zahájení očistné či hubnoucí kůry!
Kolem ovulace pozor na hormon estrogen, jehož hladina se v krvi výrazně zvyšuje a tím snižuje hladinu cukru v krvi. Dbejte na vydatnou snídani, je šance, že budete maximálně výkonné.

Fáze 3 – 17.-.21. den cyklu
Těsně po ovulaci v těle vzniká zvrat. Zvyšuje se hladina progesteronu i estrogenu v krvi a odolnost organismu klesá. Děložní sliznice narůstá a připravuje se k přijetí vajíčka. Může se dostavit první únavnost a ospalost. Zažeňte ji dostatkem vitamínu C, pijte ovocné šťávy. Již se začínají objevovat první příznaky špatné nálady. Zabojujte proti ní potravinami s obsahem vitamínů skupiny B – kvasnice, mořské ryby nebo celozrnné pečivo. Ostatně ani pivo není k zahození…. Koncem třetí fáze se již objevuje obávaný PMS.

Fáze 4 – 22.-.28 den cyklu
Nejhorší fáze. Předmenstruační syndrom jak vyšitý.  Napjatá prsa, bolavé a nafouklé břicho, zplihlé vlasy, mastná pleť plná pupínků a nálada pod psa, sklony k hysterii, přecitlivělosti. Není ideálnější situace, což
Rozházenou hladinu ženských hormonů prý dokáže srovnat vápník. Tak zkusme dostatek mléčných výrobků, hlavně zakysaných, mák, ořechy…
Velmi výrazné je v tomto období hromadění vody v organismu (to může přidat až 3 kg) a tak přestaňte zbytečně solit, vyhněte se slaným pochutinám jako jsou brambůrky a tyčinky, nejezte příliš mnoho uzenin a konzervovaných potravin. Hodně pijte, jen tak se vyhnete dalšímu zadržování vody v těle. Vařte si meduňku, jezte hořčík, banány, dýňová semínka, lehce sportujte.
Špatnou náladu rozhodně nepodporujte začátkem hubnoucí kůry, to by vám neprospělo nemluvě o tom, že díky roztodivným chutím by stejně nebyla úspěšná. Úspěch neslaví ani závažná rozhodnutí učiněná právě teď.
Úleva většinou přichází s prvním dnem menstruace, hladina hormonů z nejvyšší hladiny přechází do té nejnižší….a vše začíná opět dokola.

Nemáte to lehký, že   Udržet se celý měsíc ve formě dá fušku, ale když se vám to nebude dařit – nezoufejte. Naložte se do vany plné voňavé pěny a řekněte všem, že vám můžou políbit dveře u koupelny…No ne

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
30. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
30. 01. 2012 xxkouckaxx +íží (reakcí: 0)
31. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist