Jakou roli hraje víno ve vašem životě?

Je dobré vědět proč. Lekli jste se? Nejedná se o žádnou hluboce filozofickou otázku. Nepotřebujeme od vás elaborát o tom, proč pijete víno. Nebo proč vám chutná. Potřebujeme jen pochopit, pro jakou příležitost jej pořizujete.

vino-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Aby dělalo dobrou společnost dobrému jídlu? Aby za vás řeklo „děkuji“, „omlouvám se“, „miluju tě“ nebo „všechno nejlepší k narozeninám“? Chystáte se s vínem na formální nebo neformální akci? Je to běžné přátelské posezení nebo výjimečná oslava kulatin? Víte, dobře zvolené víno akci nezastiňuje, nýbrž ji velmi vhodně doplňuje. Víno umí mluvit – šetří vám slova i gesta. A o tom, kdo ho dává i kdo přijímá, toho umí hodně prozradit. Tedy zdaleka to není jen o otázce zda červené nebo bílé.

Teď je ale načase prozradit, co vám chutná. Pokud vládnete talentem slova, můžete chuť, vůni, barvu nebo i vjem z doteku vína popisovat barvitými výrazivy celé dny. Spojení vína a poezie je koneckonců v literatuře ukotveno odjakživa. Při nákupu se můžete držet obecnějších, faktických popisů nebo se můžete pokusit o již zmíněnou poezii. Personál obchodů s vínem bývá výborně školený, umí číst mezi řádky i překládat dojmy do vínořeči. Poradí si tedy například i s tímto požadavkem: „Prosím si víno červené, ovocné, hluboké, sametové, překvapivé, šarmantní a svůdné.“

Tip pro příště: až vám někde něco zachutná, odfoťte si etiketu do telefonu a při příštím nákupu v obchodě ji ukažte jako referenci. To samé můžete udělat i s vínem, které vám absolutně nechutnalo. Pokud dáte prodavači tento rámec, jistě si poradí a vy máte velkou šanci, že se trefíte.

Plynule bychom na výše uvedené navázali s otázkou rozpočtu. Kolik chcete/můžete za víno utratit? Nebo vybereme-li ušlechtilejší výraz: kolik chcete do vína investovat? Děláte citlivý průměr mezi tím, co si můžete dovolit, a tím, s čím se můžete spokojit. Je příjemnější raději krátce popřemýšlet, než pak déle litovat. Obchody s vínem jsou naštěstí většinou velmi přívětivá místa, která jsou přemýšlení nakloněna. Zvlášť když výběr vína ještě zkomplikuje jeden nepříliš známý fakt… A totiž: neexistuje přímá úměra mezi cenou lahve a kvalitou vína.

Ne vždy se kupuje víno k jídlu, ale právě s jídlem nejlépe chutná. Je to taková partnerská dvojice, které to někdy ladí výtečně, jindy méně a někdy se stane, že i vůbec. Je mnohem jednodušší kupovat víno k večeři, kterou chystáte doma, než objednávat jej k večeři v restauraci. Znáte důvod? Je to kvůli tomu, že doma všichni jedí víceméně to samé jídlo, kdežto v restauraci si dá každý něco jiného. Může z toho být celkem zábavná akce – pro vás i pro číšníka, když se vybírá vhodné víno, dejme tomu, ke čtyřem různým pokrmům. Každá dobrá restaurace by měla mít mezi personálem sommeliéra, s kým si na toto téma můžete dát kompetentní pokec a ještě se u toho nechat překvapit.

V každém případě se nemusíte stresovat, pokud nedosáhnete úplné dokonalosti. Většina lidí se spokojí s kombinacemi, co se vysloveně neperou. Pozor, neplatí pro stará, vzácná a ušlechtilá vína, která nesnesou kompromisy a za každých okolností si zaslouží vaši plnou pozornost, úctu a pokoru. Než se doberete k lahvi, na kterou máte chuť, sluší se říct drobnost na téma slušnost: nepleťte si restauraci s degustační akcí.

Někdy se stane, že do obchodu s vínem zabloudíme z čiré vášně. Nemáme před sebou žádnou konkrétní příležitost, nejsme na lovu, chceme se jen pokochat výběrem a trochu si prostřednictvím nabídky pocestovat po světě. Nebo zakládáme (či doplňujeme) vlastní sbírku. Nebo si prostě jen chceme popovídat s někým, kdo tomu rozumí.

11.5.2020 12:17| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist