Máte doma budoucího prvňáčka?

První září je pro každého alespoň jednou v životě zcela zásadním dnem. Končí bezstarostné dětství a přichází první povinnosti. A změní se i vybavení dětského pokoje, který od této chvíle nebude sloužit jenom hrám.

Je potřeba proměnit pokojíček v žákovský a nebo chcete-li ve studentský pokoj. Potřebuje s tím poradit?

Podle odborníků z řad psychologů je přechod mezi bezstarostným světem dětských her a světem prvních povinností zásadním okamžikem, na který je potřeba dítě připravit. Není možné z ničeho nic vyžadovat po šestiletém dítěti, aby se podřizoval autoritě a chápal uložené úkoly jako věc, která se jednoduše musí splnit. A tato skutečnost úzce souvisí i s vybavením dětského pokoje, který se má stát pokojem žákovským.

1. hračky by už neměly být dominantou místnosti. Pokoj je od nynějška také pracovna. K této změně by ale mělo dojít plynule a rozhodně bez jakéhokoliv násilí. Hračky v pokoji zůstanou, ale uklidí se tak, aby nebyly určujícím středobodem místnosti.

2. v pokoji se objeví nový kus nábytku, a tím bude psací stůl. Pokud je to možné, pak by takový stůl měl být nový a neměl by to tedy být ten samý stůl, na kterém je dítě zvyklé si hrát.

3. dítě by se mělo aktivně účastnit vybavování svého nového pokoje a na rodičích je zejména usměrňování.

4. pracovní místo, tedy stůl, židle a úložné prostory a police na písemnosti, knihy a sešity by neměly vypadat jako dětská hračka. Dítě si nebude na povinnosti hrát, ale bude je muset opravdu plnit.  Neznamená to ale, že by žákovský nábytek měl vypadat nějak přísně, ale pracovní deska s Mickeymousem jistě nebude vhodná, i když se v regálech obchodů tváří mile a hezky

Pracovní prostředí by mělo vydržet alespoň do doby absolvování prvního stupně základní školy a nemělo by tedy být ultimativně pro šestileté dítě. Počítejte tedy s tím, že by pracovní prostředí mělo být schopné vyhovět potřebám dítěte až páté třídy. V praxi pak ale vybavení pokoje pro prvňáčka ve většině případů vydrží až do konce základní školy a pak je vyměněné za vybavení zcela dospělé.

 

 

Stojí za úvahu, nakolik je takový pokoj hezký na pohled a nakolik jej bude nutné za rok nebo za dva znovu předělat pro dospělejšího žáka.

 

 

 

Jednoduché pracovní místo nezabere mnoho místa.

 

 

 

Psací stůl by nemusel vypadat jako hračka, minimálně proto, aby jej nebylo nutné příští rok vyměnit.

 

 

 

Pracovní místo by mělo splňovat základní ergonomické parametry. Polohovatelná židle pak dokáže vyřešit správnou výšku sezení a potažmo i výšku pracovní desky stolu.

 

 

 

Bezstarostnému dětství odzvonilo a přichází první povinnosti.

 

 

 

Dětský pokoj zůstane dětským pokojem i když v něm bud bydlet školák, ale hračky by už neměly být dominantou místnosti.

 

 

27.8.2008 12:00| autor: Living.cz
Více o tématu: hračkaškoláci

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist