Těhotenství po třicítce? Ve větším klidu

Trend odkládaného a pozdějšího mateřství je patrný ve vyspělých státech po celém světě. Sociologové, psychologové a další odborníci zkoumají příčiny i důsledky tohoto jevu, lékaři někdy varovně zdvíhají prst a upozorňují na možná rizika pro dítě i matku.

Jednu skupinu „starších“ maminek představují ženy, které dlouho nemohly otěhotnět, až se to podařilo uměle. Druhou velkou skupinu pak tvoří ženy, které se vědomě rozhodnou počít své první dítě po 35. roku věku a ty, jež si po čtyřicítce pořídí další dítě.

Vždycky jsem věděla, že dítě rozhodně chci, ale mám skvělou práci, která mě baví, a nějak se to pořád nehodilo,“ říká devětatřicetiletá marketingová manažerka nadnárodní korporace Jolana, které se na jaře narodila dcera Marie. „Pravda je, že si mateřství velmi užívám a chceme s partnerem co nejdříve ještě jedno miminko,“ dodává Jolana a vystihuje mimoděk to, co prožívá mnoho současných žen. Nejprve si chtějí vybudovat kariéru, a proto přivádějí první dítě na svět o dost později než generace jejich matek.

Podle údajů Českého statistického úřadu překročil v roce 2016 průměrný věk rodiček hranici 30 let. Těhotenství po třicítce má i své výhody. Z výzkumu dánských vědců zveřejněném v časopise European Journal of Developmental Psychology plyne:

  • Maminky ve věku 30+ jsou při výchově vyrovnanější a klidnější, málokdy používají fyzické tresty, neztrácejí nervy a nezvyšují tolik hlas v porovnání s mladšími maminkami.
  • Děti těchto maminek jsou před nástupem do puberty sociálně i emočně vyspělejší než děti výrazně mladších maminek.

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá nastávajícím maminkám na prevenci 1000 Kč, na vitamíny 200 Kč na pro následnou péči o miminko až 1000 Kč

23.8.2018 3:14| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: dětimateřství

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist