Mykóza: Letní strašák nohou i intimních oblastí

To hrozné svědění nebo pálení. Člověk už neví, jak by si ulevil. O čem je řeč? O mykózách. Ty způsobují přemnožené kvasinky, plísně nebo houby. Jak zabránit přemnožení? A za jak dlouho začne působit léčivá mast? Nejčastěji se kvasinky a plísně objevují na nohou, na nehtech a v intimních partiích žen. Mohou ale postihnout i mužské zarostlé tváře. Všude, kde se objeví, jsou velice nepříjemné.

Léčba mykózy je dlouhodobá záležitost, kterou však zvládnete sami. Léčiva jsou volně dostupná v lékárnách. Pokud ovšem i přes nasazení léčiv obtíže neustupují, je návštěva kožního specialisty na místě.

Nejlepší prevencí proti mykóze je nevystavovat místa vlhkosti a teplu.

Zdravé nehty v ohrožení

S mykózou nehtů se léčí, nebo v minulosti alespoň jednou léčilo, až 10 % Čechů.

Mykóza nehtů se většinou týká nohou. Uzavřené, neprodyšné botyponožky z umělých materiálů, ve kterých se noha jen potí. To je ráj pro množení kvasinek. Plísně postihující ruce se sice nevyskytují tak často, ale pro postiženého představují nejen fyzické, ale často i psychické potíže. Vzhled rukou je totiž důležitý pro všechny.

Průběh napadení mykózou je stejný na nohou i na rukou. Nejprve vytrvale svědí pokožka mezi prsty, později se mykóza rozšíří i na nehty a ke svědění se přidává i žloutnutí nehtů, ztráta lesku a jejich lámavost.

Léčbu mykózy na nohou zahajte v počátcíchvytrvejte i po zmírnění nepříjemných příznaků. Úplné vyléčení pokožky do stavu, aby nebyla dále náchylná k další mykóze, může trvat až 4 týdny. Účinnost léčiv nabývá postupně, proto příznaky nezmizí ihned po první aplikaci.

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza je častým problémem žen. Projevuje se silným svěděním, opuchnutím intimních partií a může být doprovázena výtokem. Kvasinky způsobující vaginální mykózu se mohou přemnožit v důsledku velkého množství cukru v těle nebo neprodyšného spodního prádla. Nedostatečná, nebo naopak nadbytečná hygiena také zpravidla vytvářejí pro kvasinky příjemné prostředí.

Kromě těchto příčin, které můžete ovlivnit, jsou tu i jiné, které ovlivnit nelze. A těmi mohou být hormonální změny způsobené těhotenstvím, užíváním antikoncepce, nebo menopauzou. Rovněž dlouhodobý stres a cukrovka mohou vytvořit až příliš dobré prostředí pro růst bakterií.

Léčiva, zabraňující nepříjemnému svědění, jsou volně dostupná v lékárnách. Jejich použití i délku léčby vám rádi vysvětlí kvalifikovaní lékárníci. K lékaři by s mykózou měly jít všechny ženy, které jsou těhotné, mají mykózu poprvé, nebo pokud pociťují bolest v podbřišku a při sexu.

Obtíže jsou při mykóze opravdu nepříjemné. Ale s vhodnými léčivy se postupně snižují. Podrobný článek o tom, jak se zbavit mykózy a vyvarovat se jí, pro vás připravili lékárníci z Alphega lékárny.

23.8.2018 3:07| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist