Femina.cz » Magazín » Bydlení » Terasa

Terasa

Terasa

Magazín: Bydlení | autor: Renata Petříčková | vydáno 13. 06. 2008

Terasa je takovou nadstavbou ke každému bydlení, příjemnou letní místností navíc. Můžeme tu pohodlně stolovat, hrát si s dětmi, grilovat či si jen v klidu přečíst knihu na čerstvém vzduchu. Ale jak takovou terasu zařídit, aby starostí s ní bylo co nejméně?


Materiál – aneb po čem chodíme

Dlažba je stavebním kamenem teras, hlavním kritériem je její neklouzavost a snadná údržba.
Jaké materiály jsou nejvhodnější? Jednoznačně dlaždice z vymývaného betonu či betonové desky nebo keramické dlaždice.

Nevhodné jsou pískovcové desky, které se při mrazech trhají a chytají se na ně mazlavé "řasy", které při dešti kloužou. Přírodní kámen sice vypadá efektně, ale pro každodenní pohyb není vhodný.

Rozmyslet si musíte i dřevěnou podlahu, která je sice na pohled velmi hezká, ale nedostatkem je její mírná nerovnost, takže veškerý nábytek nikdy nestojí úplně rovně.

Zastínění

Jižní terasy jsou jednoznačně nejoblíbenější, a tak je třeba je nějak alespoň v létě zastínit. Efektivní je pergola obrostlá zelenou vegetací. Jednoduchým řešením je bytelně stavěný slunečník, z dražších možností máte na výběr buď markýzy či výsuvné stříšky.

Nábytek

Nábytek je tím, co na své terase budete vídat nejčastěji a také nejvíce používat. Měl by ladit k celkovému stylu vašeho domu, měl by odpovídat vašim potřebám (rozkládací, nerozkládací). Neméně důležitá je jeho kvalita. Nemělo by ho snadno rozpálit slunce, dešťová voda by měla snadno odtéci a nepoškozovat povrch a povrchové textilie by se měly dát snadno odepnout či odvázat a vyprat.

Velmi drahá dřeva jako teak, neloupaný ratan či umělé vlákno hulalo jsou nejkvalitnějším materiálem pro nábytek, který lze bez údržby nechat na terase po celou sezónu, tedy od jara do podzimu.

Oblíbený plastový nábytek je sice levný, ale mráz ho poškozuje, slunce rozpaluje, snadno  se láme a často i mění odstín.

Osvětlení

Osvětlení na terase není dobré podcenit. Letní večery jsou sice dlouhé, ale nastálo instalovaná lampa či lucerna vypadá velmi hezky a někdy je dobré si posvítit, i když už sluníčko dávno zapadlo za obzor. Vybírejte třeba lucerničky se žlutými skly, to vypadá v letní noci opravdu hezky.

Nemáte-li elektrický přívod, volte například petrolejové lampy, které opět přicházejí do módy a vypadají velmi stylově. Pak také existují akumulátorová venkovní svítidla, která sice nemají  vysokou svítivost, ale jako doplňkové světlo postačí.

Rostliny

Rostliny jsou důležitou součástí terasy, pomůžou vám vytvořit oázu klidu a míru. Dají se zde pěstovat jak letničky, tak trvalky, stromky či bonsaje, ale také ovoce a zelenina v truhlících, nádobách, například v zakrslých formách. Vše se však řídí dispozicemi vaší terasy, zda je severní či jižní a pak i nároky jednotlivých rostlin.

 

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2011 mistrix terasa (reakcí: 0)
10. 09. 2011 helenadon terasa (reakcí: 0)
10. 07. 2011 Twister2000x nabytek (reakcí: 0)
03. 07. 2011 Lafik Terasa (reakcí: 0)
02. 07. 2011 ralbosanka + (reakcí: 1)
29. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
29. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
29. 06. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
16. 06. 2011 Viky17 :-) (reakcí: 0)
16. 03. 2011 DanaKou terasa (reakcí: 0)
03. 03. 2011 Aine terasa (reakcí: 0)
02. 03. 2011 puntik terasa (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist