Nebezpečný srážeč sebevědomí? Podle vědců je to selfie!

Ráda se fotíš a svůj výtvor prezentuješ na sociální síti? Nemáš tušení, jak ti tahle zdánlivě nevinná zábava může uškodit. Tedy hlavně v případě, že pak bedlivě sleduješ každý „lajk“. Tady jsou podrobnosti!

Podle nejnovějšího průzkumu má založený profil na sociální síti téměř pět milionů Čechů. Konkrétně na Facebook dává nějaký příspěvek 44 procent uživatelů jednou za týden, 19 procent dokonce dennodenně.

Nejvíce v kurzu jsou samozřejmě selfie. Jenže právě ony mají zásadní vliv na lidskou psychiku. Neujíždíš na nich taky?

Drtivá síla internetu

Studie provedená ve Velké Británii se zaměřila na to, jak selfie ovlivňují člověka. Hlavně v otázce sebevědomí, které je poslední dobou jaksi nedostatkovým zbožím. Výsledky průzkumu byly hodně šokující. Odborníci díky nim zjistili, že situace je mnohem horší, než si vůbec dokázali představit!

Od fotky k psychiatrovi

Ukázalo se, že celých 60 procent „selfíčkářů“ je zklamáno, když za svůj autoportrét nedostává minimálně 40 „lajků“. Vlastně, to je slabé slovo! Jsou přímo zdrcení a propadají depresím. S nedostatkem virtuální popularity se nemohou vyrovnat.

Jak to dopadá? V lepším případě návštěvou psychologa, v tom horším mentální anorexií nebo sebepoškozováním. Nabízí se tedy otázka – proč se lidé tak rádi fotí, když z toho nic dobrého nekouká?

Realita versus fotka

V rámci výzkumu odborníci oslovili tisícovku vyznavačů vlastnoručně pořízených snímků. Polovina jim přiznala, že si na podobizně, kterou hrdě vystaví na internet, připadají hezčí než ve skutečnosti. Navíc počet „lajků“ prý představuje ukazatel jejich krásy a hlavně popularity. Tak odtud vítr vane! Nezní ti to náhodou povědomě? Jestli je i tvoje sebedůvěra na bodu mrazu, neházej flintu do žita. Dá se s tím přece něco dělat…

Jak to vidí profíci?

V krizových situacích psychologové radí navštívit kurzy zaměřené na rozvoj osobnosti či na zvýšení sebevědomí. Pokud se na tento druh pomoci necítíš, je tu ještě další možnost – poohlédni se v knihkupectví. Tam najdeš spoustu příruček, publikací a manuálů, jak na sobě najít kladné stránky a zatočit s kritickými myšlenkami. A hlavně si dej na chvíli od selfie „voraz“. Tím se určitě nic nezkazí. Vždyť možná tohle hobby může za tvé špatné rozpoložení!

Co si o selfie myslíš ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem! Když už jsme u toho, lidé jsou vážně ochotni udělat cokoliv, aby jejich fotky na sociální síti získaly hromadu lajků. Pobav se ve fotogalerii! Jen ten photoshop musí někteří ještě vyladit. 😀

Foto zdroj: shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com, instagram.com

18.1.2017 6:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist