Kocour: Robert Downey Jr.

Ze dna padlé hvězdy závislé na drogách se vyhrabal znovu na hollywoodské výsluní a stal se nejoblíbenějším akčně-komediálním hrdinou. Nebyla to ale jednoduchá cesta.

V době, kdy ve vězení docházel do protidrogové poradny, na něj spoluvězni křičeli: „Co ti je Downey? Měl jsi všechno! A zvoral si to.“ Sám Robert Downey Jr. věděl, že mají pravdu. Byl hvězdou s nominací na Oscara, hercem, co se nemusel prát o role a mohl si diktovat honorář. Jenže kariéra talentovaného zázraku, který už ve dvaceti získal místo v legendárním skečovém pořadu Saturday Night Live a lásku kolegyně Sarah J. Parker, se v jeho podání brzo zvrtla, až v klišé o promarněném talentu.

Bylo skvělé s ním pracovat, protože byl výstřední, ale kreativním způsobem,“ vzpomíná Oliver Stone, který Downeyho režíroval v Takových normálních zabijácích. Režisér si taky pamatuje, jak moc herec potřeboval, aby ho ostatní milovali a uznávali. Tahle nejistota se přidala k depresím a celou Downeyho osobnost nakonec ovládly sebedestruktivní tendence. „Je to jako kdybych měl v puse pistoli, prst na spoušti a ta kovová chuť se mi líbila,“ popsal sám před soudem období, kdy se pohyboval mezi odvykačkou a vězením, kde mu ostatní někdy i vyhrožovali smrtí.

Na jeho povaze se podepsala výchova 60. let. Na jednu stranu vyrůstal ve velmi kreativním prostředí newyorské rodiny undergroundového filmového režiséra. Ovšem jeho otec Downey senior mu už v šesti letech jen tak pro zábavu nabídl jointa. První comeback ze spirály drog a skandálů se Downey pokusil na začátku 21. století, kdy za roli v seriálu Ally McBeal vyhrál Zlatý globus. Celý sál kolegů mu tehdy tleskal ve stoje. Jenže nedlouho potom ho opět zatkli za držení kokainu. Pokud ho někdo vůbec ještě chtěl zaměstnat, nemohl natáčení nikde pojistit.

Teprve dávný kamarád Mel Gibson, předtím než paradoxně sám začal řešit vlastní démony a závislosti, ho pozval do filmu Zpívající detektiv a sám se za něj pojišťovně zaručil. Robert ho nezklamal, navíc v roce 2003 vyhodil všechny své drogy do moře, s novým odhodláním s nimi opravdu skoncovat. Od té doby si pomalu a trpělivě budoval novou kariéru, přes uznávané filmy jako Dobrou noc a hodně štěstí nebo Zodiac.

Navzdory očekávání všech, kteří už přestali doufat, v roce 2008 se mu povedl další comeback, který trvá dodnes. To když se po patnácti letech, co utekly do Chaplina, odhodlal jít na další konkurz a získal titulní roli v komiksovém blockbusteru Iron Man. I díky Downeymu a jeho charismatu se ze zábavné akce stal divácký hit, stejně jako parodie Tropická bouře, za níž herec získal svou druhou oscarovou nominaci. Z Downeyho se oficiálně stala konečně zase hvězda.
[[related]]
Navíc se (podruhé) oženil s producentkou Susan Levin, která si ho v roce 2005 vzala jen pod podmínkou, že bude čistý. Letos se jim narodí syn, Downeyho druhý potomek (prvního syna mu v roce 1993 porodila první žena Deborah Falconer). Své démony dneska zahání sportem, meditacemi a východní filozofií. A Hollywood, který mu odpustil, protože ho nikdy nepřestal milovat, má další pohádku o vykoupení jednoho talentu.

Další informace o Robertu Downeym Jr.:

Ačkoliv nedokončil střední školu, je považován za jednoho z nejinteligentnějších amerických herců.

Tvrdé životní zkušenosti, kdy se z bohaté hvězdy velmi rychle stal chudým bezdomovcem, výrazně ovlivnily i jeho politické názory.

Narodil se v dubnu 1965 v New Yorku.

3.1.2012 12:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist