LÍČENÍ: Strukturování obličeje

Přestože název strukturování obličeje zní naprosto hrozně, jedná se o nejzákladnější základ profesionálně provedeného líčení.

Profesionální práce

Opravdový profesionál není dobrý a vyhledávaný proto, že by měl výjimečné informace o tom, jak se má co v ženské tváři líčit – což je častá představa o práci vizážisty. Jeho um spočívá v tom, že i když samozřejmě nasbíral patřičné informace, které ale nejsou nijak tajné a často se objevují v tisku a médiích, zůstal především umělcem – malířem.
Malíři však začínají pracovat na čistém malířském plátně, vizážista má k dispozici konkrétní obličej, s konkrétními rysy a výrazem – má tedy na onom pomyslném plátně nějaký tvar.
S tímto tvarem lze učinit zázraky právě s pomocí strukturování.

Co je strukturování obličeje?

Když namalujete nádhernou vázu a podaří se vám skvěle vystihnout její barvu i tvar, stále to nebude ono. Na plátně bude nereálně vyhlížející placatá váza, které bude chybět rozměr. A rozměr – to je hra stínů a barev, která dává tvarům hloubku a činí je mnohem reálnějšími a také přitažlivějšími. Přesně takové je i strukturování obličeje.

Geometrie v líčení?

Geometrie je základem strukturování obličeje. Posaďte se nenalíčená před zrcadlo tak, aby za vámi bylo tmavé pozadí. Vlasy  úplně sčešte z obličeje, jakoby jste žádné neměla. To, co uvidíte, je zatím prázdný („placatý“) tvar vašeho obličeje. Když ho perfektně nalíčíte, ale vynecháte strukturování, získáte perfektně nalíčený, ale bezrozměrný obličej.

Chcete-li strukturovat svůj obličej jako profesionální vizážista, podívejte se na svůj odraz v zrcadle  jako strohý geometr. Jaký geometrický tvar nejvíce připomíná váš obličej ? Jsou na něm zvláštnosti? Jaké? Nějaké velké plochy? Výrazné prohlubně? Vzdálenosti mezi očima, nosem a rty jsou malé, velké, souměrné, nesouměrné? Je nějaká část vašeho obličeje – např. nos nápadně větší, menší, než ostatní části? Až odpovíte na tyto otázky, bude pro vás snadnější zodpovědět si další otázku.

Protože lidské oko vnímá obličej jako krásný, je-li v podstatě souměrný a jeho proporce jsou harmonicky vyvážené, zkuste se zamyslet nad tím, jak by se v případě konkrétně vašeho obličeje dalo takové harmonické souměrnosti dosáhnout. Co by vypadalo lépe, kdyby to bylo více / méně vidět, kdyby to bylo větší / menší, blíž, nebo dál od……a tak podobně.

A ještě poslední otázka, co je na vašem obličeji nejkrásnější, nebo nejzajímavější – ovšem nikoli podle vás, ale podle vašich známých a přátel. Někdy to totiž může být třeba právě větší, nebo zvláštně stavěný nos, co na vás ostatní vždy zaujme. Zatímco z vašeho hlediska je takový nos chyba na kráse, pro ostatní to může být detail, který vás naprosto jedinečným způsobem dotváří a dodává vám zvláštní a neopakovatelné kouzlo. Takovouto zvláštnost (každý obličej nějakou má) můžete líčením potlačit, čímž se přiblížíte tuctové, uniformní kráse. Nebo se rozhodnete tuto zvláštnost ponechat, či ji naopak zvýraznit a tím také zvýrazníte sama sebe a opticky vystoupíte z davu.

Pravidla kouzel

Jsou v zásadě jen dvě:
► Co je v obličeji tmavé, to se zdá být menší, než to ve skutečnosti je. Ale pozor – výrazně tmavší z obličeje naopak vystupuje, přitahuje to nejvíce pozornosti.

► Co je v obličeji světlé, vypadá větší, než ve skutečnosti a opticky to ustupuje do pozadí, je to méně vnímáno.

Třetí zásada strukturování obličeje zní, že i když zmenšíte tmavou barvou bradu, zvětšíte prostor pod očima světlou barvou a upozorníte na krásně stavěné líce další tmavou barvou, musí se nakonec všechny tyto tmavší a světlejší odstíny „slít“ v jeden celek  a náhodný pozorovatel nesmí ani tušit, že jste namísto jednoho odstínu make-upu, nebo pudru použila hned tři. Jediné, čeho si smí všimnou je, že dnes vám to mimořádně sluší.

Těžko na cvičišti…

Naučit se strukturovat svůj obličej samozřejmě vyžaduje čas, ale pozor – naučit se to může úplně každý, kdo má alespoň trochu výtvarného citu. Nejsnadněji účinky tmavších a světlejších odstínů v obličeji pochopíte, když budete zpočátku úmyslně přehánět a pravidlo číslo tři budete chvíli ignorovat. Tak totiž okamžitě uvidíte, jak se tvary vašeho obličeje, které se zdají být změnitelné jen s pomocí plastické chirurgie, začnou hýbat a měnit přímo před vašima očima a to jen s pomocí něčeho tak nenápadného, jako jsou o jeden, či dva tóny tmavší make-upy, pudry, nebo zdravíčka. Možná dokonce zjistíte, že peníze, které už máte v šuplíčku na nějaký ten korekční zásah v obličeji připravené, můžete utratit za něco mnohem příjemnějšího, protože jediná investice, která vás bude čekat, bude nákup dvou namísto jednoho make-upu.

A pokud pořád nevěříte, prolistujte několik bulvárních časopisů a najděte fotografie nejkrásnějších žen – celebrit  s nalíčením a bez. Pak na zázraky strukturování obličeje uvěříte okamžitě.

21.12.2007 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist