Materiály na snubní a zásnubní prsteny – který je ten nejlepší?

Snubní prsteny a celkově i šperky se dají v dnešní době vyrobit ze spousty druhu materiálů. Od drahých kovů se dostáváme k materiálům jako je chirurgická ocel, titan nebo wolfram. Každý z těchto materiálu s sebou přináší řadu nesporných výhod, ale bohužel i nevýhod.

Vyrábět snubní a zásnubní prsteny z kovů nebylo vždy zvykem. V minulosti se prsteny vyráběly z přírodních materiálů, jako je slovina, dřevo nebo kůže. Až později přišel na scénu nástup prvních kovů – hliník, měď a železo. Zhrube ve 14. století se začaly prsteny zdobit drahými kameny a tím se dostáváme již k našim známým materiálům.

Zlaté prsteny pořád kralují

I přes všechny možné trendy patří zlato stále k nejpoužívanějším materiálům k výrobě snubních a zásnubních prstenů. Zlato je ideální ke zpracování, jelikož je měkké a tím pádem se s ním dobře pracuje. Rytí (gravírování), upravování velikosti nebo vsazování drahých kamenů je tak o dost snazší, než u jiných materiálů. Navíc je jednoduché na údržbu a drží si obstojně i svou stálou barvu.

Romantické růžové zlato

Růžové zlato vzniká jako slitina žlutého zlata a mědi. Poměr kovů ve slitině určuje barevné ladění zlata. Odstíny se pohybují od růžové, oranžové až po červenou (červené zlato). U zásnubních prstenů z růžového zlata výborně vyniknou vsazené kameny.

Prsteny z bílého zlata

Slitinou žlutého zlata a bílého kovu (např. platiny) je zlato bílé. To postupem času vlivem patiny získá jemně nažloutlou až béžovou barvu. Aby prsten vypadal pořád zářivě, kvalitní prodejna snubních a zásnubních prstenů, jako je např. BISAKU, vám prsten v rámci bezplatné renovace a servisu opět navrátí do původního stavu. Až 70 % snubních prstenů je v současné době vyrobeno právě z bílého zlata, svou popularitu si vydobylo především díky modernímu vzhledu a vylepšené tvrdosti, která je oproti žlutému zlatu vyšší.

Žlutá “klasika” se stále drží

Nejčistší formou je 24 karátové zlato. Z tohoto ryzího zlata se ovšem šperky nevyrábí, jelikož čistá forma zlata je opravdu dost měkká a prsteny by se tak rychle zničily. Právě proto se využívá zlato s nižším počtem karátů – 18 nebo 14, které je ve slitině doplněno o další kovy. Neznamená to však, že by kvalita zlata šla dolů, právě naopak. Kombinace s jiným kovem jeho kvalitu vylepšuje a dělá ho tak odolnějším. Se žlutým zlatem můžete skvěle kombinovat i zlato bílé, vytvoříte tak velmi pěkný a moderní prsten.

Ušlechtilá platina

Nejušlechtilejším kovem, ze kterého si můžete nechat vyrobit snubní nebo zásnubní prsteny, je bezesporu platina. Jedná se o ryzí kov charakteristické kovově šedé barvy, který si svou barvu drží po celou dobu své životnosti. Snubní prsteny z platiny jsou o dost tvrdší, než ty ze zlata, přitom je jejich váha dost podobná. Platina perfektně ladí s diamanty, pro zirkony je platiny škoda.

Chirurgická ocel – pevná, jako vaše pouto

Jedná se o velmi pevný materiál, ze kterého se vyrábí celá řada prstenů. Ačkoliv je velmi tvrdý a tím pádem i odolný, ani u něj se nevyhnete škrábancům. Jedná se o průmyslový materiál, prsteny z tohoto kovu nevyrábí ručně, ale strojově. Nedá se s ní tak detailně pracovat, jako je tomu u ruční výroby. Se zmiňovanou tvrdostí se totiž pojí i skutečnost, že se s ní hůře pracuje. Jestliže toužíte po prstenu z chirurgické oceli, rovnou zapomeňte na zirkony a hlavně diamanty. Většina kamenů se na prsten pouze lepí a vzniká velká pravděpodobnost, že se kámen odlepí a vy jej ztratíte. Toužíte-li po diamantech, rozhodně zainvestuje raději do zlatých prstenů.

Méně oblíbené stříbro

Zdá se vám, že prsteny ze stříbra nevídáte moc často? Není to pouhé zdání, a to i přes to, že jejich cena je velmi příznivá. Jedná se totiž o nejměkčí materiál pro výrobu prstenů. Hladké snubní prsteny bez zdobení se velmi rychle ošoupou. Při korozi díky přítomnosti jiných kovů (měď apod.) černají a musejí se nechat chemicky nebo mechanicky vyčistit. Proto se obecně stříbro k výrobě prstenu tolik nevyužívá. Chcete-li vsadit na kvalitu, dopřejte si kvalitní snubní prsten ze zlata.

 

31.3.2020 7:11| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: šperky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist