Z dětského království pokoj pro puberťáka? S námi hravě!

Pokoj pro teenagera musí být originální i osobitý. Jak ho ale zařídit, aby se v něm puberťák cítil jako ryba ve vodě, byl nadčasový a ty ses zároveň nemusela bát, že se za pár let nebude líbit? Poradíme ti!

Je to už pár let, co tvé dítko odrostlo z dupaček, dokonce si už ani nestaví stavebnice, nekreslí obrázky, co by vyvěsilo mámě na ledničku, a více než poslední „animák“ ho zajímá, kolik spolužáků se sejde v pátek v hospodě. Jednoduše řečeno – máš doma „puberťáka“! Je jasné, že potřeby teenagera se významně liší od dítka školou povinného. Je tomu třeba přizpůsobit i pokoj. Jak to ale zařídit? Jak z dětského království vykouzlit několika kroky ráj náctiletých? Není to tak těžké. Dcera nebo syn se jistě rádi přestavby zúčastní a přispějí svojí troškou do mlýna.

Nad zálibami a vkusem teenagera nemávej rukou!

Hlavním cílem dospívajícího jedince je prosadit se – vystoupit z řady, vytvořit si odlišný názor, být originální a vynikat! I tvůj teenager doma má jistě nějakou „image“. Poslouchá tvůj synek punk, hraje florbal, ujíždí na fantasy PC hrách nebo se jeho svět zahalil kompletně do černé barvy? Je tvá dcera vášnivou fanynkou filmů s Benedictem Cumberbatchem, kupuje si jen prádlo od Victoria‘s Secret, propadla fitness, touží být architektka nebo zbožňuje malování a umění? Rozhodně nad zájmem své ratolesti nemávni rukou. Pokud pokoj zařizuješ sama, zkus se vcítit do osobnosti tvého dítěte. Jinak si ho rozhodně přizvi k rozhodování. Koneckonců neděláš ho pro sebe ale pro něj.

Zařízení pokoje by mělo být neutrální, originalitu dožeň na doplňcích!

Z dětského pokoje vykouzlit jako mávnutím proutku pokoj pro teenagera zprvu nevypadá jako zrovna lehký úkol. Není to ale tak těžké, uvidíš. V první řadě je třeba si uvědomit, že pokoj s tvým puberťákem zůstane hezkou řádku let, tedy i za dva roky, kdy už možná nebude přesvědčený o tom, že nejkrásnější barva na celém světě je růžová. Základní vybavení by tedy mělo být univerzální, barvy neutrální. Osobitost dožeň pomocí doplňků, textilií, tapet, fotek, plakátů, koberce… Pokud tvé dítko nemělo pokoj v podobě paláce Šípkové Růženky, lze ho poměrně snadno proměnit.

Postel nebo gauč?

Začni u postele. Bude tvé dítko ještě růst? Pokud nepředpokládáš, že by během následujících let vyrostlo o dvacet třicet centimetrů, klidně investuj do dražší postele, která už něco vydrží. Měla by být dost velká, klidně širší než běžné lůžko. Mlaďoši využívají postel i jako pohovku, čtou si na ní, učí se, lenoší. Mnohdy se na ní uvelebí i návštěva nebo se na ní i přes tvé výhrady pojídají brambůrky, slané tyčinky nebo právě doručená pizza. Postel zkrátka ve světě dospívajícího není jen na spaní.

Postel se neboj doplnit tradičním nočním stolkem. O jeho vzhledu může rozhodnout tvůj syn či dcera. Přeci jen potřebují místo, kam si budou v noci odkládat mobil, kde bude stát budík nebo fotka třídního idolu.

Nápadité křesílko jako originální prvek

I přesto, že se postel v pokoji puberťáka stává mnohdy pohodlným gaučem, nezapomeň na výběr příjemného křesílka. Jeho výhodou je, že se může stát i designovým prvkem – zkrátka něčím, na čem se bude moci tvé dítko vyřádit, projevit svoji originalitu a nechat se inspirovat svým oblíbeným stylem.

Při výběru pracovního stolu mysli do budoucnosti. Prostornější úložné prostory ocení každý při náročnějším studiu vysoké školy i při věnování se svým koníčkům. V každém pokoji dospívajícího je v dnešní době počítač. Mysli na to, že je nutné někam umístit tiskárnu. Výsuvná plocha pro klávesnici je rovněž chytrá vychytávka. Samozřejmostí pracovního prostoru v pokoji je pohodlná nejlépe ergonomická židle.

Menší koberec je praktičtější 

A teď pěkně od podlahy. Není příliš rozumné vybrat koberec, který pokryje celou plochu pokoje. Heboučký koberec je sice příjemný a hřeje, hůře se ale udržuje. Kdo ještě nenutil teenagera uklízet, neví, o čem mluví. Vsaď na malé koberečky před postelí nebo na efektní koberec s dlouhým vlasem uprostřed pokoje, na kterém se bude moci tvůj syn či dcera natáhnout, rozložit si knížky a příjemně relaxovat.

Televize v pokoji se není třeba obávat

Hamletovskou otázkou je televize v pokoji puberťáka. Bojíš se, že se tvé dítě zavře na celý den do pokoje a neuvidíš ho ani při večeři? Pravda je taková, že když bude chtít, neuvidíš ho stejně, i bez televize. Děti mají dnes k dispozici desítky prostředků, kterými se mohou izolovat. Počítače, notebooky, smartphony, tablety a další výdobytky moderní doby nabízí hodiny a hodiny zábavy. Navíc pokud se s tebou nebude chtít tvé dítko dívat na poslední díl Deníku Bridget Jones, vyhneš se zbytečným hádkám o vládu nad ovladačem.

Výběr barev doplňků a textilií nech plně na něm. Zdají se ti jeho nápady až moc bláznivé? Neboj se. To, že se některé divoké barevné kombinace nelíbí tobě, neznamená, že syn nebo dcera se v nich nebudou cítit dobře. Navíc mu či jí dáš jasně najevo, že ti záleží na tom, jak chce mít pokoj zařízený.

Výzdoba může být klidně skutečně divoká, praktické ale je, když se bude dát v budoucnu snadno vyměnit. Plakáty, obrazy, závěsy a další dekorace nadělají parádu teď i v příštích letech, a když se náhodou za nějaký čas omrzí, dají se snadno změnit.

A jaké pokoje se mladým líbí? Načerpej inspiraci v naší fotogalerii.

Foto zdroj: shutterstock.com, pinterest.com

20.1.2016 10:00| autor: Blanka Chocová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist