Jak poznat syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření není nemoc, ale jde spíše o psychický stav objevující se nejčastěji u lidí, kteří pracují v profesích, které vyžadují každodenní mezilidskou interakci. Tento duševní stav je popisován jako totální vyčerpání a vyhasnutí. Také je stav doprovázen pocity beznaděje a bezmoci, prostě dotyčný nemá vůbec radost ze života.

femina.cz_jak-poznat-syndrom-vyhoreni_01-1100x618.jpg Zdroj: pixabay.com

Syndrom vyhoření může postihnout jak muže, tak ženy a zdá se, že s nastaveným životním tempem narůstá i číslo postižených osob. Jsou kladeny vyšší a vyšší nároky na pracovní výkony. Žijeme v době, kdy jsme v práci od rána do večera, nemůžeme nikam pořádně vyjet a každý den se bojíme, že nás vyhodí z práce, protože nejsme už někteří v produktivním věku. A v současné době se tlak ještě zvyšuje!

Jak se syndrom vyhoření vyvíjí

U syndromu vyhoření nejde o krátký proces, nýbrž o dlouhodobý plynulý problém, který se dá rozdělit hned do pěti fází:

1. Nadšení

Pracující si najde práci, které věnuje vše. Dokonce překypuje elánem a energií. Je pro danou práci schopen udělat vše a dokonce ostatní činnosti hází úplně za hlavu!

2. Stagnace

Počáteční nadšení začne silně upadat a najednou se kdysi tak dobrá práce stává přítěží. Při této fázi si jedinec uvědomuje, že by chtěl vykonávat volnočasové aktivity.

3. Frustrace

Začíná momentem, kdy si jedinec začne uvědomovat, že pochybuje nad smyslem své práce. Tyto pochybnosti se objevují po špatných zkušenostech při jednání s lidmi.

4. Apatie

Sem se přehoupneme, pokud frustrace trvá hodně dlouho. Pracující začne vykonávat pouze nejnutnější povinnosti a svoje zaměstnání považuje za přínos peněz kvůli obživě.

5. Samotné vyhoření

Jde o poslední stádium a u pracujícího jsou značně viditelné příznaky vyhoření. Můžete na něm vidět emocionální nebo i tělesné vyčerpání.

Mezi nejběžnější první příznaky patří lhostejnost a nechuť k práci, ztráta nadšení a pracovního nasazení. Dále pak přijde problém se soustředěním a pracovním nasazením. Koncentrace bude ta tam a vy si budete připadat, že vaše tělo řídí někdo jiný. Začnete být popudlivý a agresivní vůči okolí a budete cítit nedoceněnost za vámi vykonanou práci.

Prevence syndromu

Existuje hned několik zásad, abyste předešli vyhoření. Prevence syndromu vyhoření tkví v dobrých mezilidských vztazích. Dalším, kdo vám může pomoci, je váš šéf. Tedy pokud se zajímá o syndrom vyhoření a o zdraví svých zaměstnanců. Jenže to se vidí málokdy a proto si najděte anonymní skupinu nebo se můžete přihlásit na různé semináře.

Jak se zbavit syndromu

Jakmile si uvědomíte, že jím trpíte vy nebo vaše blízká osoba, tak začněte jednat. Někdy není zbytí a musíte navštívit specialisty v oboru. Léčba probíhá vícero způsoby, ale většinou se jedná o zdravý životní styl, posílení mezilidských vztahů a zaujetí nového postoje k práci. Jak se zbavit syndromu vyhoření vám specialisté sdělí a pomohou vám naplnit cíl, ale je jen na vás jestli se dostanete až k cílové pásce!

Jak si pomohu sám

Pokud se vám nelíbí představa, že budete vyhazovat peníze za specialisty, pak se do řešení problému musíte pustit sami. Důležitým bodem, který se vám bude líbit, je odpočinek, relaxace a pravidelný pohyb. Zavolejte přátelům a domluvte si zábavu nebo si kupte společně letenky na dovolenou a někam si vyrazte.

V práci a doma se naučte říkat NE a nikdy se nepřetěžujte. Nastavte si vlastní hranice, za které nikdy nechoďte. Přetěžování je nejjednodušší cesta k frustracím a stresu. V neposlední řadě je potřeba provést několik změn v práci. Například si nastavte intenzitu osvětlení, změňte si židli, aby se vám lépe sedělo a nastavte si příjemnou teplotu, abyste se cítili pohodlně. I tyto drobnosti pomohou v boji proti syndromu vyhoření.

22.6.2022 3:14| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: zdraví

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist