MŮŽEME BÝT ALERGIČTÍ NA VŠECHNO KDY VŮBEC POMÝŠLET NA ALERGII

Některé děti jsou alergické na mnoho věcí… skoro na všechno. To je však velmi vzácné. Často se stává, že jsme přesvědčeni o alergii, a ne vždy to odpovídá realitě. Pozitivní test na alergii není ještě synonymem alergie, jsou možné jeho různé interpretace. CO JE TO SPÍCÍ ALERGIE JAK VYPADÁ VÝVOJ ALERGIKA Mnozí se domnívají, že alergie je nemoc. Ve skutečnosti je však pouze podnětem vyvolávajícím různé projevy.

Víra v alergii, rozšířený jev

Mnoho lidí si myslí, že má alergii, a platí to především pro potravinové alergie. Mnozí jsou přesvědčeni, že mají alergii na jednu nebo více potravin – v Americe každá čtvrtá hospodyně mění své stravovací zvyklosti, protože je přesvědčena, že alespoň jeden člen její rodiny má potravinovou alergii. Ve skutečnosti se alergie vyskytuje mnohem vzácněji. Až 20 % jedinců věří, že má potravinovou alergii, ale ta je prokázána pouze u 1,4–3 % populace.

Pozitivní test na alergii neznamená nutně alergii

U dítěte má pozitivní krevní zkouška nebo kožní test na alergen více možných vysvětlení. Může svědčit o opravdové alergii na daný alergen, o alergii, jejíž klinické projevy se objeví v budoucnosti, nebo pouze o atopickém terénu , kdy se alergie neprokáže v současnost ani v budoucnosti. Tato poslední situace je u potravinových alergií velmi častá; malé dítě má pozitivní testy například na vejce, ale nemá žádné potíže při jejich konzumaci. Pozitivní test svědčí o alergickém terénu, který se může projevit později třeba ve formě alergie dýchacích cest. Často se objeví i pozitivní testy na inhalační alergeny a později, když dítě vyroste, nastoupí i klinické projevy alergie dýchacího ústrojí. Často se příznaky alergie na pyly objeví kolem 4.–5. roku života, zatímco specifické IgE je pozitivní již od věku 1–2 let.

A konečně nesmíme zapomínat, že žádná technika není neomylná, ať se už jedná o kožní testy, nebo krevní odběry. Test může být falešně pozitivní, jedná se o „omyl“ – pokud test zopakujeme, pozitivní výsledek se neopakuje a test je negativní.

Jsem polyvalentní alergik… no a co!

Některé děti mají opravdu polyvalentní alergii, to znamená, že mají příznaky alergie na mnohé alergeny . U dětí se často vyskytuje alergen, který dominuje – jsou alergické na mnoho věcí, ale alergie na jeden alergen, například na kočku, je obtěžuje nejvíce. U těchto polyvalentních alergií se postupem času vyvíjí i závažnost různých alergií. Když jsou děti malé, dominuje alergie na více alergenů, a jak rostou, přetrvává alergie někdy pouze na jednu potravinu, ale objeví se zase alergie na inhalační alergeny. V současnosti díky lepším znalostem kontroly prostředí, díky léčbě pomocí nových léků, které umíme lépe používat, je život dítěte s polyvalentní alergií výrazně kvalitnější.

Vývoj alergika

Kožní příznaky jsou často prvním projevem alergie – dítě má ekzém . Tento ekzém neboli atopická dermatitid a může souviset s potravinovou alergií (nazývanou též alergií na trofoalergeny). S přibývajícím věkem většinou kožní příznaky vymizí a alergie se začne projevovat respiračními obtížemi. Nejčastěji se jedná o kašel, „záněty průdušek s pískoty “, astma nebo opakované rýmy.

V tomto stadiu většinou zmizí alergie na potraviny a objevuje se alergie na to, co dítě vdechuje (alergie na vzdušné alergeny = pneumoalergeny). Hlavními vzdušnými alergeny jsou roztoči, pyly, vzdušné plísně , zvířata a švábi. Projevy alergií se vyvíjejí často nepředvídatelně; potíže mohou na několik let zcela vymizet a najednou se znovu objeví, aniž bychom tušili proč. A přesto i v klidovém období je alergie přítomna, pouze se navenek nijak neprojevuje. Je spící.

A pokud by to nebyla alergie?

Stejné příznaky jako má alergie (rýma, kašel…) mohou být vyvolány i jinými příčinami než alergickými (infekce , znečištěné ovzduší…). Ale pokud se dané potíže často opakují, je velmi pravděpodobnou příčinou alergie. Zda se jedná skutečně o alergii, objasní lékařské vyšetření. Přesná diagnóza je velmi důležitá, protože v případě alergií mohou správná léčba a režimová opatření výrazně omezit příznaky, nebo je dokonce zcela potlačit.

Když se stav komplikuje

Nemoc s alergickou složkou může být vyvolána i jinými faktory než pouze alergií. Například u téhož astmatického dítěte může být záchvat vyvolán alergií, poté virovým onemocněním, dráždivými látkami (smog, tabák ový kouř), námahou, emočními faktory nebo gastroezofageálním refluxem (tj. návratem potravy ze žaludku do jícnu při ochablém dolním jícnovém svěrači). Alergie může být jak dominující příčinou obtíží, tak zcela podružnou. Určení podílu jednotlivých složek je obtížné, a to tím spíše, že jejich význam se může v průběhu času měnit. Alergologické vyšetření se zaměřením na dobu trvání potíží umožní většinou podíl jednotlivých složek objasnit.

KDY POMÝŠLET NA ALERGII?

Opakované rýmy, záněty hltanu a středouší.
Dlouhodobě ucpaný nos.
Opakované záněty spojivek.
Opakované záněty hrtanu.
Dlouhodobý zánět dutin.
Kašel, recidivující zahlenění průdušek.
Astma, záněty průdušek s „pískoty“.
Kopřivky.
Atopická dermatitid a nebo ekzém .
Anafylaktický šok.
Recidivující trávicí potíže.

Ukázka z knihy Alergie u dětí, nakladatelství Portál Odkaz na knihu a redakci
fofo: Seznam.cz

9.6.2005 12:00| autor: Patrik Kubas

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist