Kuba – ráj plný protikladů

Jste dobrodužné povahy Pak zkuste Kubu – místo, které většina lidí zná jen z doslechu.

Možná tomu nebudete tak úplně věřit, ale největší ostrov souostroví Velkých Antil je doslova rájem na zemi! Mnohými je Kuba nazývána „perlou Karibiku“ a při pohledu na azurové moře a úžasné písečné pláže vám dojde, proč takovou přezdívku dostala. Obzvláště potápěči tuto lokalitu doslova zbožňují.

Kuba je převážně zemí nížin, jen na jihovýchodě naleznete pohoří Sierra Maestra. Podél pobřeží je hodně korálových útesů a atolů – proto je Kuba pro potápěče zemí zaslíbenou.
V listopadu je na Kubě průměrná teplota vzduchu i vody kolem 26, 27° C. Akorát právě v listopadu zde spadne nejvíce dešťových srážek.

Tato země je jedním z posledních komunistických států na světě. Je proto jistou hříčkou osudu, že se zde nacházejí americké vojenské základny US Naval Base a Guantanamo Bay, které Kuba už v roce 1901 pronajala USA.

Kubánci jsou proslavení hlavně zpracováním tabáku – kdo by neznal slavné havanské doutníky Kvalitní místní rum a nikl jsou také jedny z důležitých hospodářských komodit. Ekonomika státu už ale dlouhá léta prochází krizí. Přesto si každý rok miliony turistů najdou cestu do luxusních hotelových resortů hlavně do letoviska Varadero. Hlavní město  Havana – označována jako Paříž Karibiku – samozřejmě také stále láká, ale své nejlepší období už má dávno za sebou. K vidění jsou zde rozpadlé, zchátralé domy a na ulicích stará americká auta z 50. a 60. let minulého století.

Jméno Fidela Castra zná dnes snad každý. Jeho osoba se ke Kubě neodmyslitelně váže od roku 1956, kdy vypukla kubánská revoluce a skončila po třech letech vítězstvím revolucionářů Che Guevary a Fidela Castra, který se ihned ujal moci. Che Guevara se stal náčelníkem armády a v roce 1961 ministrem průmyslu. Za další čtyři roky byl ale donucen k emigraci a 8. října 1967 v Bolívii zastřelen. Od té doby je jeho jméno symbolem revoluce.

I přes všechna výše zmíněná fakta a trvajícím rozkolem s USA je Kuba jednou z nejatraktivnějších turistických destinací. A na závěr jedna perlička – na Kubě byly v roce 1969 zrušeny Vánoce a obnoveny byly až po návštěvě papeže Jana Pavla II v roce 1998!

Zdroj: encyklopedie Wikipedia

9.11.2006 12:05| autor: Zuzka

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist