Julia Roberts: Věčné hollywoodské zlatíčko

Poté, co si získala srdce diváků jako Pretty Woman, všichni se zájmem sledovali její další romantické filmy i vztahy. Jako ve správné pohádce se dočkala Oscara i svatby s tím pravým. A i když se poslední roky věnovala hlavně rodině, hollywoodskou hvězdou zůstává dál.

Psal se rok 1990 a do kin přišla moderní variace na Popelku, kde se do dobrosrdečné prostitutky zamiloval její bohatý klient. Pretty Woman se stala legendou mezi romantickými filmy a její široký úsměv, srdečný smích a rudé lokny si zamilovaly i miliony diváků. Julia Roberts se stala přes noc superhvězdou.

Už rok předtím získala první nominaci na Oscara, ve vedlejší kategorii díky filmu Ocelové magnolie, a neměla špatnou kariéru na někoho, kdo se hned po maturitě přestěhoval do New Yorku pronásledovat svůj herecký sen a čekal jen tři roky, než si ho všimli, konkrétně v roli hubaté servírky v komedii Mystic Pizza.

Ale Pretty Woman proměnila Julii v celebritu, která táhne do kin nezávisle na tom, v čem se zrovna objevuje, a jejíž milenci publikum zajímají ještě víc než její filmografie. Její milostný život ji dlouho udržoval na stránkách novin. Roberts proslula jako ta, co si nevzala Dylana McDermotta, kolegu z Ocelových magnolií, i když s ním byla chvíli zasnoubená. Ta, co si nevzala Kiefera Sutherlanda, kolegu z Hráčů se smrtí, zato ho opustila tři dny před svatbou a ještě s jeho nejlepším přítelem, s nímž pak začala chodit. Ta, co si nevzala Benjamina Bratta, i když s ním strávila skoro čtyři roky. Ta, co neskončila ani s Liamem Neesonem nebo Matthewem Perrym, ale když jí bylo pětadvacet, na 21 měsíců se provdala za o deset let staršího a ošklivějšího zpěváka Lyle Lovetta.

Garry Marshall, režisér Pretty Woman, o ní prohlásil, že je mixem Audrey Hepburn, komičky Lucille Ball a kolouška Bambiho. I tak se stala symbolem hollywoodské krásy a její příliš široká pusa jejím znakem a předností (podobně jako později zadek Jennifer Lopez). Svět sledoval její aféry, nálady, výstupy a filmy, v nichž dokázala často působit jako veselá nedokonalá holka od vedle a které se většinou víc soustředily na ženské obecenstvo, jako hity Notting Hill nebo Svatba mého nejlepšího přítele.

I proto byla vždycky víc miláčkem veřejnosti než miláčkem kritiků, které přesvědčila jenom v hrstce snímků jako Na dotek, zatímco za jiné se dočkala posměchu a za kostýmní Mary Reilly i nominace na Zlatou malinu za nejhorší výkon roku. Ať si ale o jejím herectví myslí kdo chce, co chce, nikdo jí nevezme, že je držitelkou nejslavnější herecké ceny, Oscara. Dostala ho v 33 letech za energické představení Erin Brockovich, zdánlivě obyčejné ženy, která se pustila do boje proti silné velké společnosti znečišťující vodu. Její temperamentní šťastná děkovačka i její elegantní černobílé šaty od Valentina pořád patří k nejpamátnějším částem oscarové historie.

Julia Roberts je prostě ztělesněním hollywoodské pop kultury, čehož dokázala využít i ke svému prospěchu. Po úspěchu Erin Brokovich si jako první žena řekla o dvacetimilionový honorář za jeden film (konkrétně za Úsměv Mony Lisy) a několik let okupovala žebříček nejlépe placených hereček.

Její soukromý život se z telenovely proměnil v pohádku o rodinném štěstí, poté, co si v roce 2002 vzala Dannyho Modera, kameramana, kterého potkala o dva roky dřív na natáčení Mexičana, když ona ještě chodila s Brattem a on byl ženatý s maskérkou. V roce 2004 mu porodila dvojčata, holku a kluka, a o tři roky později dalšího syna a několik let dala logicky přednost rodině před prací. Každý její nový film, jakkoliv jinak nezajímavý jako letošní první, přeplácaná, opulentní Sněhurka, dosud těží z toho, že jeho hvězda je teď vzácná. A přitom pořád žádaná a oblíbená.

Další informace i Julii Roberts:

Její rodiče se rozvedli, když jí byly čtyři roky. Julia a její sestra Lisa putovaly s matkou do Smyrny, zatímco otec a starší bratr Eric zůstali v Atlantě. S bratrem, taky hercem, pak dlouho neměla dobré vztahy. Matka, realitní agentka, se znovu vdala a měla další dceru. Otec, učitel dramatu, zemřel na rakovinu, když bylo Julii deset let.

První hereckou přestávku v jinak stále nabyté kariéře si udělala v letech 1991 až 1993, nedlouho po velmi sledované zrušené svatbě se Sutherlandem.

V roce 2006 debutovala na Broadwayi, ve hře Tři deštivé dny po boku Paula Ruuda a Bradleyho Coopera.

Narodila se 28. října 1967 v Atlantě na jihu USA. Momentálně vyznává hinduismus.

5.4.2012 10:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist