Zkrať dobu úklidu koupelny na třetinu díky nanotechnologiím

Nikdo nežije rád ve špíně, nicméně lidí, kteří rádi uklízejí, je také málo. Většina z nás má na práci důležitější věci než úklid. Jenže kdo jiný by se měl postarat o čistotu domácnosti než žena? Takže to zase zbývá na tobě. S chytrými pomocníky však úklidem nestrávíš až tolik času!

Roboti, kteří za tebe zastanou nezáživné domácí práce, jsou zatím hudbou budoucnosti. To se však nedá říct o dalším vynálezu, jenž působí jako ze sci-fi filmů – nanotechnologiích. Ty už jsou několik let mezi námi a mohou ti pomoct třeba právě s úklidem!

Co se pod výrazem nanotechnologie vůbec skrývá?

Předponu „nano“ si možná pamatuješ z hodin fyziky. Označuje 10-9, tedy něco, co je velké (nebo spíše malé?) miliardtinu metru. Objekty této velikosti jsou nepředstavitelně drobné, očima je nikdy neuvidíš. To ale neznamená, že by neexistovaly. Existují a vědci se je postupně učí využívat.

Pojmem nanotechnologie se označuje obrovská oblast vědy, která zkoumá a využívá objekty, jejichž rozměry se měří v nanometrech. Nanotechnologie se dostávají do strojírenství, zdravotnictví a dalších oborů. Nemusíš se s nimi ovšem setkat jen ve vědecké sféře. Mohou ti pomoct i doma, nejčastěji jako impregnace nebo ochrana povrchu.

Inspirace pochází z přírody

S trochou nadsázky by se dalo říct, že s nanotechnologiemi se setkáš i v přírodě. Víš, jak vypadá květ lotosu? Lotos roste ve stojatých vodách, tedy v bahně a špíně, přesto má vždy čisté růžové krásné kvítky. Jak je to možné? Mohou za to malinké hrbolky na povrchu okvětních lístků. Tyto hrbolky jsou velké asi miliardtinu metru (nanometr), okem jsou tedy zcela neviditelné, ale mají svůj účel.

Díky malým hrbolkům se na okvětních lístcích lotosu nezachytává špína. Částečky špíny ulpívají na hrbolcích a nedostávají se až na povrch. Z hrbolků je pak smyje ranní rosa nebo déšť. Funguje to jednoduše a spolehlivě, lotosové květy se prostě čistí samy. A teď si představ, že stejně automatizovaně se může čistit třeba i tvoje koupelna!

Ochraň povrch zrcadel, baterií a celé koupelny

Na podobném principu jako u lotosového květu může fungovat i ochrana tvé koupelny. Na zrcadlo, baterie či umyvadlo prostě naneseš jakýsi ochranný film, který vytvoří onu kouzelnou vrstvu. Špína se pak bude smývat jednoduše vodou, v čemž spočívá ta největší výhoda. Nefunguje to tak, že bys použila speciální nanopřípravky a od té doby už nikdy nemusela koupelnu uklízet. Do úklidu se budeš muset občas přemluvit, ale půjde ti mnohem rychleji a snadněji. Nebudeš muset myslet na nákup čisticích přípravků, prostě jen vezmeš do ruky hadr, namočíš jej a koupelnu umyješ vodou. Špína pustí rychle a nejlepší je, že ochranný film minimalizuje také usazování vodního kamene!

Jaké jsou tedy výhody nanočisticích prostředků?

Šetříš přírodu. Nemusíš dál používat žádné chemické přípravky, čistíš pouze vodou.

Zbavíš se bakterií a virů. Prostředek na bázi nanočástic redukuje jejich množení.

Ušetříš čas. Bude ti stačit vzít do ruky mokrý hadřík.

Uspoříš peníze. Už nebudeš muset nakupovat žádné čisticí prostředky.

Zní to všechno až příliš hezky? Nanotechnologie do života běžných lidí ještě nestačily příliš proniknout, proto ani o nano čisticích přípravcích spousta z nich neví. Buď první, kdo je vyzkouší, a přesvědč se na vlastní kůži.

Nano přípravky u nás prodává například německá firma Nano Concept. Najdeš u nich přímo set na ochranu koupelny proti usazování špíny a vodního kamene. Jestli ale nechceš napoprvé investovat takovou částku, prohlédni si jejich sortiment. Mají i spoustu jiných produktů, které ti usnadní nejen úklid. Zajímavá je třeba nano impregnace textilu nebo fasádní barva se samočisticím efektem.

25.4.2019 1:01| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist