FARAONOVA POMSTA! Víte, co pijete

Určitě se shodneme, že v dnešní uspěchané době je dovolená na místě. Ti, kdo milují klid, ticho, soukromí a svou rodnou hroudu, odpočívají po chalupářsku, jiní vyznávají pravidlo, že čím dále od stresu, tím lépe. Dopraví se proto za velkou louži vybaveni fotoaparáty a kamerami, aby měli v krušném zimním čase na co vzpomínat. Nabalí se potravinovými zásobami, aby doplnili vitamíny. Pořídí si lehátka a vůbec všechno, co jde nafouknout, aby se těla neunavila. Vybaví se slunečními brýlemi a krémy s UV faktory, aby vstřebávali slunce bezpečně. Ale vedle plážovek proti mořským ježkům a horkým oblázkům, ještě přece jenom něco chybí. Cenné informace, které nekoupíte za žádnou měnu. A protože, jak známo, štěstí přeje připraveným, vyzvěděla jsem pro vás několik perliček do notýsku, od cestovatelů na slovo vzatých.

Pamatováček otevřete kdykoli vyrážíte na cesty a zvláště pak, pokud jste milovníci starověkého Egyptu. Turisté se jednoznačně shodují na hlavním bodě: jedete-li k pyramidám, rozhodně přibalte endiaron. S desinfekcí alkoholem nemůžete počítat vždy a všude. Buď je malý batoh, velká spotřeba, prohibice nebo všechno dohromady. Průjmová kolize sice postihne bez milosti každého, kdo Egypt navštíví, přesto několik účinných zásad, jak v zemi slunce přežít, s pokud možno nejmenší úhonou, přece jenom existuje. Rozhodně si zjistěte jaká jsou letos povinná očkování. Každopádně se pro všechny případy nechejte ďobnout proti žloutence. „Nemoc špinavých rukou“ řádí v každém státě, zvlášť potom v turistickém centru Afriky. S sebou mějte vždy po ruce balenou vodu. Budete ji potřebovat i při běžné hygieně, jako je čištění zubů. Kupujete-li si balenou vodu v místních obchůdcích, vždy se přesvědčete, zda je uzávěr nepoškozený, abyste neměli v rádoby originální láhvi tuplovaně originální vodu z egyptského vodovodu. Na ulici si nechejte zajít chuť na všechno co lákavě vypadá a krásně voní. Dokonce i v hotelu se vyhýbejte zelenině, protože je omývaná pitnou vodou, na kterou jsou místní zvyklí, vy ovšem ne. Džusy tu pochopitelně ředí toutéž tekutinou, pokud se tedy bez ovocné šťávy neobejdete, dejte opět přednost nefalšovanému balení známých značek. Pozor také na kávu, čaj, čokoládu a další horké povzbuzovače, ačkoli se tato opatření jeví jako paranoia, převařit prý nestačí. Přes všechno výše uvedené si na cestování nenechejte zajít chuť. I když čert nikdy nespí a k dovolené s diagnózou má vždy připravený budíček, převezte ho. Dávejte prostě bacha na to, co jíte a pijete, ať je dovolená u vody, plná letní pohody .-)

12.7.2006 12:00| autor: Markéta Dušková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist