Nevypadám v tom zezadu tlustě

Rozhovor se Stellou McCartney, Welt am Sonntag, 19. září 2004
NY, Broadway. Na střešní terase Sky studia stojí křehká žena, oblečená v růžových jogingových kalhotech, ke kterým si oblékla černý top.

Stella McCartney říká díky častěji než by musela a děkuje za vše a každému. Omlouvá se, že přišla pozdě a ptá se znova, pokud nerozumí dobře jméno. Je opravdu dobře vychovaná a netrpí žádnými hvězdnými manýry, ikdyž by klidně mohla.

Právě jste navrhla novou sportovní kolekci nazývanou Sportovní Stella, ale vy sama nosíte docela vysoké podpadky

To je pravda. Ani vteřinu jsem nepřemýšlela o tom, že bych oblékla sportovní boty. Mám ráda boty na vysokém podpadku. Dělají mě vyšší a štíhlejší. Tyto boty jsem navrhla sama a mají podpadky, které jsem nazvala „killers“. Jsou z plastu a vysoké 12 cm.

Mohou ženy při sportu nosit make-up

Bože ne, v žádném případě. Jdu do tělocvičny, abych spálila kalorie, ale zjistila jsem, že mnoho žen tam chodí, aby se seznámily s muži. Tento poznatek byl pak důležitý při navrhování této kolekce. Měla být praktická, ale také sexy. Když jsem navrhovala joggingové kalhoty, představila jsem si, jak bych v nich vypadala na běžícím pásu ve Fitness centru.

Co jste dříve nosila do fitnessu

Speciální sportovní oblečení jsem si ani nikdy nekupovala. Většinou toto oblečení má strašné střihy, špatné barvy a vetšina z nich je bleděmodrých, upnutých a lesklých. Dalším extrémem jsou věci, které budí dojem, že se právě připravujete na další olympijské hry, takže jsem vždy nosila oblečení, které jsem měla ve skříni. Neměla jsem žádnou chuť vydávat peníze za věci, které nebudu používat mimo fitness.

Jste vášnivá sportovkyně

Nejsem skutečně sportovní typ. Jdu zhruba tak 3krát za týden do fitnessu, ale mnohem raději sportuji v přírodě. Ráda plavu, běhám a jezdím na koni. Moje maka měla koně a od ní jsem se naučila jezdit ve stylu western a na to se nosí džíny, jezdecké boty a stará košile.

To zní spíše rustikálně než módně

Vyrostla jsem v Sussexu na farmě, kde jsem většinu času trávila venku, tím pádem jsem se vždy oblékala spíše prakticky. V Anglii neustále prší a počasí se dost mění. Když jsem ale začala být teenager musela jsem mít všechno oblečení, které bylo zrovna módní – široké kalhoty, cvičební úbor, pulovery s kapucou, minisukně atd. Dnes, když pracuji a jsem ve svém studiu, se oblékám hlavně pohodlně. Mám neustále tolik práce, že v podstatě nemám čas pečlivě si sestavovat svůj outfit. Vždycky ale nosím něco, co jsem navrhla.

S kým se při své navrhování radíte

S mým mužem a mými kamarádkami. Naše oblíbená hláška zní: „Nevypadám v tom zezadu tlustě “.

Půjčujete také svoje věci

Samozřejmě. Kamarádky přicházejí stále a pujčují si moje věci. Většinou je pak už neuvidím, ale miluji když jsou moje věci nošeny. To je největší odměna pro návrháře. Není nic horšího než navrhovat do skříně.

Styděla jste se někdy za to jak byli vaši rodiče oblečeni

Nikdy. Oba dva měly svůj zcela specifický módní styl a bylo jim jedno co ostatní říkají. S tímto sebevědomím se dá nosit cokoliv. Můj otec kombinoval obleky se starým děravým tričkem a ležérní styl mé matky mě inspiroval pro moji kolekci ready-2-wear. Všechno co měla ve své skříni si znovu vybavuji. Její záliba byla v obnošených džínách, norských svetrech nebo Haute Couture od Saint Laurena. To spojování různých materiálů jsem odkoukala od ní.

Odkud pochází ten sex-appeal ve vašich návrzích

Od mé matky ne, to je spíše ve mně. Když jako žena navrhujete pro ženy, je jasné, že vše bude mít ženský nádech. Navrhuji oblečení, které se mi líbí a které bych také sama nosila. Předtím než jdou věci do výroby se sama sebe ptám: „Oblékla bych to “ Pokud nad tím musím přemýšlet déle než 2 vteřiny, nezařazuji to do kolekce.

Když vás Karl Lagerfeld dosadil do firmy Chloé jako šéf-návrhářku, bylo tenkrát mnoho dohadů o tom, že jste tento post získala jenom díky tomu vašemu jménu McCartney. Tentokrát vám bylo 25…

… a ta „dcera od“, to stále nepřestalo. Nemám ráda žádné prominenty, kteří si stěžují na negativní tlaky. Myslím, že si to musí každý osobně vyjasnit. Ale ano, nenávidím to. Deprimuje mě to a dává mi to špatný pocit, když stále musím číst, že bych nedošla nikdy tak daleko, nebýt mého slavného otce. Hlavně v Anglii jsem stále jenom dcera od Paula, což je velmi frustrující. Dříve jsem si myslela, že to časem přejde, ale dnes se ptám sama sebe, jestli to vůbec někdy skončí.

Vadí vám pomluvy

Opravdu už sama nevím co mám dělat. Módu navrhuji od svých 15-ti let. Po střední škole jsem šla studovat design, ale stále jsem se připravovala na svoji budoucí kariéru. Mám spoustu kamarádek, které nejsou prominentní a o které se nikdo nezajímá. Ano, kamarádím se s Madonnou a je pravda, že jsem navrhovala její svatební šaty, ale když jsme se poprvé setkali, nevěděla kdo jsem. Bylo to v mém obchodě kde si koupila pár mých věcí. Všechny mé slavné přátele jsem poznala díky své práci a ne díky svému otci.

Ve kterém období vaší kariéry jste byla pod největším tlakem

Po času stráveném u módního domu Chloé, když jsem se vydala vlastní cestou. Před první přehlídkou v Paříži jsem měla obrovský strach. Měla jsem pocit, že všichni čekají jen na to, že zklamu.

Proč ste se rozhodla navrhnout sportovní kolekci pro Addidas

Všechno co navrhuji mi musí 100% sedět. Často se mě ptají, jestli bych někdy nechtěla navrhnout hračky nebo nějakou reklamu na šampón. Ale to nejsem já, takže s poděkováním odmítnu.

Co byste nikdy nenosila

Mrtvé zvíře. Žádnou kožešinu, žádnou kůži. Byla jsem tak vychována a věřím tomu. Jídla na mých večírcích jsou vegetariánská. Ale alkohol samozřejmě máme. Party bez alkoholu by byla strašně nudná.

http://www.stellamccartney.com/

25.10.2004 3:02| autor: Magdalena Rejhonová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist