Osvětlení v bytě

Vybrat to pravé světlo není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Hezký a útulný byt je příjemným místem, po kterém snad každý touží. A možná si také uvědomujete, že osvětlení je takovou třešničkou na dortu, která udělá i večery příjemné.

Vybrat to pravé světlo není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. A to zejména proto, že módní trendy a následně i nabídka obchodů je tak trochu všelijaká a nabízí i to, co může být velmi líbivé v obchodě, ale doma absolutně selže.

Pozor na bodovky!

Pokud se rozhodujete, že k centrálnímu osvětlení místnosti využijete módní bodová světla, rychle tuto myšlenku zavrhněte. Zvláště, když chcete osvětlit místnost, kde pobýváte delší dobu, tedy například obývací pokoj nebo dětský pokoj. Naopak jako centrální světlo se celkem hodí do ložnice, kde můžete body namířit na skříně či šatník, prostě tam, kam chodíte jen krátkodobě „za užitkem“.

Nevýhody bodového osvětlení jsou totiž velmi citelné. Světlo je to intenzivní, ale konkrétně cílené, takže vznikají ostré stíny a nepříjemné přechody. To namáhá oči, navíc viditelné žárovky i oslňují. Bolavé oči, bolesti hlavy či nervozita, to vše může být důsledek pobývání v místnostech osvětlenými pouze bodovými světly. Navíc mají velkou spotřebu energie a hodně energie spotřebují na teplo, i když ne všechny. Existují i žárovky pro bodovky s nižší spotřebou, to však nijak neminimalizuje ostatní zmíněné nedostatky.

Kam tedy s bodovkami? Hodí se výborně jako doplňkové osvětlení, pro zvýraznění určitých částí v místnosti, obrazů, uměleckých děl, květin nebo do koupelen k osvětlení zrcadel. Výhodou bývá také jejich vysoká trvanlivost, žárovky jen tak neprasknou.

Skryté zářivky a dobrý výkon

V obchodě se tedy porozhlédněte po stropních svítidlech, která mají nejlépe opálový, skleněný či plastový kryt, který zcela skryje žárovku či zářivku tak, aby se vám vůbec nedostala do zorného pole. Lustry, ze kterých vykukují žárovičky možná vypadají hezky ve změti ostatních lustrů a možná připomínají pestrý vánoční stromeček, ale doma vás bude takové svítidlo oslňovat a nejspíš brzy i rozčilovat. Pokud máte místnost velkou, zvažte i pořízení několika stropních svítidel, to však vyžaduje zásah do elektroinstalace.

Další doplňková svítidla

Na ta nezapomeňte, ta se vždycky hodí. Stojací lampa ke čtení, orientační slabší svítidlo někde u dveří či doplňkové nástěnné svítidlo.  Pokud nově zařizujete celou místnost, popřemýšlejte i o stmívačích, které šetří energii. Ovšem tu platí, že kvalitní je dražší, takže investice do dobrého osvětlení se opravdu vyplatí.

18.4.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist