Malinová barva signalizuje problém

Postihla vás náhlá vysoká horečka, máte potíže s polykáním, nateklé mízní uzliny a chraptíte? Jste unavení, slabí tak, že zalehnete rádi do postele, i když jste největší odpůrce stonání?

s3p10d3e1bhhq83-1100x618.jpg Zdroj: Freepik

Když se přidají otoky krčních mandlí s čepy, horečka a malinově zbarvený jazyk, není jiné cesty než navštívit lékaře. Může se jednat o vysoce infekční onemocnění – spálovou angínu. Ta postihuje především děti ve věku od pěti let, kteří chodí do kolektivních zařízení. Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že se nemusí projevit okamžitě jasnými příznaky, ale jen mírně zvýšenou teplotou a škrábáním v krku. Častěji postihuje těhotné ženy, naštěstí nepředstavuje nebezpečí pro plod v děloze, spíš vyčerpá organismus budoucí maminky. Spálová angína patří mezi infekční nemoci, které podléhají v ČR takzvaném povinnému hlášení, tedy je třeba informovat hygienickou stanici.

Co je příčinou a jak se zjistí?

Poměrně agresivní onemocnění způsobuje β-hemolytický streptokok skupiny A, konkrétně Streptococcus pyogenes. Ten produkuje Dickův erytrogenní (pyogenní) toxin, který způsobuje vedlejší projevy nemoci, tedy vyrážku a jasně malinovou barvu jazyka. Spálová angína je vysoce infekční, přenáší s kapénkami vzduchem, ale i předáváním předmětů, třeba hraček ve školce nebo pomůcek ve škole, společných ručníků, ložního prádla, příborů, učebnic. Zajímavostí je, že kojence do 3 měsíců věku spálová angína nepostihne.

Lékař provede výtěr z krku, který vyhodnotí, zda je zámět virový nebo bakteriální. Napoví i CRP test přímo v ordinaci z kapky krve.

Kdy se objevuje a jak se projevuje?

Nejčastěji na přelomu jara a zimy a na podzim, protože spálové angíně prospívá chladné počasí. Nakazit se můžete i opakovaně, imunita proti nemoci neexistuje.

Inkubační doba je krátká mezi jedním a pěti dny. Upozorní na sebe silnou bolestí v krku, potížemi s polykáním, nechutenstvím, otečou vám krční mandle, zduří mízní uzliny, začnete chraptit, máte zimnici a horečku, bolí vás hlava.

Varovným a jasným signálem je vyrážka, která se objeví za několik dní – zhrublá kůže připomíná spáleninu od slunce. Červené tečky, skvrny na břiše, hrudníku, postupně se rozlévá do podlaží, loketních jamek, na stehna, všude, kde jsou kožní záhyby. Když na místa s vyrážkou zatlačíte, zesvětlají, to je typické pro spálu. V diagnóza vás ujistí drobné bělavé pupínky kolem nehtových lůžek, na ušních boltcích, zarudlý obličej s bílými fleky kolem úst, jazyk povlečený bílým povlakem, který se postupně zbarví do malinového odstínu. Vyrážka začne po několika dnech ustupovat, mizí bez následků. U těžších průběhu se olupuje i několik týdnů.

Léčba

Spálová angína je bakteriální infekcí, proto jsou jasnou volbou antibiotika – ideálně penicilin. Je nezbytné využívat celou dávku předepsanou lékařem, aby se nemoc neopakovala, zároveň je vhodné užívat i probiotika k obnově střevní mikroflóry. Při výskytu vyrážky svědivost sníží antihistaminika, teplotu zase antipyretika. Bolest v krku sníží léky na bolest v krku či inhalování vincentky – stačí zahřát vincentku na bod varu a vdechovat výpary pod ručníkem. Můžete si dát Priesnittzůw zábal, rozhodně zůstaňte v klidu na lůžku, dodržujte pitný režim a snažte se doplňovat vitamin B a C. V izolaci byste měli zůstat alespoň jeden týden, poté pokoušet pozvolnou rekonvalescenci. Po dobrání antibiotik se doporučuje šetřící režim několik dní, spíš týdnů, což u dětí bývá problém. Štěstí je, že u většiny případů probíhá nemoc mírně, pouze se zvýšenou teplotou, rýmou a bolestí v krku. Bohužel, proti spálové angíně neexistuje očkování, tedy se může opakovat.

17.5.2023 11:41| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist