Obtěžování na ulici je častější, než si možná myslíte. Jak reagovat a jaké jsou zkušenosti v Česku?

Až 90 % mladých Češek do 34 let má zkušenost s obtěžováním na veřejnosti. Případní kolemjdoucí málokdy dokážou zasáhnout, protože často nevědí jak. S tím od června letošního roku radí značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up. Jaké jsou zkušenosti z prvních školení, kde se můžete dozvědět, jak reagovat, se dozvíte v tomto článku.

20200303-digital-thecause-herovisual5_dmi_image_na_no-cta-1100x618.jpg Zdroj: L'Oréal Paris

Pokud vidíme na ulici, v parku či v obchodě ženu v nesnázích, často nevíme, jak se správně zachovat, nebo máme pocit, že problém lépe vyřeší někdo jiný. Značka L’Oréal Paris společně s nevládní organizací Konsent proto přichází s návodem, co dělat, pokud si na veřejnosti všimnete nevhodného chování. Jde o projekt Stand Up a účinnou metodu 5D, která chce odstranit bariéru mezi ohroženou ženou a netečným okolím. Registraci na online či osobní vzdělávací kurz, stejně jako celou řadu informací a statistik najdete na stránkách Stand UP Česko.

Co si můžeme představit pod metodou 5D?

1. Direct – Zasáhni přímo

Pokud pro vás není situace nebezpečná, oslovte pachatele. Požádejte ho, aby se svým chováním přestal. Někdy postačí se jen postavit mlčky bezprostředně vedle aktérů.

2. Distract – Zaskoč pachatele

Odlákejte pozornost pachatele, např. zkuste něco „omylem“ upustit a udělat rozruch, položit mu jednoduchou otázku na cestu či nejbližší bankomat.

3. Delegate – Zavolejte pomoc

Asi nejjednodušším způsobem, jak situaci řešit, je oslovit lidi v okolí, ideálně někoho, kdo v dané situaci autoritou, jako je např. řidič autobusu, ostraha nebo v případě nutnosti i policie.

4. Document – Zdokumentuj incident

Pokud si situaci natočíte, zeptejte se obtěžované, jak chce s nahrávkou naložit. Nikdy ji nezveřejňujte online.

5. Delay – Změň téma, odlož na později

I když už incident skončí, oslovte obtěžovanou a ukažte jí, že jste na její straně a nemá se čeho bát. Nabídněte doprovod nebo i jen svou přítomnost.

Školení probíhají v Čechách již od června letošního roku, ať už v rámci festivalů, školních prostor nebo online. Zatím se zúčastnilo přibližně dva tisíce zájemců. A jaké jsou první zkušenosti školitelů z organizace Konsent, která školení realizuje?

„Po každém worskhopu chodí za našimi školitelkami účastnice a svěřují se jim s vlastními zkušenostmi. Většinou také děkují, že podobná školení děláme a přispíváme tím k tomu, že se to třeba nestane nikomu dalšímu,“ říká Ivan Kobelev, hlavní školitel Konsent a dále dodává: „Víme, že pod pojmem obtěžování, si každý představuje trošku něco jiného. Je hodně zajímavé sledovat diskuzi účastníků a ty různé pohledy vnímat. I toto přispívá k pochopení problematiky.“

Obtěžování je velmi široký pojem – pro někoho to mohou být už např. vyzývavé pohledy, jiný tak vnímá pokřikování, doteky apod. Důležité je respektování individuální hranice každého z nás.

Dalším důležitým aspektem z pohledu metody 5D je reagovat v respektu „oběti“ tak, aby ji případný zásah neuvedl do ještě větších rozpaků, což se také objevilo v reakcích publika. Podstatou metody 5D je reagovat bezkonfliktně a zároveň co nejjednodušší možnou a nejúčinnější možnou formou.

„Na konci každého kurzu nám všichni účastníci pravidelně říkají, že jsou o mnoho lépe připraveni reagovat, pokud se náhodou stanou svědky pouličního obtěžování,“ doplňuje ještě Ivan Kobelev.

Společným cílem značky L´Oréal Paris a organizace Konsent je letos proškolit až 15 000 lidí, proto neváhejte a přidejte se k těm, kdo vědí, jak reagovat v případě, že se stanete svědky pouličního obtěžování. Stačí kliknout na www.standup-cesko.com.

5.10.2022 1:12| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist