KOSTÝMOVÁ TYPOLOGIE dnes… Symbolika penízků

Jak si vybrat vhodný taneční kostým na běžné hodiny břišního tance Kde brát inspiraci
Na tyto i další otázky odpovídá tanečnice a lektorka Centra Orientálního Tance Anička Kubešová.
Snad každá tanečnice po pár základních lekcích a především po několika naučených prvcích zatoužila zahalit se do nádherného kostýmu orientálních tanečnic nebo alespoň do šatů přinejmenším připomínající pohádkovou Šeherezádu, aby se tak přiblížila tomuto pradávnému umění, umění tance. Začněme tedy od začátku. Pokud jste dáma, která s tímto tancem právě začíná, pravděpodobně Vám po pár hodinách přestane stačit běžný úbor, ať už jste začala s volnými kalhotami nebo sukní a tričkem. Otázka tedy je, co na sebe, aby to bylo pěkné, ale pro začátek zase ne přehnané. Prostě aby se to líbilo a bylo praktické.

Penízky sluší a zvoní / cinkají

Možností se naskýtá hned několik. V této fázi je výhodné investovat do základních tanečních pomůcek jako je např. šátek pošitý penízky. Penízkový šátek je dle mého názoru rozumná základní investice do vašich budoucích tanečních úspěchů, která pomůže v dalším tréninku tzv. shimmi pohybu – třesení či akcentů. Krásný zvonivý zvuk vám dodá větší chuť do tance a navíc běžný jednoduchý penízkový šátek se dá pořídit zhruba už od 400,- Kč. Na výběr jsou ve specializovaných obchodech šátky mnoha vzorů z látek jako je organza, samet a dalších.

Penízky jsou z lehkého kovu ve dvou barevných variantách, v barvě stříbrné a zlaté. Doporučuji už tady přizpůsobit výběr barvy šátku, tak abyste ho mohli v budoucnu barevně zkombinovat s dalšími částmi tanečního oblečení. Praktické je pořídit si šátek v neutrální barvě jako je např. bílá nebo černá, pokud zatím nevíte, v jaké barvě bude vaše další taneční oblečení. Přikoupit je možné i zajímavé ozdoby na tělo, náušnice, náramky na paže, zápěstí či kotník, které bývají také ozdobené „penízky“ obdobně jako na šátku.

Symbolika těchto tzv. penízků je velmi zajímavá. Podle určitých historických pramenů je to památka na pouliční tanečnice z Persie, které si tancem vydělané peníze („mince“ s vyraženým otvorem uvnitř) přišívaly na svůj oděv, aby tak předešly krádeži vydělaného jmění.

Dnes už si naštěstí peníze přišívat nemusíme, přesto pokud jste manuálně zruční a neodradí vás pár dní strávených s jehlou a nití, není nic snazšího než si koupit samostatné penízky a našít si je dle vlastní fantazie na šátek, který si uvážete přes boky. A tímto se dostáváme k další části. A to je právě ona nekonečná možnost vyzdobit si penízky či volně prodejnými korálky další kousky oblečení.

Aničku Kubešovou, exkluzivně pro ifeminu, zpovídá
Lenka Mášová
www.orientalnitanec.cz

3.1.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist