Uma Thurman: Nevšední blondýna

„Vysoká, písková blondýna, s víceméně modrýma očima, hubená na některých místech, tlustá na jiných. Průměrná holka,“ řekla o sobě. Její osud ovšem průměrností vůbec nezavání.

Jak by taky mohl, s takovým rodinným zázemím. Než se v dubnu roku 1970 v Bostonu narodila, její matka měla už za sebou dráhu modelky, psychoterapeutky a manželky propagátora LSD Timothy Learyho. Umin otec, profesor východních náboženství, se zase proslavil jako první Američan, který se stal tibetským mnichem.

Celá rodina, kam patří ještě Umini tři mladší bratři, často cestovala do Indie, kde je občas navštěvoval i sám Dalajláma. Dětství s buddhistickou výchovou se ale vysoké dívce, co všude vyčnívala a cítila se nepatřičně, moc nelíbilo. Hned v pubertě utekla do New Yorku, kde se chvíli živila jako modelka. Než v šestnácti sekla se školou a stala se herečkou. Dneska má na kontě už asi padesátku titulů, včetně aktuálního Miláčka.

Poprvé zaujala už v osmnácti letech ve své třetí roli, naivní svedené Cecilie v úspěšnější ze dvou adaptací Nebezpečných známostí, kterou v roce 1988 natočil Stephen Frears. Hvězdu z ní udělal Quentin Tarantino a kult 90. let Pulp Fiction. Za divokou mafiánskou manželku dostala nominaci na Oscara, Tarantino ji prohlásil za svou múzu a o pár let později pro ni připravil další hitovku, pomstychtivou nevěstu v dvojfilmu Kill Bill. S natáčením klidně rok počkal, až Uma porodí své druhé dítě, tak o ni stál.

Tarantina herečka oceňuje i za to, že „vidí za hranice těch věcí, co máte napsané v resumé,“ a nabízí jí různé postavy. Pestrost totiž měla Uma vždycky ráda, její filmografie je toho důkazem. Zahrnuje romantické komedie, erotické thrillery, akce, krimi, sci-fi, blockbustery, nezávislé produkce, úspěchy i propadáky. V jejím přehledu najdete nominace na Zlatou malinu za nejhorší výkon roku i Zlatý glóbus (za portrét osamělé, nejisté ženy hledající lásku ve filmu HBO Duševní slepota). Uma Thurman je tvárná a těžko uchopitelná.

K nejzajímavějších filmům její kariéry patří sci-fi Gattaca, zároveň snímek, který podstatně ovlivnil její život. Při natáčení se totiž seznámila s kolegou Ethanem Hawkem, jehož si na prvního máje 1998 vzala, v sedmém měsíci těhotenství. Jejich druhé dítě se narodilo v lednu 2002 a Uma tato léta věnovala rodině. Ta se jí ovšem záhy rozpadla a herečka se zase vrhla do práce. Návrat to byl díky úspěchu Kill Billa velkolepý. Teď by se jí ale něco dalšího s Tarantinem zase hodilo, aby její kariéra opět trochu ožila. Až porodí své třetí dítě, které právě čeká, možná přijde řada na oznámený třetí díl Kill Billa.

Další informace o Umě Thurman:

Její křestní jméno znamená buď „zlatá střední cesta“ nebo to je jméno hinduistické bohyně. Její prostřední jméno zní Karuna.

Poprvé se vdávala v roce 1990, za britského herce Gary Oldmana. Manželství nevydrželo ani dva roky.

Rozchod s druhým manželem Hawkem veřejnost dost sledovala, herečka z tahanic dokázala vyjít důstojně. Na otázku o proslýchaných Hawkových nevěrách v show Oprah Winfrey odpověděla: „Na konci k něčemu takovému došlo. Prožívali jsme těžké období a víte, jak se lidi chovají a jak vyjadřují, že jsou nešťastní.“

Od roku 2007 chodí s londýnským finančníkem Arpadem Bussonem, s nímž se i zasnoubila. Vztah skončil v roce 2009, o dva roky později se ale pár dal znovu dohromady a nyní spolu čeká potomka.

22.3.2012 10:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist