Silvestr ve světě

Leckde už bouchají špunty, někde dříve, někde později. Jó, Země je kulatá a časový posun dělá svoje. Zatímco my chystáme a chladíme lahve, jinde už brzy půjdou spát po bujarých oslavách nového roku… Tak jako tak, v každé zemi se slaví příchod Nového roku trochu jinak.

V Německu se jídlo neuklízí

Zlé duchy se snaží odehnat petardami a ohňostrojem v Německu, ale jinak slaví Silvestra jako my v Čechách. Zátky létají, navzájem si přejí Glückliches Neues Jahr, a na stolech zbývá silvestrovská večeře. Ne, že by byli němci nepořádní, zbytek večeře do popůlnočního času jim zajišťuje dobrou a plnou spíž celý následující rok!

V Rakousku je to samý polibek

Rakušané navíc velmi rádi hází konfety a líbají se přejíc si navzájem A Guads Neichs Johr Olle Mitanand! Na Nový rok je pak již tradičně nahráván velkolepý koncert Vídeňské filharmonie.

V Japonsku zní zvony

V Japonsku se silvestr nazývá Omisoka. V tento den Japonci poslouchají chrámové zvony, aby se jejich duše zbavila zlých vášní. Jedí těstoviny z pohanky a navzájem si přejí jen to nejlepší.

Tibet ve znamení pokory a radosti

V Tibetu je příprava na příchod nového roku dokonce dvoudenní.  Čistí každý kout svého domu, rozsvěcují pochodně a petardami a ohňostrojem též odrazují zlé duchy. Navštěvují kláštery a nosí dary mnichům. První dva dny v novém roce se navzájem navštěvují, uctívají bohy a radují se z toho, co jim život dává.

Židé mají volno

Podle židovské tradice si lidé přeji Shannah Tovah a nový židovský rok se jmenuje Rosh Hashanah a začíná již v září či říjnu. V těchto dnech je zakázáno pracovat a lidé se věnují motlitbám a jí speciální jídla. Takto lidé oslavují v Izraeli.

Brazílie – Slavnosti na pláži

Zde lidé přicházejí na pláž, dívají se na ohňostroje, hází květiny do vody a něco si přejí, oblékají se do bílého nebo skáčou přes sedm mořských vln – to vše jim má zaručit štěstí v příštím roce.  Navzájem si přejí Feliz Ano Novo!

V Argentině pálí „čarodějnice“

Argentinci si navíc vyrábějí papírové panáky, které poslední den v roce spalují, na znamení jejich vlastního očistce. Rozloučí se tak se vším špatným, co jim rok přinesl. A to rozhodně není špatný způsob, jak se rozloučit se starým rokem bez deprese…

Venezuela ve znamení nikdy neodeslaných dopisů

Feliz Año Nuevo! Tak zní přání ve Venezuele. Navíc zde lidé mají jeden krásný zvyk. Píší si své přání do dopisu, který v lednu spálí, aby je nikdo jiný nemohl číst. Oslavují dobrým jídlem, typickým je tzv. „Hallaca“, což je plněné kukuřičné těsto, zabalené v banánovém listu s náplní z kuřecího masa, rozinek, kaparů, oliv, kešu oříšků, mandlí a papriček.

31.12.2007 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist