Nepotřebné věci nemusí nutně končit v koši – re-use a upcyklace pro začátečníky

Třídění odpadu a jeho minimalizace je jedním z aktuálních témat současnosti. Přestože omezení produkce odpadu hodnotí většina lidí jako pozitivní krok, životní změny, které s tím souvisí, mohou na první pohled působit pro někoho strašidelně. Přitom není nutné nastartovat z nuly na sto – i malé změny mohou mít značný vliv. Kromě správného třídění odpadu a jeho recyklaci, je pak zajímavou cestou, jak přistoupit k minimalizaci domácího odpadu, třeba re-use a upcyklace.

Re-use – z nepoužívaného a nechtěného potřebné

Re-use je jedním ze způsobů, jak minimalizovat odpad. Jedná se o opětovné použití věcí víceméně v jejich původním stavu. Nejedná se o nic složitého a většina z nás se s re-use už setkala, aniž bychom si to uvědomili.
Jedná se například o přenechání hraček a oblečení mladším rodinným příslušníkům, známým či darování věcí těm, kteří je potřebují.
Na principu re-use v podstatě fungují i second-handy, či aplikace, které nabízí prodej či výměnu věcí, které nechceme.
Třeba i takové domácí zavařování marmelády do sklenice, ve které jsme si z obchodu přinesli okurky, je re-use.

Re-use je ohleduplný nejen k přírodě, ale i k nejbližšímu okolí. Prastarý, ale stále funkční mobil, není nutné hned vyhazovat do elektroodpadu. I pro něj jistě najde někdo ve vaší blízkosti využití, ať už je to bezdomovec, který si díky němu snáz najde brigádu, nebo třeba kamarádka samoživitelka, která potřebuje telefon pro svou ratolest.

Upcyklace – vdechněte věcem jiný a nový život

Většina věcí, které už nepotřebujeme, skončí v nejlepším případě buď v barevných kontejnerech, v tom horším v popelnici ve směsném komunálním odpadu, v nejhorším na černé skládce…

Internetové návody k minimalizaci odpadů nás nabádají k tomu, abychom s tím začali v ideálním případě při výběru zboží už v obchodě, nebo abychom kupovaný jogurt v kelímku vyměnili za vyrobený doma. Na to však zdaleka všichni nemáme ani čas, ani energii.
Obal od jogurtu – jak skleněný, tak i plastový, můžeme buď vytřídit do kontejneru a umožnit tak jeho recyklaci, nebo vyzkoušet minimalizovat odpad pomocí tzv. upcyklace. Oč kráčí?

Upcyklací vdechneme starým předmětům jiný a nový život – vznikne tak věc s novou a často vyšší užitnou hodnotou.
Kelímek od jogurtu můžeme oblepit či pomalovat a vytvořit z něj například květináč pro sázení bylinek.
Z plastových lžiček, které vám zbyly po dětské oslavě, zase můžete velmi snadno vytvořit krásný a praktický stojánek na tužky.
Upcyklace je velmi oblíbená už od dob našich prababiček např. u oblečení. Proč vyhazovat staré tričko, když z něj můžeme s trochou snahy ušít novou, stylovou sukni?

Upcyklovat se dá téměř cokoliv závěsného artefaktu na květiny, až po DIY krmítka pro ptáky z bubnu pračky!

Minimalizace odpadů nic nestojí

Jak vidíte, minimalizace odpadů vás nemusí stát váš oblíbený jogurt, a dokonce ani příliš času. Není se tak čeho bát. I zdánlivě maličké krůčky mají na naše životní prostředí velký vliv.

 

25.4.2019 12:58| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: oblečenísázení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist