Proč nejsou e-knihy výrazně levnější? Náklady totiž neklesají

Elektronické knihy by měly být levnější. A také jsou, ale ne o tolik, jak by asi všichni chtěli. Proč tomu tak vlastně je? Na vině jsou hlavně vysoké náklady.

perfecto-capucine-3gc4gbnd3xs-unsplash-1100x618.jpg Zdroj: Unsplash.com

Elektronické knihy tolik netáhnou. A to i přesto, že platformy pro jejich čtení jsou velice rozšířené. Telefon má v kapse každý, počítač doma taktéž. Proč tedy není populárnější také elektronické čtivo? Jedním z důvodů je poměrně vysoká cena, která navíc nenabízí to, co kniha papírová.

Problém s cenou

Na první pohled by se mohlo zdát, že i ty nejčtenější knihy by měly být v elektronické verzi výrazně levnější. To však není pravda. Její cenu ovlivňuje celá řada faktorů. Pokud jde o zahraniční titul, pak tím mezi ty nejvýraznější patří překlad a korektura. Za tu sice nakladatel platí jen jednou, je ovšem potřeba spravedlivě rozpočítat tyto náklady mezi papírovou a elektronickou verzi.

Vysoké částky musí nakladatel zaplatit také za autorská práva. Tady se cena liší podle toho, kdo knihu napsal a jak populární vlastně je. Ceny u těch nejznámějších osobností bývají vysoké, na druhou stranu ale vydělávají nejvíce peněz. Z těchto výdělků si pak mohou vydavatelé dovolit investovat i do méně známých autorů nebo produkčně náročných edicí. Rozdíl v ceně mezi papírovou a elektronickou knihou tak ve většině případů tvoří pouze náklady na samotný tisk.

Na vině je i licence

Před vydáním musí vydavatelé uzavřít smlouvu s držitelem autorských práv. Její součástí přitom mnohdy bývá i doporučená cena. K té je potřeba připočítat 21 procent DPH, což cenovku vyšvihne zase o něco výš. Vydavatel kromě autorských práv ještě vyplácí provizi autorovi. Odměnu si pak strhne i prodejce. Z původní částky tak zbyde pár korun, které se ještě musí přerozdělit dalším subjektům.

Jak tedy můžete vidět, cena e-knihy nemůže být tak nízká. Odpadnou sice náklady spojené s tiskem, ten zbytek ale zůstává úplně stejný. Neznámé i nejčtenější knihy navíc lidé stále raději kupují v papírové podobě i přes jejich vyšší cenu. Tu si ovšem obhájí tím unikátním zážitkem. Otázkou ovšem zůstává, jestli se zájem o jejich elektronické verze vůbec někdy zvedne. To ale ukáže až čas. Databázi knih naleznete na CBDB.cz

2.3.2022 3:55| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist