Vana je místo odpočinku

Některé dny jsou zkrátka delší než jiné. V práci peklo, na zpáteční cestě přeplněnými ulicemi očistec a doma se dožadují děti a partner pozornosti. Večer rychle skočíte do sprchy a v noci v posteli si jen tiše přejete, aby se podobný den už neopakoval.

 

Ale může to být jinak. Moderní doba je bezpochyby plná stresu a napětí, i v ní se však dějí prosté, každodenní zázraky. A jedním z míst, kde lze takového zázraku dosáhnout nejsnáze, je vaše koupelna. Koupel se totiž může z rutiny snadno proměnit v jedinečný prožitek, v očistu těla i ducha. Je to prosté: existuje bezpočet způsobů, jimiž si lze pobyt ve vaně zpříjemnit – stačí jen popustit uzdu fantazii. Snad vám při tom přijde vhod některý z následujících tipů:
Před samotnou koupelí se vždy ujistěte, že je vaše koupelna čistá a vyhřátá. Máloco dokáže narušit vnitřní pohodu tak, jako úvahy o původu skvrny na protější stěně. A teplota vody klesá ve studeném prostředí ještě rychleji než vaše nálada. Vanu si napusťte velice teplou, až horkou. Ale pozor, nepřežeňte to. Chcete se uvolnit, ne uvařit. Velice praktickou novinkou posledních let je možnost „dohřevu“ vody v koupeli. Toto zařízení není určeno k ohřátí studené vody, dokáže však její teplotu udržovat přesně na té úrovni, která vám vyhovuje, po celou dobu koupele. Jak vám vhodná koupel může pomoct si přečtete v článku Voda a lázně pro naše zdraví.

/files/1_02.jpg

Pravé divy dokáží aromatické oleje do koupele. Několik kapek dokáže změnit dotek vody v něžné pohlazení a prostředí vaší koupelny v zážitek vůně. Nemáte-li olej, zkuste alespoň prostou pěnu do koupele. Pro umocnění celkového pohodového pocitu si přečtěte další relax tipy v článku Chcete zažít skutečný relax? Zkuste masáž!
Koupel je pro většinu z nás ryze osobní a soukromý prožitek. Proto se dřív, než se do ní ponoříte, ujistěte, že vás nikdo nebude rušit. Pošlete děti do kina, pusťte partnera za přáteli na skleničku anebo prostě zamkněte dveře. Pokud vám případná společnost a příjemná konverzace při koupeli nevadí, naučte alespoň své blízké před vstupem do vaší svatyně zaklepat.

/files/PVZKR_PORTA170.jpg
Pocit pohody při koupeli dokáže umocnit hudba. Raději však své rádio či CD přehrávač nechte hrát v doslechu za dveřmi – mimo páru a vlhkost koupelny. Výběr hudby je jen na vás – někdo má rád Mozarta, jiný se lépe uvolní při poslechu rockových balad. Vyvarujte se snad jen zpravodajských relací a diskusních pořadů. Vybírejte ale pečlivě: určitě se vám nebude chtít vstávat a přístroj vypínat či přelaďovat.
Nechcete při koupeli přemýšlet o útrapách právě prožitého dne ani o povinnostech, které vás ještě čekají? Vezměte si něco na čtení. Stejně jako u hudby, i tady záleží výběr jen a pouze na vás. Magazín poslouží stejně dobře jako kniha. Platí jen jediné omezení: nesmí vám vadit, když se vámi zvolené čtivo namočí.
Pokud před potěchou ducha dáváte přednost uvolnění těla, zkuste následující jednoduché dechové cvičení: Položte si jednu ruku na prsa a druhou na břicho. Dopřejte si hluboký, ale pomalý (ideálně pětivteřinový) nádech nosem a následně obdobným způsobem vydechněte ústy. Dýchejte pomocí břicha – pokud cvičení provádíte správně, neměla by se ruka na vaší hrudi vůbec pohnout. Více o technikách správného dýchání najdete v článku Trénujte správné dýchání.
Má-li vaše vana zabudovaný masážní systém, neváhejte a zapněte jej. Nic nezbaví unavené tělo bolesti a celodenní únavy tak spolehlivě, jako laskající dotek proudící vody. Masážní systémy do koupelí jsou dnes již cenově dostupné, takže by neměl být problém vybrat si tu, která právě vašim potřebám a představám vyhovuje nejlépe.
Pocit pohody lze pochopitelně umocnit i méně nevinnými prostředky. Jednu sklenku vína vám nemůže vyčítat ani ten největší puritán, a holdujete-li tabáku, vězte, že dopřát si cigaretu ve vaně je mnohem bezpečnější (byť o nic voňavější) než v posteli.

/files/AURIGA_interier_001.JPG
Užíváte-li si svou koupel pozdě večer, možná dáte před obvyklým osvětlením přednost romantičtějšímu svitu svíček. V tom případě je ovšem výše zmiňovaná hudba téměř povinností. Svíčky zapalte až těsně před vstupem do vany a ve vlastním zájmu ukončete koupel dříve, než dohoří. Tápání po vypínači v potemnělé koupelně může být v lepším případě nepříjemné, v horším dokonce nebezpečné.
Ještě před vstupem do koupele se ujistěte, že na vás čekají čisté a nadýchané ručníky. Pokud máte možnost je nahřát například na topení, udělejte to – ten pocit bude stát za to.
A to je vše. Nakonec bohužel nezbude než otevřít dveře oázy klidu, v niž se vaše koupelna nakrátko proměnila, a vykročit zpět do všední reality okolního světa. Třeba ale zjistíte, že barvy té reality jsou o něco jasnější, než byly ještě před hodinou, a že život je zase o něco snesitelnější.

Foto: TEiKO
www.teiko.cz

21.10.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist