Řecko: země s bohatou historií

Řecko je země, která má dlouhou a bohatou historii a Řekové jsou velmi pohostinní a milí lidé, kteří rozhodně nikam nepospíchají.

Do Řecka se můžeme dostat s mnoha cestovními kanceláři, ale není důvod proč si cestu nenaplánovat přesně podle vlastních představ. Pro ty, kteří nemají příliš finančních prostředků se dá využít letu do Soluně 5000-6000kč zpáteční let s Czech airlines, lety jsou několikrát během týdne, ovšem může se stát, že se člověk ocitne v Soluni poněkud v méně vhodnou dobu jako např. 2 hodina ranní, poté záleží na fantazii každého z nás, jak se s tím umí vypořádat. Letenku do Athén je dobré si zařídit s předstihem, mohou být také levnější, nicméně se může stát, že není volný zpáteční let. Cena zpáteční letenky se nejlevněji pohybuje od 10.000,- Kč a více.

Existuje také autobusové spojení Praha – Athény express, kdy cesta trvá okolo 33 hodin, ale vzhledem k tomu, že se přejíždějí země jako je Srbsko, kam je nutné mít vízum, Bulharsko, cesta již tak sama osobě dlouhá se prodlužuje, člověk trpí, proklíná onu řeckou autobusovou společnost, která velmi zřídka zastavuje na odpočinek a vykonání osobní hygieny. Cena jízdenky je srovnatelná s cenou letenky do Soluně.

Řecko poskytuje rozsáhlé množství památek, krásné moře a dobré jídlo. Meteora je řada klášterů v Thessalii postavené na těžko přístupných skalách ze slepence. Ubytování je možné v městečku Kastraki těsně pod těmito kláštery včetně velmi příjemného kempu.

Delfi jsou krásné svou polohou vysoko v horách současně kousek od moře. Je zde také velmi hezký kemp s červenými muchomůrkami, které osvětlují cestičky v kempu. Ve většině kempech, které jsem měla možnost navštívit, lze spát pod širákem, jsou zde často přístřešky, ačkoliv v letních měsících je pravděpodobnost deště mizivá.

V Athénách lze navštívit mnoho známých památek, které se především koncentrují do jednoho místa, jedná se o známou Akropoli a Agoru. Hostel v Athénách se nalézá kousek od náměstí Omonia za velmi slušnou cenu a hned naproti je další cenově velmi dostupný hotel s velmi milým personálem. Neodmyslitelnou součástí Athén je velký přístav Pireus, kde sídlí řada společností zajištující plavby na řecké ostrovy. Ceny lodních lístků např. na Krétu stojí kolem 17 eur (jednosměrná cesta).

Ti z vás, kteří dávají přednost poznání místního vlakového spojení, mohou využít vlak do Korintu přes Korintský průplav. V Korintu je známý chrám Dia, římské lázně a mnoho fíkovníků. Nad Korintem se tyčí Akrokorint, kopec nyní s citadelou a hradbami, původně zde byl chrám Afrodity. Je zde překrásný výhled, kterým se budete moci kochat, pokud se vám ovšem podaří nahoru vůbec dostat.

Další velice zajímavou památkou jsou Mykény s hrobkami, Lví bránou a Atreovou pokladnicí. Nezapomeňte si vzít s sebou baterku a hledejte schody dolů, je zde vlhko, nicméně ostatní turisté bez baterky vám budou závidět. V Mykénách je také možnost ubytování. Ze dvou kempů doporučuji méně honosný, kde vás přivítá starší osoba s hroznovým vínem a chlazenou vodou, za velmi hezkou cenu vám tahle babička uvaří jídlo, je to rodinný kemp a cítíte se tu jako doma.

Dále vaše cesta může vést do městečka Navplio, které je postaveno v Benátském stylu pěkně u moře. Jsou zde osamocené pláže, krásné koupání. Více do vnitrozemí je městečko Nemea, kde jsou velmi zajímavé památky, které spravuje univerzita Berkley, je zde sportovní stadion, lázně a muzeum s krátkým filmem reprodukující starověké hry na místním stadionu. Kousek od Navplio se také nachází další zajímavost Řecka a to Epidauros, kde je ono největší divadlo v Řecku stavěno pro 15000 lidí, má neuvěřitelnou akustiku a krásný výhled na Peloponés. Hned vedle je Palleas Epidauros, což je malé městečko s písečnou pláží a pestrým podmořským životem.

Na závěr, spát na plážích v Řecku můžete kdekoli, je zde všude mnoho psů, kteří jsou ale většinou přátelští a hladoví. Řecko je také vysněnou zemí na stopování. Onu propagovanou Olymskou riviéru bych si nevybrala, jsou zde písčité pláže a daleko k památkám. Chalkidiky mají různorodější pobřeží a hezké moře, nicméně k památkám je ještě dále než od Olympské riviéry. Peloponés vám tedy nabízí přesný opak.

Pokud rádi cestujete dle vlastní osy, můžu Řecko jenom doporučit, rozhodně se neztratíte, ačkoliv se ne vždy dobře domluvíte. Proto je vhodné s sebou mít průvodce Řecko od nakladatelství Olympie. Je zde také pár slov z řečtiny a s kombinací těchto slov si již nějak poradíte. Cenově je Řecko v mnohém srovnatelné s námi.

A ještě poslední maličkost o Egejském moři, bývají zde medúzy, které nepřehlédnete, jsou mírumilovné a dělají vám společnost při koupání.

17.3.2006 12:05| autor: Tereza

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist