Sarah Michelle Gellar: Ta, co bojovala s upíry

Do showbyznysu vstoupila už jako čtyřletá. Zahrála si v několika televizních filmech, seriálech a reklamách. Na vrchol se však dostala díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby se jí však lepí smůla na paty.

Na úspěch Buffy, přemožitelky upírů se jí zatím nepodařilo navázat. Seriál skončil před deseti lety, od té doby se jí příliš zajímavých hereckých příležitostí nenaskytlo. Nedaří se jí ani na filmovém plátně a bohužel ani na televizních obrazovkách. Seriál, který měl být jejím comebackem do první ligy, byl zrušen hned po první sezóně. O poznání lépe se jí naštěstí vede v soukromí. S manželem Freddie Prinzem Jr. vychovávají dvě děti a jejich desetileté manželství patří k těm nejstabilnějším v Hollywoodu. Navíc se proslýchá, že Sarah získala roli ve fungl novém sitcomu.

Herečkou se stala vlastně náhodou
Sarah Michelle Gellar se narodila 14. dubna 1977 v New Yorku do americko-židovské rodiny. Rodiče Arthur a Rosellen se však brzy rozvedli a Sarah vyrůstala pouze s matkou. S otcem se nestýkala. To, že se stala herečkou, byla v podstatě náhoda. Hledač talentů si jí všiml, když obědvala se svou matkou v místní restauraci. Byly jí tehdy čtyři roky. Brzy nato natočila svůj první televizní film An Invasion of Privacy (1983), poté následovala řada reklam, například pro řetězec rychlého občerstvení Burger King, či menších televizních rolí. Zlom v její kariéře byla postava Kendall Hartové v oblíbené soap opeře All My Children, kde setrvala dva a půl roku, a dokonce za tuto roli získala cenu Emmy. Ačkoliv byla uznávanou televizní herečkou, stále se jí nedařilo proniknout na filmové plátno. To se změnilo až v roce 1997, kdy získala roli hned ve dvou hororech – Tajemství loňského léta (I Know What You Did Last Summer) a Vřískot 2 (Scream 2).

Stín, ze kterého se jí nepodařilo vystoupit
Na vrchol popularity jí však katapultoval seriál Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer, 1996–2003), v němž ztvárnila postavu středoškolačky Buffy Sommersové, která neúnavně bojuje s démony, zachraňuje svět a přitom se potýká s láskou. Roli, která jí přinesla celosvětový úspěch a která jí doslova změnila život, přitom získala náhodou. Původně se totiž ucházela o zcela jinou roli. Seriál se dočkal neuvěřitelných sedmi sezón, poté se však Sarah rozhodla svoje účinkování v seriálu ukončit. Chtěla se prý věnovat i jiným projektům, nechtěla, aby ji lidé vnímali jenom jako Buffy. Spousta lidí ji má však dodnes spojenou právě s touto postavou, což si Sarah velmi dobře uvědomuje. „Kdybyste mě před lety oslovili Buffy, rozčílilo by mě to. Ale dnes bych to ocenila. To je však něco, co přichází se zralostí, kterou většina lidí ve čtyřiadvaceti letech ještě nemá,“ vysvětluje otevřeně, proč jí před lety bylo nepříjemné, když ji lidé oslovovali jménem přemožitelky. Skončit s rolí Buffy nebylo dle jejích slov unáhlené rozhodnutí, přemýšlela nad tím několik let. Úplně jasno měla po sedmi letech náročného natáčení. „Byla jsem emocionálně i fyzicky vyčerpaná. Už jsem neměla motivaci v tom pokračovat,“ objasnila svoje důvody, proč se musely její a Buffyiny cesty rozdělit. Díky natáčení seriálu se však naučila Tae Kwon Do a věnuje se též kickboxu a gymnastice.

Mateřství odkládala ze strachu, teď si ho vychutnává
Se svým manželem Freddie Prinzem Jr. se Sarah seznámila při natáčení hororu Tajemství loňského léta. Stali se z nich přátelé. Chodit spolu začali až o tři roky později, v dubnu 2001 se zasnoubili a vzali se 1. září 2002 při obřadu v Mexiku. K pátému výročí svatby věnovala Sarah manželovi originální dárek. Nechala se oficiálně přejmenovat na Sarah Michelle Prinze. První dítě, dcera Charlotte Grace, se jim narodilo až sedm let po svatbě, když bylo Sarah dvaatřicet let, sama později řekla, že dnes lituje, že se touze po dítěti tak dlouho bránila. „Mít dítě pro mě bylo jen klišé, ale životní zkušenosti všechno mění – zejména některé názory. Věci, které byly dřív mou prioritou, jimi už nejsou. A naopak věci, o kterých jsem nikdy nepřemýšlela, jsou najednou tu – v mé mysli. Kdybych byla tušila, jaké štěstí mi přinese dítě, pravděpodobně bychom se o něj pokoušeli už o několik let dřív,“ přiznala své obavy z mateřství americkému Us Weekly. Druhé dítě si s manželem nadělili k desetiletému výročí svatby. Narodil se jim syn, který dostal jméno Rocky James Prinze. Rodina žije v Los Angeles a do výchovy dětí se aktivně zapojují oba rodiče. Zároveň Sarah zdůraznila, že se ze všech sil snaží sladit kariéru s mateřstvím, ač je to mnohdy velmi obtížné. „Je strašně těžké vidět Charlottinu tvářičku, když jí musím říct, že odcházím do práce. Je tak smutná!“ Právě proto Sarah pracuje zásadně jen ve všední dny a o víkendech se plně věnuje rodině. V nejbližší době čeká Sarah práce na novém sitcomu, Freddie se proto připravuje na roli otce na plný úvazek.

[[related]]

Otec ji opustil, když byla ještě dítě
Sarah pochází z rozvedené rodiny, proto si na té své velmi zakládá. Otec její matku opustil, když byla Sarah ještě malá. O Sarah se tak celý život starala pouze matka, naopak ke svému otci se nikdy veřejně nehlásila. „Možná jsem se narodila z neposkvrněného početí. Můj otec do mého života nepatří. V mém životě neexistuje. To, že věnujete sperma, z vás ještě nedělá otce. A já ho nikdy za svého otce nepřijmu,“ vysvětlila svůj vztah k biologickému otci. Svou matku naopak veřejně označila za svou nejlepší přítelkyni: „Je to ta nejúžasnější žena, jakou jsem kdy poznala. Jen díky ní jsem taková, jaká jsem. Živořily jsme a byly časy, kdy jsme nevěděly, z čeho zaplatíme nájem. Ale moje máma mě nikdy nenechala strádat ani emocionálně, ani materiálně.“ A stejně jako se před lety postarala matka o ni, tak se nyní stará Sarah o svou matku. „Máma mi obětovala svůj život, teď už nikdy nemusí pracovat. Může mít vše, co chce. Koupila jsem jí dům a platím její účty.“

Zklamané naděje na velký návrat
V letošním roce se Sarah opět vrhne do práce, bude natáčet pilotní díl nového sitcomu. Jestli se seriál bude natáčet, rozhodne vedení televize po zhlédnutí pilotního dílu. Ale ani tehdy nebude mít legendární představitelka Buffy vyhráno. Jeden nevydařený pokus o návrat do televize má Sarah už za sebou. Před dvěma lety se pokoušela prorazit v seriálu Ringer. Ten však stanice CW zastavila už po odvysílání první řady. Oficiálním důvodem byla nízká sledovanost. Hlavní producentka seriálu Pam Veaseyová však pro The Hollywood Reporter řekla, že dnešní diváci vyžadují nenáročnou zábavu. „Nebylo to, myslím, že to tak mohu říct, přímočaré. Kdybychom ten seriál dělali znovu, udělali bychom ho přístupnější, zejména pro ty lidi, kteří u televize nechtějí přemýšlet.“

Nová role, nový začátek. Jaký bude výsledek?
Pár měsíců po porodu je Sarah zase ve formě a chystá se do práce. Nový sitcomu je z prostředí reklamní agentury a jmenuje se Crazy Ones. Sarah bude hrát mladou atraktivní dívku Sydney Robertsovou, která chce mít vše pod kontrolou. Pracuje v rodinné reklamní agentuře, kde se dostává do názorových střetů se svým volnomyšlenkářským otcem Simonem (Robin Williams), který je kreativním ředitelem reklamní agentury Roberts & Roberts. Scénář k pilotu napsal uznávaný autor David E. Kelley pro televizní stanici CBS. Režie pilotní dílu se ujme Jason Winer. Sarah svůj komediální talent prokázala už při natáčení filmu Scooby-Doo 1 a 2. Nyní tak dostane příležitost vymanit se ze škatulky neohrožených žen a dokázat, že je jak dramatickou, tak i komediální herečkou.

Foto zdroj: profimedia.cz

1.3.2013 12:00| autor: Jana Hlavatá

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist