Femina.cz » Magazín » Celebrity » Helena Bonham Carter – Čarodějnice nebo královna?

Helena Bonham Carter – Čarodějnice nebo královna?

Helena Bonham Carter – Čarodějnice nebo královna?

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 26. 01. 2011

Co všechno má za sebou nepřehlédnutelná britská herečka, která bude za měsíc usilovat o Oscara za vedlejší ženskou roli díky filmu Králova řeč?

V tomto dojemném dramatu hraje energickou a oddaně milující manželku budoucího krále, která najde svému koktajícímu muži pomoc v ordinaci australského logopeda svérázných metod. Mimochodem, tuhle panovnici jsme pak poznali jako Královnu matku, až do svých 101 let ztělesňující britskou důstojnost. I když se to na první pohled (zvlášť pokud se díváte na fotky herečky z letošního předávání Zlatých Globů) nemusí zdát pravděpodobné, není to poprvé, co někdo tuto herečku obsadil jako šlechtičnu.

Naopak, Helena Bonham Carter před 25 lety jako královna začínala, v příběhu tragické mladičké Tudorovny Jane Grey. A protože v domácí hvězdu ji proměnil hned její druhý film Pokoj s vyhlídkou, a to byl snímek ikon kostýmních a často i původně literárních dramat Merchant-Ivory, uvízla mladá herečka v korzetu stejně jako její postavy, vášnivě planoucí city bez ohledu na konvence (vzpomeňte třeba na Rodinné sídlo). „Měla bych si dát odstranit pár žeber, protože v korzetu strávím zbytek života,“ komentovala to sama sžíravě.

Nakonec ale jako v pohádce přišel muž, aby jí z toho svíravého typu literárních hrdinek vysvobodil. Nebyl to Kenneth Branagh, s jehož talentem prožila pár let osobně i na plátně, ten ji nechal zabít ve Frankensteinovi, další adaptaci klasiky. Byl to režisér se vzhledem čaroděje Tim Burton, který se do ní zamiloval, když mu hrála opici. Co pak na tom, že remake Planety opic zrovna neoslnil, když se  díky němu zrodilo jedno kreativní partnerství, jeden mimořádný vztah a dvě děti. Helena vstoupila do expresivnější fáze své kariéry, jejíž příchod oznámila už postavou sexuálně vyzývavé neurotičky Marly v Klubu rváčů. Kapitoly nadepsané čarodějka.

Tou byla (a ještě bude) doslova v Harry Potterovi nebo Velké rybě, i přeneseně v Sweeney Toddovi, kde se pochlubila i svými muzikálovými schopnostmi. Jako čarodějka se někdy i obléká, i když ji podezřívám, že tím hlavně provokuje bulvární novináře. Nedávno se svěřila, jak si užívá všechny bizarní historky, které se kolem ní a Burtona nabalují. A v 90. letech prohlásila: „Nenávidím svou image upjaté Edwardiánky. Chci všechny šokovat.“

To, že po letech přijala zase další roli šlechtičny, ač z 30. let, kdy už se korzety nenosily, by mohlo signalizovat, že Helena Bonham Carter už ví, že šokovat nemusí, aby si obecenstvo všimlo, jak dobrá je herečka. Tu oscarovou nominaci si bezpochyby zaslouží.

Zajímavosti o Heleně Bonham Carter:

Sama pochází z vážené anglické rodiny z vyšší střední vrstvy, z níž vzešel už i jeden britský premiér nebo jeden filmový režisér.

Už od puberty chtěl být umělkyně. Fakt, že když jí bylo pět, nervově se jí zhroutila matka, a když jí bylo deset,  její otec, uznávaný obchodní bankéř, ochrnul po záchvatu, tuto ambici jen zesílil.

Na Oscara už jednou nominovaná byla, za roli chudé intrikánky z dramatu Křídla slávy natočeného v roce 1997 podle románu Henryho Jamese.

Vysněný part, paní Lovettovou slepě zamilovanou do ďábelského holiče Sweeney Todda, jí sice dal její partner Tim Burton, musela si ji ale vybojovat v dlouhém konkurzu, kde rozhodoval i autor muzikálu Stephen Sondheim.

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
09. 10. 2012 AlexandraAlexis + (reakcí: 0)
18. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
04. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)
07. 03. 2011 hoooli - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

24. 10. 2016 Horoskop Ryby

Den začne velmi příjemně, tedy jen do té doby, než narazíš na zvědavou kolegyni nebo sousedku, která ti zkazí náladu ... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist