Jarní restart

Je to každý rok stejné. Po dlouhé zimě pomalu přichází jaro, z kterého máme chvíli radost, ale taky typickou jarní únavu. Kde však je základ tohoto procesu? A jak účinně „restartovat systém“? To vám poradí Dr. Petr Fořt, PhD.

 

Tělo je od přírody připraveno se vypořádat s hrozbami, které jsou součástí našeho každodenního života: s bakteriemi, viry či s nadměrnou fyzickou zátěží. Současný svět však připravuje pro náš organismus větší zátěž, než kterou je schopen zpracovat. A proto se močí, stolicí, potem i dechem náš organismus denně zbavuje obrovského množství odpadu. Stále častěji se jedná o odpady, které lze nazvat toxické: pesticidy, potravinářské přísady, léky, chemikálie, které inhalujeme ze znečištěné atmosféry či z prostředků používaných v domácnostech. Proto je velmi důležité povzbuzovat naše přirozené regenerační procesy k optimální funkci.

Jak na velký úklid?

Podstatou detoxikace je pozvolný, bezpečný a efektivní program. Jedině tak můžeme důkladně pročistit naše tělo od všech toxinů a nežádoucích látek. Nejedná se však o žádnou nereálnou dietu. Detoxikace je pouze „velkým úklidem“. Ovšem přesto to znamená podřídit se po určitou dobu (ideálně na měsíc) určitým pravidlům a trochu na sobě pracovat.

Detoxikační program v 10 krocích
1. Ráno vypijte nápoj z jednoho citrónu a horké vody.
2. Snídejte. Nezapomeňte na sklenici ovocné šťávy nebo misku čerstvého ovoce. Sklenici ovocné šťávy pijte alespoň dvakrát denně.
3. Ráno si najděte čas na relaxaci. Alespoň 15 minut poslouchání hudby nebo klidného přemýšlení.
4. Hodinu před obědem vypijte šálek horkého čaje, nejlépe zázvorového. Ať je oběd vaším nejvydatnějším jídlem.
5. Každé jídlo by mělo obsahovat zeleninu, nebo být zeleninou či ovocem doplněno.
6. Půl hodiny před večeří vypijte šálek zázvorového čaje. Večeře ať je lehká – talíř polévky, nebo salát s vařenou rybou. Na závěr kousek ovoce.
7. Najděte si formu cvičení, která vám vyhovuje a cvičte nejlépe 3-4krát týdně.
8. Ze svého jídelníčku vyškrtněte: kofein – černý čaj, káva, čokoláda, soda, šumivé víno, alkohol a cukr. Mléčné výrobky (v malém množství můžete jíst ovčí, kozí a sojové mléko, sýry, jogurty), pšenici (včetně chleba a těstovin), červené maso, ústřice, sůl. Všechna jídla typu fast food.
9. Naopak jezte: co největší množství neupravovaných potravin – obiloviny, zeleninu, ovoce…, ryby, kuřecí maso, vejce (s mírou), ořechy (mimo arašídů), luštěniny a tofu. Potraviny zdravě upravujte – dušením, vařením či grilováním.
10. Každý den můžete užívat kvalitní multivitaminový přípravek a minerální doplněk. Vyberte si takový, který obsahuje minimálně 7,5mg zinku.

Jak poznáte, že potřebujete detox?

Detoxikační program je nutný, pokud nefungují správně naše přirozené detoxikační mechanizmy. A to jsou:

Játra
Játra očišťují krev od všech jedovatých složek (od alkoholu po pesticidy), vychytávají toxiny, přeměňují jejich chemickou strukturu tak, že se stávají rozpustné ve vodě, a potom je vyměšují do žluče. Žluč dále přenáší odpadní produkty z jater do střev, jimiž jsou vylučovány z těla. Pokud jsou játra přetěžována, můžete trpět otoky, pocity na zvracení, špatným trávením, potaženým jazykem atd.

Ledviny
Jednou z nejdůležitějších úloh ledvin je filtrace krve a výroba moči, která odvádí toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin. Dále řídí vodní hospodářství organismu, krevní kyselost a navracejí zpět do krve všechny hodnotné živiny, které je potřeba uchovat pro další využití. Když jsou ledviny přetěžovány, může se to projevit tmavě zbarvenou, zkalenou močí, bolestí při močení.

 

Dokončení článku najdete na shinemag.cz

/wp-content/uploads/files/shine_restart.jpg

22.3.2010 12:00| autor: Redakce

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist