Petrohrad: Benátky východu

S Petrohradem si každý jako první vybaví Zimní palác a Auroru, která jest už jen slabou odezvou někdejší slávy Ruska. Ale časy se mění a proto se v současném Rusku, potažmo Petrohradu skví mnoho dalších historicky neméně významných a troufám si říci krásnějších památek než křižník Aurora.

Petrohrad je město, jehož založení se datuje rokem 1703, a které prakticky vzniklo na základě přání jednoho člověka, cara Petra I. známého jako Petr „Veliký“, a to v bohem zapomenutých bažinách ústí řeky Něvy. Proto je Petrohrad protkán nespočtem kanálů a odtud pochází i přízvisko Benátky východu. Ale i následovníci Petra I. se nemalým dílem zasloužili o jedinečnost tohoto města. Dcera Petra I., Alžběta I. nechala vystavět Zimní palác, toliko známý díky své pohnuté historii a Kateřina II. Anhaltsko-Zerbtská, rovněž nazývána přívlastkem „Veliká“, může být právem označována za panovnici, která výstavbu Petrohradu dokončila.

Petrohrad byl s několika krátkými pauzami hlavním ruským městem do roku 1918, kdy Lenin se svou revoluční vládou přesídlil do Moskvy.

Nejen Zimní palác a Aurora

O křižníku už řeč byla. Zimní palác je sídlem největšího muzea v Rusku – Ermitáže. Proto se sluší ho trochu přiblížit.

Hlavní budovu obrovského muzea tvoří carská rezidence – Zimní palác. Ermitáž pak za svůj název vděčí tak zvané malé ermitáži, druhu pavilonu, jenž býval využíván pro malé intimní hostiny. Stavba je ve stylu ranného klasicismu a kdo by si chtěl toto muzeum pořádně prohlédnout, potřeboval by na to několik měsíců. K této informaci není co dodat, ať tedy bude vaše návštěva Ermitáže první nebo desátá, pokaždé vám dá něco nového a pokaždé vás mírně řečeno unaví. Nejlepší je přijít do muzea hned ráno, pouze ráno totiž bývají zpřístupněny ty nejvzácnější sbírky, ovšem stále se jedná o pouhý zlomek toho, co je ukryto v depozitářích.

Admiralita

Budova Admirality na Palácovém náměstí představuje pro zdejší obyvatele střed Petrohradu. Velkolepá klasicistní stavba s půdorysem do písmene U, jejíž hlavní průčelí je dlouhé 407m a dvě boční křídla měří 163m je v současnosti sídlem Vysoké školy námořního inženýrství. Celé toto velkorysé pojetí budovy pak znázorňuje velikost Ruska jakožto námořní velmoci.

Chrám Kristova vzkříšení

Lidově také chrám Spasitele v krvi. Proč toto označení Car Alexandr III. nechal kostel postavit na místě , kde jeho otec Alexandr II. podlehl atentátu.

Chrám Kristova vzkříšení je „nejrudější“ ze všech kostelů v Petrohradě, nádherné barvy kopulí okamžitě uchvátí vaši pozornost.

Kazaňský chrám

Tento chrám byl původně zamýšlen jako kopie katedrály sv.Petra v Římě, ale vznikl ojedinělý skvost ruského klasicismu (ano, klasicistní sloh je v Petrohradu zastoupen na mnoha místech ). Chrám je situován přímo na Něvském prospektu a řadí se mezi nejpůsobivější pamětihodnosti Petrohradu. Pohřben tu je vrchní velitel ruských vojsk z války proti Napoleonovi, M.I. Kutuzov.

Petropavlovská pevnost a další a další památky

Petropavlovská pevnost je dalším významným místem Petrohradu, kde položen základní kámen při započetí stavby města.  Vidět určitě musíte Stroganovský palác a s Petrohradem neodmyslitelně spjatý Petrodvorec – letní rezidenci carů s neuvěřitelnou Velkou kaskádou a Carské selo (dnes zvané Puškin). Tímto způsobem bychom ve výčtu historických památek, muzeí a nádherných paláců mohli pokračovat snad donekonečna.

Kdy se vydat na cestu do Petrohradu

Je nasnadě, že v Petrohradu v zimních měsících mrzne až praští. Takže raději vyrazit v létě Vše má svá pro a proti. Vyrazíte-li v zimě, čeká vás jeden úžasný zážitek, a to zamrzlá řeka Něva. Nedovedu si představit vhodnější místo na bruslení, než Něvu.  Tak snadno zde podlehnete snu,  že jste se coby carská princezna právě tajně vytratila ze Zimního paláce abyste si trochu užila. Zima s sebou také nese výhodu levnějších vstupů, levnějšího ubytování a méně turistů.

Pojedete-li v létě, uvidíte Petrohrad se všemi jeho palácovými parky rozkvetlými do té nejkrásnější podoby, nad kterými slunce nezapadá. Tím nenarážím na výrok o matičce Rusi, nad kterou slunce nikdy nezapadá, ale na pověstné Bílé noci, kdy slunce zapadá pouze na několik málo hodin a město se ponoří do mámivého nafialovělého oparu.

Za Bílých nocí si ani nevšimnete, že se vaše procházka protáhla do pozdních nočních hodin. V tom případě si dejte pozor jste-li na břehu, kde máte ubytování, v opačném případě hrozí, že se domů nedostanete, nebo jen za pomoci převozníka lačnícího po penězích neopatrných turistů. O čem mluvím O Petrohradských mostech, které se v do noci zářícím osvětlení přibližně od druhé do páté hodiny ranní otevřou pro lodní dopravu, aby se pak opět mohly vrátit ke své obvyklé funkci skrývajíce v sobě toto nepatrné tajemství.

Jestli vám článek posloužil jako inspirace, kam se vydat na výlet, nezapomeňte si přibalit publikaci vydavatelství Lonely Planet o Petrohradu, která nedávno vyšla v českém jazyce a kde naleznete spoustu zajímavých a praktických informací.

14.7.2006 10:59| autor: Karolina

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist