Kate Winslet: Divoká anglická růže

Zeptejte se jí, co má ráda na postavách, které hraje, a odpoví, že jejich odvahu a ráznost. Britská herečka umí skvěle role dívek a žen, které se nedají svázat konvencemi a postavila na nich taky záviděníhodnou kariéru.

Tenhle směr ukázal už její filmový debut z roku 1994, drama Nebeská stvoření, kde se v režii Petera Jacksona objevila jako jedna z puberťaček, které klidně i zabijí, než aby si nechaly narušit svůj milovaný fantazijního svět. To bylo Kate 19 let. Už za rok měla na kontě první nominaci na Oscara za austenovskou adaptaci Rozum a cit a roli dívky, která se až příliš nechá zmítat svými city.

Svobodomyslné postavy, které si dělají to, co od nich společnost nečeká, k ní patřily i nadále. Úspěch Rozumu a citu ji načas sevřel do dobových kostýmů, třeba do šatů Ofélie nebo Američanky Rose, které při plavbě na Titaniku pozná svou životní lásku i svou vnitřní sílu. Druhá nominace na Oscara a hlavně obrovská popularita dojáku, při němž se spřátelila s Leonardem DiCapriem, z ní udělaly hvězdu.

Kráska typu krev a mlíko vydržela nápor pozornosti, která zahrnovala i kritiku proporcí jejího těla (které ovšem od té doby už vycvičila do podoby hollywoodských ideálů krásy) a ještě se obrátila k filmům, které jako Titanik nevypadaly. A začala občas dostávat i role ze současnosti.

Zdá se, že k rozhodným ženám, co mají svou vlastní hlavu, patří totiž i ona sama. „Byla jsem umíněné dítě. Když jsem se k něčemu rozhodla, nikdo mě nezastavil,“ říká sama. Její rodiče ji zastavovat ani nechtěli, aspoň ne v kariéře herečky. Sami hráli v divadle, Katini prarodiče jedno divadlo dokonce založili.

Winslet začala hrát jako malá, na střední školu šla studovat herectví. Ve třinácti dostala první roli před kamerou, v reklamě na cereálie. Za pár let se už vyskytovala na jevišti a v televizi. I tak si ještě přivydělávala v lahůdkách. „Když mi zavolali, že jsem dostala roli v Nebeských stvořeních, zrovna jsem tam dělala sendvič. Rozbrečela jsem se a musela jsem z práce odejít,“ vzpomíná.

V lahůdkách už dnes maximálně nakupuje a do televize se vrací vzácně. Přesto už má doma cenu Emmy, díky letošní minisérii Mildred Pierce, kde opět hraje ženu, která žije podle vlastních pravidel. Kvůli této práci se na chvíli vytratila z kin, kam se teď na podzim vrací jako jedna z hvězd zajímavého katastrofického thrilleru Nákaza. Na festivalu v Benátkách měl premiéru i její další novinka, tragikomedie dvou manželských bohů Bůh masakru.

Nominaci na televizní cenu Emmy ji vysloužilo i hostování v komediálním seriálu Ricky Gervaise Kompars, kde hrála hubatou cynickou Kate Winslet, která točí film o holocaustu, aby už konečně dostala toho Oscara. Ironií osudu se oné vytoužené nejprestižnější sošky v roce 2009 dočkala opravdu za film spojený s holocaustem a za roli pro ni netypickou, prostoduché Němky, která naopak dělala přesně to, co se po ní chtělo, a v dramatu Předčítač, si teprve zpětně uvědomuje, že se tak podílela na hrůzách druhé světové války. Byla to její šestá nominace a v té době už jí Oscara všichni srdečně přáli.

Další fakta o Kate Winslet:

Pro přehled, na Oscara byla nominovaná díky filmům Rozum a cit, Titanik, Iris, Věčný svit neposkvrněné mysli, Jako malé děti a Předčítač.

Umí si skvěle osvojit jakýkoliv akcent. Je známá i tím, že se ve filmu nestydí svléct.

Docela talentovaná je i jako zpěvačka. V roce 2001 producenti animované verze Dickensovy Vánoční koledy s úspěchem vydali jako singl baladu What If, kterou zpívala.

V roce 1998 si vzala pomocného režiséra Jima Threapletona, v říjnu 2000 mu porodila dceru. Manželství nevydrželo, v roce 2001 se rozvedli. Pár měsíců po rozchodu začala chodit s oscarovým režisérem Samem Mendesem. V roce 2003 se za něj, už těhotná, provdala. Mají spolu syna a natočili spolu skvělý film Nouzový východ, od ledna 2010 jsou ale odloučeni.

Narodila se 5. října 1975 v Readingu nedaleko Londýna, ve stejné nemocnici jako její druhý manžel. Má tři sourozence.

19.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist