Co jsou to chronické záněty?

Možná už jste tento termín někde slyšeli. Zní to děsivě, za což dozajista může slovo “chronické”. Znamená to něco špatného, co je s námi neustále, ohrožuje nás to, a obvykle se toho velice těžko zbavujeme. Jak to s nimi tedy opravdu je?

co-jsou-to-chronicke╠u-za╠une╠ity_01.jpg Zdroj: pixabay

Rozlišujeme dva typy zánětů v těle. Akutní, to je ten běžně známý, kterým jsme si za život už prošli nejednou. Akutní zánět je totiž krátkodobý a snadno rozeznatelný. Viditelně, to když si třeba vyvrknete kotník, a on vám oteče a zarudne. A i další projevy akutního zánětu v těle jsou jednoduše identifikovatelné, například horečka, dráždivý kašel a podobně.

Druhým zánětem je právě ten chronický. Ten se nedá jen tak rozpoznat, a tudíž je těžké

ho začít léčit. Mnohdy si ani neuvědomíme, že ho v těle máme. A při tom se, dle Libora Mattuše – biohackera a instruktora chladové terapie -, dotýká až 98 % populace. Představuje tedy skutečně velké civilizační zdravotní riziko, protože vyvíjí spolu s životním prostředím a stylem, jakým žijeme.

V některých případech ho na sobě můžeme vypozorovat i sami, pokud máme třeba spoustu alergií, silné reakce na ně, nebo i tím, že se nám podezřele často vrací akutní zánětlivá onemocnění. Jak říká pan Mattuš, “prostě tím, že na sobě sledujeme, že v některých ohledech nejsme úplně zdraví.”

Jindy to ale tak snadné nebývá, a my to na sobě nemáme jak poznat. O to zákeřnější ten chronický zánět je. (Zdroj: https://www.pilulka.cz/zivotozpravy-libor-mattus)

Chronické záněty ovlivňují tělo dlouhodobě a postupně narušují jeho normální funkce. Mohou postihnout různé části těla, včetně kloubů, střev, kůže, plic a dalších orgánů.
Chronické záněty jsou složité a mohou být způsobeny různými příčinami, ale základním mechanismem je přetrvávající imunitní odpověď, která zahrnuje různé typy imunitních buněk a zánětlivých mediátorů, jako jsou cytokiny a chemokiny.

Chronická zánětlivost způsobuje to, že naše imunita je ve stavu chronické aktivace. Funguje to tak, že imunitní systém vypouští obranné látky neustále, neustále bojuje se všemi negativními vlivy pro naše tělo, jenže tím unavuje a poškozuje i zdravé buňky v těle.

Chronický zánět může spustit neléčená infekce, špatný životní styl, kouření nebo obezita. Navíc prostředí, ve kterém žijeme, hodně napomáhá výše popsané chronické aktivitě imunitního systému. A díky tomu, bohužel, chronický zánět velice úzce souvisí i s velkou spoustou chronických nemocí. Jak z toho samo vyplývá, tak především s autoimunitními onemocněními, jako je například Crohnova choroba, revmatická artritida, nebo právě

i docela obyčejná alergie. Souvisí však i s takzvanými civilizačními degenerativními onemocněními, jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina a neurodegenerativní nemoci. Chronická zánětlivost ale ovlivňuje i rozvoj a zhoršení nemocí jako je cukrovka nebo respirační onemocnění a problémy.

Dalším velkým faktorem, o kterém se bohužel málo mluví, je stres. Ten může přicházet

i z vnějšku, ze špatného prostředí, jídla, z nekvalitního a nedostatečného spánku. Velkou roli ovšem hraje i stres, který si působíme sami. A to je stres psychologický. Ten vychází třeba z přehnaných obav, z tlaku, který na sebe vytváříme sami, vysoká očekávání, které od sebe máme. A samozřejmě tomu napomáhají i psychická onemocnění a poruchy.

Co tedy můžeme dělat, abychom se chronického zánětu v těle zbavili a nejlépe se mu snažili vyhýbat velkým obloukem? Odpověď je kupodivu jednoduchá. Prevence!

Zdravotní prevence je to nejlepší a nejjistější, co pro svoje zdraví můžeme dělat. Zvlášť, když nás to díky zdravotnímu pojištění nic nestojí. Už jsme si řekli, že chronické záněty způsobují nebo přispívají ke spoustě degenerativních civilizačních onemocnění jako je rakovina, cukrovka nebo kardiovaskulární problémy. Všechny mají společné to, že je třeba začít je řešit co nejdřív, i preventivně. Jak říká náš odborník Libor Mattuš:

“Protože ve chvíli, kdy už ten problém mám, tak je výrazně, výrazně těžší s tím něco efektivně udělat.”

Tak na to mysleme a dávejme na sebe pozor. Jak se říká, zdraví máme jen jedno!

A pokud byste se o chronickém zánětu i jeho léčbě chtěli dozvědět víc, poslechněte si celý rozhovor s Liborem Mattušem v podcastu Životozprávy, za kterým stojí Pilulka.cz.

Eliška Procházková

 

25.8.2023 11:19| autor: Komerční perezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist