4 tipy, co nevynechat při návštěvě Madeiry

Madeira je věčně zelený ostrov v Atlantiku. Po celý rok nabízí dechberoucí výhledy do údolí z horských štítů, rozbouřené moře na severu, klidné pláže na jihu i romantické procházky po promenádách. Co byste při své návštěvě tohoto květinového koše, jak se Madeiře přezdívá, neměli vynechat?

madeira_uvodni-foto-1100x618.jpg Zdroj: CK Mundo

1.   Vykoupejte se v přírodních jezírkách na severu

Sever Madeiry je hornatý a oceán je zde divoký. Vysoké vlny, které naráží na pobřeží, vám vezmou dech. Pokud ale nejste zdatný surfař, do moře se pravděpodobně neodvážíte. Aby se zde dalo koupat, pokusili se místní trochu zkrotit sílu přírody. Na severu najdete koupací jezírka zaseknutá ve skalách. Od divokého oceánu je odděluje malá zídka, která plavce chrání před rozbouřeným oceánem. Tyto přírodní bazény najdete především v Porto Moniz a v Seixalu. Porto Moniz je známe středisko s promenádou a množstvím restaurací. Počítejte s tím, že je zde především v letním měsících velké množství turistů. Seixal je oproti Porto Moniz klidnější. Přírodní jezírka jsou schovaná trochu stranou od hlavní silnice, a proto nejsou tolik turisticky navštěvovaná.

2.   Vylezte na nejvyšší vrchol Madeiry

Madeira je hornatý ostrov a jen málokdy se vám stane, že půjdete delší dobu po rovině. Většinu času budete stoupat do strmých kopců. Procházky po ostrově jsou plnohodnotnou náhradou návštěvy fit centra. Pokud tedy milujete hory, budete na Madeiře ve svém živlu. Nejvyšším vrcholem a 3. nejvyšší horou Portugalska je Pico Ruivo (1 862 m n. m.) a nejoblíbenějším výchozím bodem na Pico Ruivo je Pico do Arieiro (1 862 m n. m.). Jedná se o třetí nejvyšší horu ostrova. Na tento trek se určitě vydejte, nebudete litovat. Čeká vás několikahodinová cesta po úzkých schodech a výhled do mraků. Vysokých vrcholů je ale na Madeiře spousta. Vyberte si kterýkoliv z nich, naplánujte si celodenní výlet, obujte si pohodlné boty, zabalte svačinu a můžete vyrazit.

3.   Projděte se úzkými uličkami měst

Máte raději procházky úzkými uličkami měst než horské výšlapy? Na Madeiře si každý přijde na své.

Funchal

Nejznámějším městem je bezpochyby hlavní město Funchal. Leží na jihu ostrova a většina turistů se ubytovává právě zde. Najdete tu množství restaurací, hotelů, obchodůpromenád kolem moře. Ve Funchalu se nachází také krásná botanická zahrada Jardim botânico da Madeira o rozloze 80 000 m2. Lanovkou se z ní dostanete do vysoko položené tropické zahrady Jardim Tropical Monte Palace. Je zde uložena spousta uměleckých děl a jedna část je dokonce celá inspirovaná cestou do Japonska.

São Vicente

São Vicente je malé městečko na severu Madeiry a patří mezi ty nejhezčí na ostrově. Přesto zde najdete jen pár restaurací a velmi klidnou atmosféru. Začínají zde také stezky na dva hlavní treky. Ze São Vicente se během pár minut dostanete do Porto Moniz i do Seixalu, kde na vás čekají přírodní koupací bazénky. Město je také spojené s jihem ostrova hlavní silnicí. Do Funchalu odtud dojedete během 40 minut.

Calheta

Calheta se nachází na jihu ostrova a patří mezi nejoblíbenější plážová letoviska. Hlavní pláž je pokrytá jemným bílým pískem dovezeným z afrického území Západní Sahary. Samozřejmostí jsou slunečníky, lehátka i toalety. Calheta připomíná spíše horskou vesnici než pulzující letovisko. Užijte si zde klid v kombinaci s profesionálními službami.

Mezi další města, která stojí za to navštívit, patří Machico, Santa Cruz, Ribeira Brava nebo Santana. A samozřejmě také Porto MonizSeixal, kde se nachází přírodní koupací bazénky.

4.   Obdivujte přírodní krásy ostrova

Madeiře se právem přezdívá květinový koš Atlantiku nebo ostrov věčného jara. Ať se vydáte kamkoliv, všude budete obdivovat celoročně kvetoucí rostliny, palmy, banánovníky, zelené hory a zamlžená údolí. Každý kout ostrova nabízí trochu jiné klima a budete překvapeni, jak se počasí i příroda po několika kilometrech mění. Chcete-li toho na Madeiře vidět opravdu hodně a užít si dovolenou bez starostí, vydejte se na tento turistický zájezd na Madeiru, který vás zavede na ta nejkrásnější místa i skryté perly.

Ponta de São Lourenço

Na východě Madeiry leží Ponta de São Lourenço, nejsušší část ostrova. Tento poloostrov je bičován silným větrem, a proto je vysušený a působí jako polopoušť. Vydejte se sem na celodenní výlet. Na konci se vám otevře výhled na nejvýchodnější bod Madeiry, ostrov Ilhéu do Farol s majákem z roku 1886.

Levády

Napříč ostrovem se táhne důmyslný systém úzkých kamenných a betonových kanálů. Říká se jim levády a slouží k zavlažování Madeiry. Podél těchto levád vedou krásné turistické stezky s celkovou délkou až 2 400 km. Některé trasy prochází skrze tunely, které jsou vlhké a neosvětlené. Na cestu si vezměte raději čelovku a nepromokavé boty. Mezi nejhezčí levády patří Levada Caldeirão Verde, Levada do Risco, Levada das 25 Fontes, Levada do MoinhoLevada do Rei.

Fanal

Oblast Fanal je opravdu magickým místem. Na této malé náhorní plošině najdete podmáčené a svěže zelené louky. Na nich se mezi vavřínovým lesem pase dobytek a celá scenérie je většinu dní v roce zahalená v mlze. Oblast se nachází ve výšce 1 100 m n. m. a teplota zde klesá až o 15 °C oproti nížinám. Fanal je také oblíbené místo fotografů.

Tak už víte, kde strávíte svou příští dovolenou?

Autor: Linda Mannelová

6.1.2023 11:12| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: bazény

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist