Cate Blanchett: Všudypřítomná královna

Už byla elfka, anglická panovice, sovětská komunistka honící Indiana Jonese, svůdná učitelka nebo Boby Dylan! Není rok, abychom se v kině museli obejít bez Cate Blanchett. Jinak by nám taky chyběla.

Dva roky poté, co opustila australskou televizi a začala hrát ve filmech, se o ní dozvěděl celý svět. Když si ve skromném historickém dramatu Královna Alžběta zahrála mladou Tudorovnu, vyrovnávající se s intrikami dvora a se svým údělem stát se nejvýznamnější panovnicí Anglie. Následovala první nominace na Oscara, kterých už má dneska pět, jednu proměněnou, díky portrétu herečky Katharine Hepburn v životopisu Letec.

Tu zatím poslední nominaci ji přinesla zase Královna Alžběta. Cate sice prý přemýšlela, jestli se jí do o něco nabubřelejšího pokračování chce, ale role ji zlákala. „Je neoddiskutovatelné, že ona byla neuvěřitelně komplexní. Stačí se podívat na tu dlouho řadu hereček, které už ji hrály a budou hrát. Alžběta je něco jako ženský Hamlet.“ A Cate Blanchett má takové výzvy ráda. Její kariéra je plná odvážných a hodně rozmanitých rolí. Ostatně ve stejný rok, kdy se ucházela o Oscara za Alžbětu, byla nominovaná i za roli Boba Dylana, v netradičním životopisu Beze mě.

Její hrdinky mají společné aspoň to, že často stojí osaměle a izolovaně na piedestalu zbožňování či nenávisti a jejich zranitelnost zakrývá jejich moc a zdánlivý chlad. Jako elfí královna Galadriel, kterou hrála v Pánu prstenů a bude hrát znovu v Hobitovi. Jako nelítostná agentka CIA usilují o život dospívající Hanny, ve filmu, kde můžeme Cate Blanchett vidět letos. „Jako herec vstoupíte na nebezpečnou půdu bezpečně. Proto mě ta práce tak baví.“

Její z většiny velmi zajímavé volby směřují taky k literatuře či historii, hrála v množství adaptací i řadě životopisů. Na někoho, kdo tvrdí, že nemá žádný plán, co se kariéry týče, ani očekávání a radši hraje v divadle, vypadá její filmová kariéra ideálně. Milují ji kolegové, kritici i diváci.

Ona zase miluje herectví. „Cítím se naživou, když hraju“ říká a sebeironicky dodává: „Je to tragické, ale je to tak.“ Nepodstatnými věcmi vážícími se k herecké profesi se nezabývá. „Koho zajímá, proč jsem jednou dramaticky zhubla. Bylo to kvůli filmu. Ale na světě se dějou mnohem podstatnější věci než proměny mé váhy.“ O soukromí se herečka nebaví a bulvár o ní ani nijak často nepíše ani ji nestrká na obálky.

Ty podstatnější věci, to je třeba ochrana životního prostředí, do níž se zapojila jak ekologickými úpravami svého domu, tak účastí v reklamní kampani na zavedení daně na znečišťovatele ovzduší v Austrálii. Podstatné je pro ni taky Sydney Theatre Company, které s manželem Andrew Uptonem šéfuje jako umělecká ředitelka od roku 2008 a kde třeba i režírovala divadelní hru. Kvůli divadlu a kvůli nejstaršímu ze tří synů, který začal chodit do školy, se Blanchett s manželem z Anglie po letech přestěhovala zpátky do rodné Austrálie. Země, která si jí váží jako své nejvýznamnější herečky. Má proč.

Další fakta o Cate Blanchett:

Momentálně žije v Sydney, ale narodila se (v roce 1969) a vyrostla v Melbourne, jako druhé ze tří dětí. Její otec pocházel z Texasu, kvůli Catině matce ale zůstal v Austrálii a změnil povolání z námořního důstojníka na reklamního agenta. Když bylo Cate deset, zemřel na infarkt.

Vlastní rodinu Cate založila v roce 1997, když se provdala za australského scénáristu a dramatika Andrew Uptona (na snímku). Vychovává s ním tři syny, od nichž se prý nikdy neodloučí na déle než tři dny.

Vystudovala Methodist Ladies‘ College v Melbourne a pak studovala ekonomiku a umění. Po roce ale radši odjela cestovat po světě, a když se vrátila, přihlásila se v Sydney na studium herectví.

22.6.2011 12:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist