Kocour: Antonio Banderas

Další španělský herec, kterého světu představil režisér Pedro Almodóvar, se v Hollywoodu prosadil hlavně jako Zorro, Kocour v botách a manžel Melanie Griffith. Pořád si ale troufá na jakoukoliv bizarnost, kterou pro něj Pedro připraví.

Před třiceti lety seděl chudý začínající herec Antonio Banderas před madridským Národním divadlem, když šel kolem výstřední chlápek a řekl mu: „Máš velmi romantickou tvář. Měl bys hrát ve filmech.“ Ten muž se jmenoval Pedro Almodóvar a zrovna měl za sebou premiéru svého prvního filmu. Do dalšího už Banderase obsadil a tohle setkání herci změnilo život. S Almodóvarem totiž španělský krasavec natočil pět snímků, divokých a nekonvenčních tak moc, že si jich všimli i za hranicemi Španělska. Díky nim se mohl vydat do Ameriky a stát se i hollywoodskou hvězdou.

Což byla dráha, o níž syn ze spořádané andaluské rodiny, který se rozhodl stát hercem poté, co uviděl představení muzikálu Vlasy, asi ani reálně neuvažoval. Stačilo by mu, aby se uchytil v hlavním městě, kam z rodné Malagy s dlouhými vlasy a knírkem dorazil na konci 70. let. Tedy akorát v době, kdy skončila Frankova diktatura a ve městě se po letech útlaku probouzela nová umělecká avantgarda.

Do jejich řad nepřehlédnutelně patřil i Almodóvar, který si po letech asistování v telefonní společnosti začal plnit sny o režisérské kariéře. Banderasův typ viděl jako „dětinského muže s mimořádným sexuálním charismatem“ a ve svém druhém filmu Labyrint vášně mu dal vedlejší roli homosexuálního teroristy, který unese princeznu. Antoniova matka, učitelka, z toho nijak nadšená nebyla. Když později v Zákonu touhy hrál psychotického milence, doma se radši rok neukázal.

Spolupráce Banderase s Almodóvarem skončila, až když po úspěchu jejich filmu Spoutej mě dostal Antonio pozvánku do Hollywoodu, resp. když ji přijal a vycouval kvůli ní z natáčení dalšího společného bijáku. Po natočení svého amerického debutu Králové mamba si Banderas ale nemyslel, že by jeho mezinárodní kariéra měla dlouhého trvání. Ani neuměl anglicky, roli se naučil foneticky. Jenže pak si ho zavolali, aby si zahrál milence Toma Hankse ve Philadelphii, potom dostal roli v Domu duchů, Desperadovi, Interview s upírem…

K tomu na natáčení jedné průměrné romantické komedie poznal Melanii Griffith, bývalé divoké dítě Hollywoodu s dvěma potomky z předchozích dvou manželství. A kvůli ní zůstal za oceánem nadobro. Po rozvodu s první ženou, španělskou herečkou Anou Lezou, si Melanii v roce 1996 vzal a za krátko do rodiny přibyla dcera Stella.

Zemitý Španěl s pověstí avantgardního umělce a o pár let starší dcera Hitchcockovy herečky proslulá pestrým osobním životem, to na první pohled nevypadl jako moc stabilní pár. Ale manželé jsou spolu dodnes. A Antonio Banderas je dodnes v USA hvězda. Zahrál si Zorra, zazpíval v Evitě a namluvil Kocoura v botách ve Shrekovi. Taky začal sám občas filmy produkovat a točit. Spokojeně zestárl do šarmantní padesátky, s níž si starosti nedělá, protože se teší na zralejší role než jsou ty latinských krasavců. Jednu už mu nabídl opět Pedro Almodóvar, ve své bizarní novince Kůže, kterou nosím.


Další fakta o Antoniovi Banderasovi:

Narodil se 10. srpna 1960 jako José Antonio Domínguez Banderas.

V roce 2009 navštívil karlovarský festival a všechny tam okouzlil svým vtipem a šarmem.

Do čtrnácti byl zapálený fotbalista, ale pak si zlomil nohu.

První ženu si vzal v roce 1987.

5.9.2011 12:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist