Naomi Watts: Křehká trvalka

Na rozdíl od kamarádky Nicole Kidman, její cesta ke slávě nebyla ani rychlá ani lehká. Dívka, co zažila smrt otce, impulzivní matku a stěhování z jednoho světadílu na druhý, ale dokáže vydržet všechno.

Nové začátky nejsou pro Naomi Watts nic nového. Klidu si ona a její o rok starší bratr v dětství moc neužili, když jejich otec pracoval pro Pink Floyd a jejich bohémská matka, která se s ním rozešla čtyři roky po Naomině narození, se hodně stěhovala. Když bylo Watts šest, otec zemřel na předávkování heroinem. Když jí bylo 14, matka odjela na dovolenou do Austrálie, odkud už se nechtěla vrátit. A tak se děti museli znovu stěhovat a zvykat si teď už i na jinou zemi a jiný kontinent.

Dospívající Naomi kvůli tomu půl roku trucovala, ale když se ohlíží zpátky „jsem ráda za všechno to vzrušení a dobrodružství. Něco na tom mě muselo nasměrovat k umělecké dráze a mého bratra taky, protože se stal fotografem,“ říká. Impulzivitu své matky navíc sama zdědila, jak dokazuje její náhlé rozhodnutí opustit svůj život v Austrálii, odjet do L. A. a prorazit tam. „Dneska už bych to nikdy neudělala, věkem člověk víc přilne k věcem a k lidem,“ myslí si.

V té době už měla za sebou pokus o kariéru modelky,které ztroskotala na tom, že „jsem byla moc malá, neměla jsem módní vzhled a přišlo mi nevkusné všem strkat své fotky“. Tak na módních focení nějako dobu pracovala jako koordinátorka. Než se jednou o víkendu zúčastnila kurzu herectví a užila si ho tak moc, že v pondělí podala výpověď a prostě se stala se herečkou.

V Austrálii, kde je menší konkurence, se jí dařilo dobře. Do dvou týdnů sehnala první roli v dramatu Flirting, vedle Nicole Kidman. Dostala i roli v cenami ověnčené televizní minisérii Brides of Christ, vedle Russella Crowea. Nevyhnula se ani jedné ze dvou tamních soap oper, Home and Away. Takže když se vydala do Los Angeles, měla důvod, proč být plná optimistického nadšení.

Jenže lidi, které jí při jejím dřívějším cestování po L. A. připadali tak milí a přátelští, jí teď s přáním hodně štěstí zavírali dveře před nosem. Místo okamžité slávy na ni ve vysněné Americe čekalo sedm hubených let, kdy se často cítila osaměle a musela hrát i ve filmech jako Kukuřičné děti 4, aby vůbec pracovala.

I dílo, které nakonec i její kariéru změnil v pohádku, nejdřív vypadal jako další zklamání. Projekt mistra matoucích surreálných dramat Davida Lynche Mullholland Drive se původně točil jako televizní seriál, ale z toho sešlo. Naštěstí, o rok a půl později materiál přestříhali do filmové podoby. Úspěšné natolik, že o Naomi Watts se v jejích 31 letech svět konečně dozvěděl.

Kromě toho, spolupráce s Lynchem herečce bojující tak dlouho o přežití vrátila sebevědomí. „Tak trochu mě to rozředilo. Jak jsem se snažila uspět na místě, které mi připadalo tak hrozně nekreativní, když jsem se před lidmi, kteří mi nerozuměli, ucházela o role, ve které jsem nevěřila. David to vycítil, protože vám dokáže vidět pod kůži. Naučil mě, že je v pořádku, když přijmou svou temnější stránku.“ vypráví Watts.

Od té doby má Naomi pověst inteligentní herečky s mimořádně širokým emocionálním rejstříkem, která svůj křehký blond zevnějšek skvěle využívá do rolí žen silnějších, než se zdají, v temných filmech. Hororech jako Kruh, drásavých dramatech jako 21 gramů, za které se dočkala nominace na Oscara, artových thrillerech jako Funny Games U. S. nebo politických biografiích jako Fair Game. Když natočí romantický film, je to Rozvod po francouzsku nebo Barevný závoj o lásce za časů cholery. Když komedii, je  existenciální (Mám rád Huckabees) nebo ironická a hořká (Poznáš muže svých snů). Když velkofilm, zamiluje se do ní opice (King Kong). „Proč pořád točím tyhle temné věci? Zbavuju se tak svých démonů. Čelit na plátně svým strachům má něco do sebe.“

Další zajímavosti o Naomi Watts:

S Nicole Kidman se seznámila na castingu na svůj první film v roce 1991 a od té doby jsou kamarádky. „Australská herecká scéna je docela malá. Všichni se znají, aspoň podle vidění. Ale Nicole pro mě vždycky byla velkou oporou.“

Založit rodinu chtěla už doby, kdy jí bylo 19 let. Povedlo se jí to až v 39 letech, kdy porodila prvního syna svému partnerovi, herci Lievu Schreiberovi (na obr.). O rok a půl později se jim narodil druhý syn. Všichni žijí v New Yorku.

Mezi její bývalé partnery patří režisér Stephen Hopkins a Heath Ledger, o jedenáct let mladíš herec, kterého potkala na natáčení filmu Ned Kelly a který v roce 2008 zemřel na náhodné předávkování léky.

Její nejlepší filmy:
21 gramů
Mám rád Huckabees
Východní přísliby

4.5.2011 2:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist