Femina.cz » Magazín » Zábava » Země vycházejícího slunce

Země vycházejícího slunce

Země vycházejícího slunce

Magazín: Zábava | autor: Zuzka | vydáno 16. 09. 2006

Chci tento víkend věnovat Japonsku. Jeho historii, kultuře a samozřejmě lidem.


Umím japonsky jen poděkovat, vyjmenovat tamní ostrovy a zhruba vím, co je to kimono, origami nebo ikebana. Pojďte si se mnou rozšířit obzory a poznat „Zemi vycházejícího slunce“, která je pro Evropana více či méně zahalena rouškou tajemství.

Základní fakta

Japonsko je desátou nejpočetnější zemí světa, má necelých 130 milionů obyvatel! Jen v hlavním městě Tokiu žije 8,2 milionu lidí a připočteme-li předměstí, dostaneme se k 12 milionům. Tato konstituční monarchie, jíž vládne císař Akihito, se skládá z ostrovů Hokkaidó, Honšú, Šikoku, Kjúšú a dalších menších ostrovů. Japonsko má celkem 47 prefektur. Měnou je japonský jen (JPY). Nejrozšířenější náboženství jsou šintoismus a buddhismus. Průměrně se Japonci dožívají 77,72 let a Japonky až 84,60 let.

Historie

Pokud bychom pohlédli do minulosti a chtěli ji probrat celou, byl by tento článek hodně dlouhý. Ovšem podle tradiční japonské mytologie byly už v 5.a 6. století zavedeny čínské písmo a buddhismus. Země pak byla založena v 7. století císařem Jimmu. Po dlouhých staletích hledání stability, přijížděli od druhé poloviny 16. století  do země obchodníci a křesťanští misionáři z Evropy (Portugalska, Španělska, Nizozemí a Anglie). Ze strachu před iberskou invazí japonský vládnoucí šógunát později zakázal styky s Evropany s výjimkou holandských obchodníků. Tento zákaz trval až do Konference v Kanagawě v roce 1854.

Tím se do Japonska dostal západní vliv, nastala řada reforem (zrušení šógunátu a obnovení moci císaře,  zrušení feudálního systému, zavedení západního právního řádu a vlády, další ekonomické, sociální a vojenské reformy), čímž se země stala jednou z nejmodernějších světových mocností. Během 2. světové války se Japonsko spojilo s Německem a Itálií a zformovalo Osu. Japonsko v roce 1941 napadlo americkou námořní základnu Pearl Harbor, protože si chtělo zajistit nadvládu v Pacifiku. Byla to však osudová chyba a vstup USA do války znamenal pro Japonsko zcela opačný důsledek. Mnohé agrese vyústily v atomový útok na Hirošimu a Nagasaki a Japonsko pak v září 1945 kapitulovalo. Američané převzali nad Japonskem okupační správu, po jejímž skončení země ekonomicky ožila. Důkazem toho byly olympijské hry v roce 1964.

Kultura a umění

Japonci žijí neuvěřitelně bohatým kulturním životem ať už pramení z dávných dějin, anebo je spojen se současností. Tamní lidé např. zbožňují komiksy!  Tzv. manga jsou v Japonsku velice populární, každá věková skupina si najde ten svůj komiks. Má to svou logiku, vždyť japonské písmo je hodně grafické, a spojení textu s obrazem je tak nasnadě.

Japonec doslova dýchá pro umění – je součástí jeho každodenního bytí. Důkazem je i dokonalé aranžování pokrmů. Vizuální stránka je zde stejně důležitá jako chuťová. Pojem „japonská zahrada“ už znají lidé na celém světě. Není se čemu divit, tamní zahrady jsou oázou klidu, krásy a harmonie. Vypěstovat ale takový skvost trvá desítky, ba dokonce stovky let!

Malé umělecké dílo kokáží Japonci udělat i z květin. Ikebana je tradiční způsob aranžování květin, který je znám už od 7. století. Dnes se ikebana dokonce vyučuje ve školách. Ikebana má tři základní stavební prvky: zemi, člověka a nebe. Cílem je vyjádření jednoty a také harmonie přírody s kosmem.

Jistě jste už v několika filmech zahlédli veliké bubny. Ty jsou s Japonskem také spjaty, říká se jim taiko. V dávných dobách je lidé používali jako dorozumívací prostředek. Taiko je přirovnáván k lidskému srdci. Patřil k náboženským rituálům a také povzbuzoval válečníky. Dnes na ně hrají hudebníci. 


Informace k článku byly čerpány z encyklopedie Wikipedia

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
26. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

28. 02. 2017 Horoskop Střelec

Návštěva, která se nečekaně objeví u tvých dveří, v tobě vyvolá mnoho rozporuplných pocitů. Nakonec strávíte velmi př... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist