Neboj se profesí, které tradičně patří mužům. Tyto ženy dokázaly, že můžeme mít navrch

Vedoucí autoservisu, ředitelka automobilky či prestižní motoristická novinářka. Představíme ti ženy, kterým se podařilo vyšplhat se na nejvyšší příčky hierarchického žebříčku v oborech, které jsou historicky přisuzovány mužům: auta a business s auty. Tyto schopné a odhodlané ženy dokazují, že i v těchto profesích může něžné pohlaví uspět. Je ovšem potřeba pořádně zabrat, protože pánové se o svoje oblíbené hračky, což auta rozhodně jsou, neradi dělí, a o nejlepší pozice v této branži jakbysmet.

ustredni-foto-1100x618.jpg Zdroj: AP

Modelka s rukama od motorového oleje

Šárka Jirásková vede autoservis. Má pod sebou 100% maskulinní partu devíti mechaniků, které je občas potřeba vypeskovat za odbytou práci, tolerovat jejich drsný chlapský humor a někdy jim je potřeba vysvětlit, jak se správně dělá diagnostika auta nebo výměna převodovky. Šárka to zvládá na jedničku. Automobily jsou její láskou už od dětství. Obor Mechanik na střední škole byl pro ni jasnou volbou. Tušila, že bude jediná holka ve třídě, což byla. A nejen to, byla jediná holka na celé škole. Dostudovala se samými jedničkami a hned nastoupila do velkého multiznačkového autoservisu. Najít práci v tomto oboru není těžké, mechanici totiž pořád chybí. Šárka se brzy osvědčila. Je pracovitá, svědomitá, spolehlivá a hlavně – práce ji opravdu baví. Není divu, že rychle postupovala v kariérním žebříčku, až se v pouhých 29 letech stala vedoucí servisu. Zpočátku se zákazníci divili, že v čele významného autoservisu stojí mladá atraktivní žena se figurou modelky. Rychle se ovšem přesvědčili, že tato žena v tradičně mužském oboru pány vysloveně válcuje.

Maličká dáma na nejvyšší příčce

Angličance Lindě Jackson nebylo ještě ani dvacet let, když začala pracovat jako účetní u automobilky Jaguar v Coventry. Postavou je Linda maličká a drobná, její píle, odhodlanost a inteligence jsou ovšem obrovské, a ty ji v kariéře posouvaly dál a dál. Do různých automobilek, na vyšší a vyšší pozice, až v roce 2009 skončila na postu finanční ředitelky zastoupení Citroënu v Anglii. Tam se však nezastavila. Jen o čtyři roky později už šéfovala celému Citroënu. Byla první ženou tohoto obřího automobilového koncernu, které se podařilo vystoupat tak vysoko. Během šesti let ve funkci generální ředitelky se jí podařilo zlepšit vnímání značky, zvýšit prodej a přeměnit Citroën na jednu z nejrespektovanějších značek.

Oproti svému předchůdci (samozřejmě muži) se dokázala na automobilový business podívat očima chytré obchodnice, která vidí do budoucna. Uvědomila si, že slevy fungují jen krátkodobě, dlouhodobě jsou však cestou do pekla. V roce 2021 přešla k jiné francouzské značce – Peugeot- a opět na nejvyšší post. Ani zde se nebojí přijímat nepopulární rozhodnutí. Nedávno oznámila, že Peugeot už od roku 2030 nebude v Evropě prodávat žádná auta na benzín či naftu, ale výhradně bezemisní vozidla. Dnes nad tímto rozhodnutím mnoho lidí kroutí hlavou, ale Linda je chytrá obchodnice a vidí do budoucnosti, jak už dříve dokázala, a taky rozumí automobilovému businessu. Líp, než většina mužů!

Žena v autě i v české reprezentaci

Sabina Kvášová píše o autech. Je jednou z mála motoristických novinářek v Česku. Testovat auta a psát o nich recenze se považuje za umění, co nejlíp (nebo snad výhradně?!) zvládají muži. Sabina je důkazem, že ženy se v tomto oboru uplatní taky, a co víc – velmi dobře. Tato skvělá motoristická novinářka a redaktorka webu zenavaute.cz je jako jediná v republice členkou mezinárodní poroty Women’s World Car of the Year. O prestižním titulu Světové ženské auto roku rozhoduje 56 zkušených motoristických novinářek ze 40 zemí a pěti kontinentů. Jak se Sabina do této elitní komunity dostala?

Před několika lety jsem dělala pro náš web rozhovor s prezidentkou poroty. Zřejmě jsem ji zaujala, protože mi pak zavolala, aby probrala moji možnou kandidaturu. Po půlroční výměně mailů za mnou přijela z Nového Zélandu, aby si mě proklepla osobně. A dopadlo to dobře! Moc si členství v mezinárodní porotě vážím. Je to úžasná společnost výjimečných žen. Řeší nejen nejlepší auto roku, ale také obecné otázky vztahu žena – auto a specifika jednotlivých zemí,“ říká Sabina.

V čem je ženský pohled na auta přínosem? „Ženy umí dobře posoudit vozy z hlediska praktičnosti, hospodárnosti, uživatelské přívětivosti či ergonomie. Samozřejmě je přínosem i ženské vnímání bezpečnostních aspektů vozu,“ dodává Sabina.

Letošní volba Světového ženského auta roku toto jasně potvrdila. Titul Women’s World Car of the Year 2022 totiž získal sportovně laděný hatchback Peugeot 308. Žádné malé městské autíčko, ale vzhledově atraktivní vůz s top technologiemi, ultramoderním interiérem a obrovskou nabídkou motorů včetně dieselu, benzínu a plug-in hybridu.

Světové ženské auto roku se vyhlašuje vždy 8. března, tedy na MDŽ. A víš, jaké další datum je třeba si v souvislosti s ženami a auty zapamatovat? Jedná se o 24. června, kdy se slaví Mezinárodní den řidiček. Tento den vyhlásila porota Women’s World Car of the Year jako připomínku 24. června 2018, kdy byl v Saudské Arábii pro ženy zrušen zákaz řídit auto.

Jaká profese automobilového businessu by se líbila tobě?

9.4.2022 3:33| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist