BAREVNÁ PŘEDPOVĚĎ PRO ROK 2005! HLAVNÍ PALETOU JSOU EMOCE…

Washington, USA – Barevní profesionálové pro letošní rok předpovídají, že zážitek tzv. očistné „lázně“ přidává vnitřní duchovnost a přírodu do barev, tím se pro letošní rok stanou barevné kompozice vyspělými, omládnou a očistí tak barevnou paletu, jenž byla od loňských šedavě-kouřových odstínů trochu umazaná. Spotřebitelé si přejí pohodlí, stabilitu, a bezpečnost, ale také optimisticky prahnou po jasných znameních lepšího vnějšího světa. Zatímco speciální barevné efekty budou letos menší, efektem sezóny budou čerstvé barvy deroucí se jakoby zevnitř. Tento optimismus se pak odráží v barevné předpovědi pro celý rok 2005.

Trendy pro oblast ZÁBAVY

Jemné řemeslné zpracování bude letos žádanější nežli strojově připravované produkty. Tento trend zasáhne všechna odvětví. Výjimkou budou tzv. přátelské technologie a barevné odstíny, které známe ze svého běžného života. Geometrické vzory, mikro-struktury, high-tech lesk – to budou letošní barevné hity, které nahradí loňské perlové motivy.

Vstup do roku 2005, nás bude subjektivně rozhoupávat k rozhodnutím jenž vedou dále od shovívavosti a bezpečnosti a pryč z aktuální nálady jistoty a tím pádem i trochu abstinence. Začínáme žít! Současně se bude obchodní svět potýkat s možnostmi umožňujícími zároveň dvojaká rozhodnutí.

Povzbuzující: Upoutává svou přirozenou, ale ohromnou nespoutanou energií. Ohromný s měděnými akcenty.

Atomický: Tato retro červená barva je dobrou „zprávou“ pro akce a zábavu. Je to dobře rozpoznatelná ikona energie a síly.

Válcový: Ruční práce s vyspělou precizností, tato technologická barva je založená na šedi má měkkost z barvy rudy.

Olivový: Přímý dotek přírody , pokojná špetka modré přinese větší technický pocit z této jinak často až příliš žluto-zelené rodiny barev.

Zvukový: Funkce, viditelnost, a energie řídí tuto výkonnou barvu s mladistvým optimismem.

Trendy barev v oblasti SPOTŘEBNÍHO ZBOŽÍ

Zatímco technologie se pohybuje rychleji než kdy předtím, spotřebitelé hledají bezpečnost a jednoduchost. Touha vrátit se k našim kořenům, nás vede zpět k tradičním materiálům jako jsou kov, kůže, dřevo a písek. Výsledek je přírodně založená barva aplikována na nejposlednější technologické produkty.

S východním vlivem z Japonska a Korey jsou barvy tišší a měkčí. Barevné odstíny založené na přirozených elementech ze země, ohňů a vody, přinesou větší pocit pohody a také pocit zrcadlící se vyšší kvality produktů. Barvy jsou uklidňující a mají navodit atmosféru bezpečí a působit tak proti našemu stresujícímu prostředí.

Pravá ocel: Technologie s minerálním základem, jako vedlejší význam má trvanlivost a sílu. Přestože je to převážně mužská barva, její použití je všestranné.

Modrá intrika: Vodní a atmosférický trend, je to rozkošně neutrální. To je barva, která obíhá zeměkouli a apeluje na všechny kultury.

Živoucí zeleň: Jin a jang jako příroda a technologie, sbíhající se v tento harmonický komplex, podmanivé avšak tlumenější zelené barvy.

Hořící měď: Syrový a zemitý trend, připomínající předměty z ručně vyrobených kovů, Hořící měď symbolizuje teplý žár, dotýkající se duše.

Mořský štít: Bezpečné útočiště, tato modrá barva dá pocit jednoduchosti a bezpečnosti.

Trendy barev našeho DOMOVA

Barva je substancí, nejenom povrchem. Naplňovány světlem jsou domácí barvy pocitově stále měkčí a stávají se více jasnějšími. Spotřebitelé vytvářejí emoční spojení s barvou, a tyto čerstvé a veselé barvy přinesou pocit relaxace a uspokojení do jejich života. Pro mnoho spotřebitelů hrajících si s barvami stále ještě bude na prvním místě spojeném s barvami bezpečnost, ale optimistická touha se projeví chutí používat více jasné a čerstvé barvy.

Mořský korál: Smyslná doteková barva přijde do našich domovů z módy a kosmetiky. Žlutá s růžovým žárem.

Latinská růže: Tento trend se pekl rovníkovým sluncem, dílem červené je nakypřeným a zneutralizovaným. Latinský Rose obejme nás všech.

Stín soumraku: Jasná a bezpečná, toto je barva červená – vyluhovaná z modré, tím působí vzdušně až atmosféricky. Inspiruje duchovní odraz nebe v nás.

Ráj: Nový začátek, Ráj vytváří optimismus a omlazení. Tato organicky zelená je symbolem touhy po znovuzrození a zotavení.

Průsvitná: Jako sluneční proudění skrz čirou látku, toto je bílá se žlutým akcentem, je čistá a jasná.

Trendy v oblasti VIZUÁLNÍ KOMUNIKACE

Základní směr je bezpečí. Tyto trendové retrobarvy jsou důvěrně známé poválečné generaci. Tehdy bylo po válce, vše bylo jasné, čisté a krásné, avšak pro mnoho odpovědí bylo zataženo, byly ve stínu, kde černá s bílou udávaly cestu vzpamatovat se s individualitou a kulturní rozmanitostí různých koutů světa. Převažuje zastřenost, je však touha stanovit ideály, cíle a vzory, vytvářet struktury, a rušivé pigmenty ? Ty v konečném výsledku odkloní jasné světlo, což ve výsledku vypadá jako diskrétní luxus.

Virtuální tango: Stažená z Webu, tato exotická barva tančí a vytváří toto kreativní technologické poselství.

Hrozen duše: Duchovno stažené do ceremoniální purpurové barvy vytvářející most z naší minulosti do budoucnosti.

Tmavý safír: Tradice propletená s mladistvým pocitem, tak jako bezpečí s postojem, tento benzínově – zabarvený klenot znovu investuje do firemních modrých barev.

Polární záře: Modré stříbro, blikající se světelnými spodními tóny. Polární záře je bezpečnou základnou emocí a odpověď na současnou spotřebitelskou nejistotu.

Průzračná: Čistá a průzračná jako voda, to nám velmi uctivě připomene náš celosvětový nedostatek čisté vody.

Trendy barev v DOPRAVĚ

Popularita stříbra hlavně v jeho eloxovaném kovovém vzhledu skončí, nastoupí barvy šedi a spolu s nimi barevná stříbra. Nicméně snižování nákladů a technologická omezení vyzvou návrháře být ještě více tvůrčími a novátorskými. Vyleštěnou patinu vyměníme za stříbro a chrom. Reliéfní tisk vytváří nové struktury a nová technologie usnadní proměnné barevné efekty. Pro vnitřky dopravních prostředků se zdokonalí dotykové podněty pro naše ruce.

Vřes: Přímo z evropských módních ranvejí, tato přirozená interpretace červených tónů se objeví hlavně u automobilových interiérů avšak i exteriérů.

Led z Miami: Světlé, čisté, a sofistikované, toto retro modré tóny, bez speciálních efektů, jsou novinkou v zařízeních určených k dopravě. Inspirace pro Miami led vychází z užívání teplých odstínů v moderní grafice,u bytových zařízení a doplňků a v kosmetice.

List stříbra: Stejně jako jde kupředu vývoj stříbrných barev a odstínů a jak se stříbro jakožto materiál vyvíjí, tak je mátová pastelová barva novým způsobem jak prezentovat zelenou barvu. List stříbra je inspirován rozšířeným užíváním skleněných prvků v architektuře, elektronice a designu spotřebního zboží.

Naplavené dřevo: Barva vypůjčená z módy, elektroniky a z architektury, je to komplexní teplá šeď a je ještě konzervativnější než stříbro. Naplavené dříví je ekonomická a pohodlná alternativa k niklu, chrómu a nerezové oceli.

Šik blond: Čerstvá nová interpretace zlatavých tónů. Čisté zlato s příměsí bílé. Inspirováno evropskou módou a kosmetikou.

Barevné trendy a MÓDA

Móda je pohyb, sezónní míchání odstínů, které objevuje nové polohy. Tři různé směry ovlivňují nové barvy pro oblast módy roku 2005:

• Venkovan: spojeno s pojmy = starobylé výběrové víno, smutný, čajový, temný
• Zář města: spojeno s pojmy = vrstvené speciální efekty, průsvitnost, kombinované struktury
• Koření světa: spojeno s pojmy = dekorativní úprava povrchu v duchu různých světových etnik

Hliněný hrnec: Mezinárodní barva namíchaná podle expanze symbolů vesnice do globálního světa. Je vhodná pro muže, ženy, pro doplňky a kosmetiku. Solidní barevné odstíny, inspirované starými čalouny, koberečky, a textilním zbožím jsou tak důvěrně známé a potěšující.

Dobrá Země: Tato drsná a neotesaná barva je symbolem průzkumnických dobrodružství vedoucích naše kroky až k pradávné skalní červenozemi a naproti tomu načervenalým hromadám městského betonu v siluetě měst v záři zapadajícího slunce. Toto je osobní barva, působící jako agresivní ochránce našeho vnitřního území a vhodná je, jak pro mužské, tak ženské oblečení, doplňky i kosmetiku.

Bodláčí: Toto barevné spektrum v sobě zahrnuje např. výběrové víno ve stylu retro. Dále pak starobylý šerý purpur obohacený speciálními efekty – o barvy jakoby obsahující rudu a perleťový lesk, a pokovení hliníkem. Barva červenavě žlutého odstínu nízké sytosti, vystupuje jako neutrální v nejměkčím odstínu. Květy bodláčí signalizují módní návrat k purpurovým tónům.

Modř minulé noci: Jakožto náhražka pro černou barvu, tato hodně sytá modrá barva dodá hloubku, a signalizuje víru a úctu k našemu dědictví, vlastenectví, ale také k armádě a k uniformám. Toto bude převládající barva denimových a džínových látek.

Žluťásek: Odstín přecházející od žluté do zelené, která je ve městech v menšině. Ostře hraničící s techno barevnými tóny. Může hrát všemi barvami, být průsvitným.

10.2.2005 12:00| autor: Michal Zachar

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist