Barevný obývací pokoj

V obývacím pokoji trávíme většinu našeho volného času, proto je jeho zařízení včetně dekorování potřeba věnovat jistou pozornost. I když se to na první pohled možná nemusí zdát, barevný základ obývacího pokoje je velmi důležitý, jelikož nás může nabít energií a nebo naopak vysávat.

Vliv barev na psychické i fyzické rozpoložení člověka je všeobecně známý. Aby tedy domov, který je naším útočištěm před okolním světem a zároveň místem odpočinku zaručujícím soukromí, vyzařoval opravdovou pohodu domova, zvolte do něho ty správné barvy a jejich kombinace.

Barvy na stěnách
Nejsnadnější způsob, jak oživit obývací pokoj, je natřít jeho stěny barvou nebo je ozdobit barevnou tapetou. Při výběru barev je vhodné řídit se osobní preferencí, nicméně existuje i několik tipů, jimiž se můžete nechat vést. Do obývacích pokojů, které slouží především jako prostornější reprezentativní prostory, jsou například ideální tmavší odstíny teplých barev, které místnost oživují a ohraničují. Zároveň působí vesele, povzbudivě a noblesně.

Pro které barvy se rozhodnout?
Pro obytný prostor, v němž toužíte vytvořit útulnou atmosféru, která povzbuzuje a navozuje hřejivý a domácký pocit, zkuste zvolit oranžovou barvu. Oranžová je také správnou volbou pro tmavé a chladné prostory. Chcete-li v obývacím pokoji především relaxovat, pak zvolte barvu nebe. Modrá barva i v kombinaci s dalšími teplými barvami navozuje klid, harmonii a uvolnění. Své místo, ovšem ve střídmější míře, má v obývacím pokoji i výrazná červená barva.

Barvy nábytku
Obývací pokoje, které by sytější tóny teplých barev příliš zmenšily, lze řešit barevným nábytkem. Do jednoduchého moderního interiéru je vhodné zvolit třeba jen jeden nebo dva výrazné kousky. Tím může být například oblíbený patchwork – tedy sedací nábytek potažený různými kousky barevných látek. Takový potah si nakonec můžete vyrobit i sami. Máte-li rádi extravaganci, barevný nábytek je to pravé pro vás.

Barevné doplňky
Obývací pokoj by nikdy nebyl zcela kompletní bez nějaké té dekorace. Bytové doplňky jsou ovšem také jedinečnou možností, jak celý interiér barevně doladit. Nejsnadnější cestou, jak barevně dotáhnout interiér a zároveň jej i zútulnit, je vlněný koberec. Koberec může mít o tón sytější barvu než stěny nebo naopak barvu, která s výmalbou kontrastuje, ale zároveň ladí s dalšími doplňky v pokoji – tedy se závěsy, polštářky nebo obrazy.

Připraveno ve spolupráci s Living.cz

19.10.2011 4:00| autor: Klára Beščecová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist