Sama doma a v pohodě

„Miláčku, mám pro tebe úžasnou novinu,“ oznámil mi s nadšením v hlase můj manžel. „Dostal jsem skvělou pracovní nabídku! Konečně se budu moci realizovat, vybudovat sám samostatné středisko podle vlastních představ a nápadů. Budu svým vlastním pánem a budu mít volnou ruku k tvoření a samozřejmě adekvátně k tomu dostanu i patřičné platové ohodnocení……“ rozplýval se celý šťastný a spokojený sám se sebou.

Radovala jsem se s ním, tedy pouze do té doby, než jsem zjistila onen pověstný háček, který za takovými perfektními novinkami zpravidla bývá.
…..je to v Londýně.“ Doplnil úplně klidně, jako by byl Londýn pouhé dvě zastávky metrem od našeho bytu.
„V Londýně?“ nechápavě jsem se na něj podívala. „Myslíš v Anglii v Londýně?“
Znáš snad ještě nějaký jiný Londýn?“ odtušil klidně manžel a dál vesele plánoval svou budoucnost kdesi daleko ode mne a našich dvou docela malých dětí. Vnímala jsem jej jen na půl ucha, přede mnou se totiž objevila jakási černočerná mlhovina, která se ne a ne rozestoupit.
Představa, kterak zůstanu po celý rok na všechno úplně sama, mě vůbec nelákala, navíc mi hlavou běžely i takové myšlenky, jestli náš vztah vůbec tak dlouhé odloučení vydrží. Byla jsem rozhodnuta bít se jako lev za to, aby Radek od svého plánu ustoupil a spokojil se svou dosavadní, i když poněkud nudnou prací…..

…..za čtrnáct dní jsem mu s tváří smáčenou slzami s malou dcerkou v kočárku a synkem třímajícím v ruce oblíbeného medvídka mávala na letišti na rozloučenou. ¨
Nejede tam navždycky,“ utěšovala jsem se, ale tělem se mi rozléval jakýsi podivný strach.

Sama na všechno

Poznáváte se? Také jste se staly „oběťmi“ otevřených možností a světa bez hranic? Stojíte na letišti a máte před sebou vidinu dlouhé doby, kterou musíte najednou strávit bez svého manžela, lásky, partnera? Pak vězte, že nejste zdaleka jediná a že i z takové situace lze vytěžit něco pozitivního, i když vám to tak v danou chvíli vůbec nepřipadá.

Až přestanete zoufale bloudit opuštěným bytem a hladit prázdnou postel, sedněte a zapřemýšlejte. Zůstala jste sama, ale není to navždy a navíc máte finanční zázemí. Budete si muset přeorganizovat svůj čas, zvláště máte-li malé děti a o jejich péči jste se s manželem spravedlivě dělili. Ve většině případů, ruku na srdce, se však pro vás prakticky nic nezmění. Dál to budete vy, kdo odveze dcerku na taneční kroužek a syna na fotbal, kdo doma uvaří, zalije kytky a vymění žárovku, kdo potěší v neděli babičku svou návštěvou a objedná instalatéra na kapající kohoutek, který váš manžel slíbil opravit už před Vánoci.

[[related]]

Jak se nezbláznit

Možná v tom všem kolotoči ani nestihnete smutnit po tom „bídákovi“, který vás nechal doma samotnou zrovna, když vybouchne kotel, vytopí vás sousedi, když se syn poprvé opije a dosud poslušná dcerka přijde z tahu v pět ráno. Ale když na vás přeci jen padne splín a smutek, zaměstnejte se. Postavte se k volnému času čelem. Nemusíte jej věnovat jen dětem a svému manželovi. Myslete také na sebe. Zajděte si na kosmetiku, změňte účes, dopřejte si masáž nebo bahenní koupel. Přihlaste se do fitcentra či na kurz břišních tanců. S kamarádkami vyražte na zábavu nebo do kina. Prostě dělejte to, co vás baví a co jste pro samou péči o rodinu dosud jen odkládala.

Jste-li tvořivá, porozhlédněte se ve městě po kurzu pro šikovné ruce, naučte se batikovat nebo plést košíky. Překonejte ostych a zajděte na aerobic, uvidíte, že pravidelný pohyb vám nejen zvedne náladu, ale shodíte i nějaké to kilo navíc a co víc, možná tu najdete i kamarádky, které vám dosud chyběly. Rozhodně si zakažte sedět doma s rukama v klíně. Když už doma, tak kreativně. Stejně vás manželův psací stůl dohání dlouhou dobu k šílenství, teď máte jedinečnou možnost, jak z něj zase udělat kulturní místo. Vymalujte obývák podle momentální nálady, nakupte si nějaké doplňky do bytu. Dělejte všechno pro to, abyste smysluplně využila svůj čas a nesmutnila. Pokud jsou Vaše děti ještě malé, pokuste se alespoň občas zajistit si pro ně hlídání a vyrazit mezi lidi.

Krize nejen ekonomická

I když budete sebezaměstnanější, večer až se uložíte do prázdné postele na vás určitě nějaký splín a smutek dolehne. Děti spokojeně podřimují v postýlkách, v televizi nic nedávají a do knížky se vám nechce? Pak se bez rozpaků spojte se světem. Pomocí internetu můžete být blízko nejen svému partnerovi, ale i celému světu. Internet nabízí netušené možnosti seznámení, zajímavého čtení nebo jen tak příjemného popovídání si. Docela určitě najdete ve virtuálním světě kamarádky, se kterými budou osamělé večery utíkat mnohem lépe.

A co vy? Prošly jste si něčím podobným? Máte zkušenosti se samotou? Jak jste jí zvládaly? Jaký je Váš osvědčený recept na zachování zdravého rozumu a dobré nálady? Povídejte…

Foto zdroj: profimedia.cz

30.11.2012 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist