Kam na dovolenou? Navštivte Lefkadu, domov bílých skal

Lefkada je řecký ostrov v souostroví Jónských ostrovů a nejdete jej mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. Panuje zde mírné středomořské klima, které je příznivé pro bohaté rostlinstvo a také pro rekreaci, což oceňují turisté srovnávající Lefkadu s úmornými vedry například na Krétě nebo v řeckém vnitrozemí. Název ostrova byl odvozen z řeckého slova Lefkos, což znamená „bílý“.

Toto pojmenování získal ostrov již v dávné minulosti a je to díky bílým skalám, které lze nalézt na území celého ostrova. Přítomnost těchto skal se postarala o nádhernou atrakci, o překrásné pláže se sněhobílým pískem, kterého si návštěvníci mohou užívat. Bílým pískem se pyšní ty nejvybranější destinace a Lefkada mezi ně rozhodně patří, panensky čisté modré moře vytváří nádherný kontrast, který umocňuje bílý nádech ostrova.

Krásu ostrova si uvědomovali Benátčané, kteří měli zálusk na jeho bohatství. O velký zájem se postarala i skutečnost, že se ostrov nachází nejblíže pevnině. V současnosti je již možné na tento ostrov docestovat autem, jelikož ho s pevninou spojují hned dva mosty. Mezi nekrásnější bílé pláže patří Porto Katsiki, dále to jsou Kalamitsi, Egremni nebo Milos.

Kromě pláží jsou tu k obdivování větrné mlýny na pláži Gyra a vesnička Agios Nikitas. Pro turisty je atrakcí na východní straně přilehlý ostrov Scorpios, který proslul tím, že patřil řeckému rejdaři Onasisovi. Dnes je ostrov volně přístupný a podnikají se sem fakultativní výlety hlavně z Lefkady.

Ostrovní příroda

Lefkada je kouzelným koutem přírody, kde vás uchvátí malebné scenerie, skalní útesy, četné vodopády, azurové moře, spousta zeleně a tradiční řecká architektura. Přitažlivé jsou zdejší pláže, které jsou ukryty v četných zátokách a zálivech, lemujících ostrov v délce zhruba 120 km. Mezi nejznámější pláže Lefkady i celého Řecka patří zejména pláž Porto Katsiki, ležící na jihozápadním pobřeží ostrova. Její dominantou je skalní masiv tyčící se přímo nad pobřežím. Pláž každého okouzlí svým jemným světlým pískem a ideálním místem jak pro koupání, tak pro řadu vodních sportů.

Historie

Pozůstatky na slavnou minulost najdete zejména v hlavním městě Lefkadě, která je postupně třetím hlavním městem v historii ostrova. První bylo Nyrikos, druhým středověké Santa Maura. Při výstavbě tohoto města uplatnili Benátčané urbanistický styl běžný ve středověké Evropě. V roce 1825 jej postihlo ničivé zemětřesení, ovšem poté bylo město znovu vystavěno podle přísných anglických antisemitských pravidel. Pozoruhodný je hrad Santa Maura, který se dochoval ze středověku jako šestiboká pevnost se sedmi baštami. Stojí na vysokém výběžku, který je oddělen od pevniny příkopem, což činí z výběžku umělý ostrov.

Foto: Cestuj.cz

1.8.2014 8:00| autor: cestuj.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist