Jaké je vhodné % tuku v těle?

Máte pocit, že se na vašem těle objevilo najednou nějak moc tukových polštářků? Sami sebe se ptáte, zda je to ještě normální, nebo zda máte v těle tuku moc? O tělesném tuku se všude mluví, málokdo vám ale řekne, co je ještě považováno za normální a co už ne. Co si totiž budeme povídat, správně není ani vysoké procentu tuku v těle, ani extrémně vyrýsované tělo.

joga-1100x618.jpg Zdroj: Unsplash.com

Tuky naše tělo potřebuje

Mezi základní složky naší stravy patří makroživiny jako bílkoviny, tuky a sacharidy. Všechny je potřebujeme ke správnému fungování, důležité je pohlídat si jejich množství. A to platí i v okamžiku, kdy držíte dietu.

Tělo jejich prostřednictvím získá energii a dodá ji i buňkám, které díky ní mohou vykonávat všechny důležité procesy.

Přesný poměr se liší člověk od člověka, obecně by ale náš jídelníček měly tvořit bílkoviny asi z 20 – 30 %, tuky 30 – 35 % a sacharidy 35 – 45 %. Sacharidy se postarají o dostatek energie, omezit byste ale měli jednoduché cukry.

Bílkoviny jsou důležité pro budování a ochranu svalové hmoty. Tuky (lipidy) zase potřebujeme třeba pro termoregulaci, zpřístupnění vitamínů rozpustných v tucích a pro tvorbu některých hormonů.

Kde tuk nechceme?

Náš organismus se bez tělesného tuku neobejde, nesmí ho ale být ani příliš moc, ani příliš málo. Tuk v našem těle slouží hlavně jako zdroj energie, je nosičem vitamínů a dalších látek, stavební složkou buněk, ochranou orgánů a plní i ochrannou funkci před únikem tepla z organismu.

Stejně tak jsou tuky důležité pro tvorbu některých hormonů a podporují i vstřebávání lipofilních vitamínů.

Zatímco tuk za oční koulí, tuk okolo ledvin, tuk v tvářičkách malých dětí i hnědá tuková tkáň s termoregulační funkcí je pro naše tělo žádoucí, třeba tuk kolem srdečníku nechceme. Stejně tak by nemělo být velké množství tuku játrech, slinivce, žaludku ani ve formě kamenů ve žlučníku.

Víte, že když chcete zhubnout a hledáte vhodnou dietu, určitě byste neměli jít cestou vyřazení tuků z jídelníčku? Lepší je snížit příjem sacharidů a nahradit je proteiny.

A kolik tuku bychom tedy měli mít?

Ženy mají tuku mnohem více než muži, hormonální systém žen je na tucích závislý. Pokud by se žena dostala do tukového deficitu, může dojít k výrazné poruše štítné žlázy a dalším potížím.

  • Optimální množství tuku u žen se pohybuje mezi 18-30 %.
  • Vážný nedostatek tuků u žen nastává kolem 12 % tuků v těle.
  • Nad 30 % tuku v těle ženy hovoříme o nadváze, po dosažení 35 % už hovoříme o obezitě.

A co muži? Jejich organismus může fungovat i při menším procentu tělesného tuku. Za vážný nedostatek se u mužů považuje méně než 5 mg tuku.

Nadváha nastává při překročení 20 % tuků v těle, obezita při dosažení 25 % tuku v těle. Optimální množství se pohybuje mezi 8 – 20 % tuku v těle.

Víte, že nadváha nemusí automaticky znamenat obezitu? Nadváhu totiž může způsobit i velké množství svalů. Proto je třeba znát i podíl tělesného tuku.

18.8.2022 7:12| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist