Winona Ryder: Padlá ikona jedné generace

Pro tzv. Generaci X, tedy ty, co dospívali na přelomu 80 a 90. let jako ona, byla Winona princezna. Nejkrásnější, nejvíc módní, nejvíc nadějná a talentovaná. Než ji série nevýznamných rolí a odsouzení za krádež v obchodě srazily z piedestalu slávu. Vrací se teď zpátky na výsluní?

Hvězdou se stala v sedmnácti a hned si vysloužila srovnávání s hollywoodskou star Natalii Wood. Stejně jako tragická hvězda West Side Story, i Winona si dokonale přivlastnila role zranitelných mladých rebelek, v nichž vyjádřila všechny bouře a zmatky dospívání. Černá komedie Heathers, retro Mořské panny, Burtonův Beetlejuice – to byly filmy, co ji proslavily. Vedle vztahu s dalším symbolem své generace, Johnny Deppem, který si její jméno nechal vytetovat s úmyslem navždy, nakonec ale jen na pár let, než ho zkrátil na Wino.

Navždy netrvala ani její popularita, obdiv a uznání, které dosáhlo vrcholu v roce 1994, kdy skoro vyhrála Oscara. Za vedlejší roli v Scorseseho kostýmním milostném dramatu Věk nevinnosti, kde byla podle kritiků „báječně dojemná“ jako vyrovnaná, bohatá mladá snoubenka, kterou Daniel Day-Lewis podvádí s Michelle Pfeiffer.

Jenže pak přišla řada dalších nevýrazných filmů a ty začaly ke konci 90. let přehlušovat ještě podivné historky o jejím nestabilním mentálním zdraví, které kulminovaly v roce 2001, kdy herečku přistihli v obchodě v Beverly Hills s nezaplaceným zbožím. Čin, který později připsala vlivu prášků proti bolesti, na nichž prý byla tehdy závislá, vedl k médii sledovanému ponižujícímu procesu a 500 hodinám veřejně prospěšných prací.  A pak se padlá hvězda radši dobrovolně stáhla do ústraní a do bezpečí San Francisca, kde se v říjnu 1971 narodila a kde se vždycky cítila dobře. „Jen jsem seděla, nic jsem neřekla, nevydala jsem žádné prohlášení. Nic jsem nedělala. Jenom jsem čekala, až se to přežene,“ vzpomínala Ryder.

Zatímco její bývalí milenci Depp a Mattt Damon dokázali překonat propady a pokračovat v hvězdné kariéře, o ní jsme osm let skoro neslyšely. Teprve poslední dva roky se zase vrací na scénu. Jenže už to není, co to bývalo. I když se dostane do filmů, o kterých se ví, jako Star Trek nebo Černá labuť, zastiňuje ji tam spousta dalších herců. Tak jako kdysi v Narušení, jejím milovaném projektu, který i produkovala, ale kde se nakonec proslavila Angelina Jolie.

Jedna z hlavních čtyř rolí v nové komedii Dilema, co teď přichází do našich kin, jí asi taky k návratu na bývalé postavení úplně nepomůže. Zatím se víc prosadila v televizi, díky životopisu o spoluzakladatelce Anonymních alkoholiků. Ale o Winoně Ryder aspoň víme, že ještě žije, na rozdíl do generačních kolegů Rivera Phoenixe nebo Corey Haima a naštěstí ne ze stran bulváru, na rozdíl od Charlie Sheena.

Zajímavosti o Winoně Ryder:

Trpí nespavostí a ještě má fóbii z vody. Taky trpěla úzkostí a depresemi.

Vyrůstala v hippies komuně. Její rodiče předtím nějaký čas strávili v Kolumbii s chilskými revolucionáři. Její otec znal Allena Ginsberga, jejím kmotrem byl guru LSD Timothy Leary a její bratr se jmenuje Uri podle Jurije Gagarina.

Jako dítě ji máma psala omluvenky do školy, aby se s ní mohla doma dívat na filmy ve stodole, kterou předělala na kino.

Láska k filmům se odráží i na Winonině úctyhodné sbírce hollywoodských kostýmů. Vlastní třeba šaty z Jihu proti Severu, Stalo se jedné noci nebo Američana v Paříži. Má taky dvanáct kytar a na všechny umí hrát.

Její nejdůležitější filmy:

Věk nevinnosti
Střihoruký Edward
Great Balls of Fire!
Narušení
Černá labuť

16.3.2011 12:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist