Když se mléko nemá s tělem rádo

Zhruba před rokem jsme od svého ex-přítele chytila nějaký bacil.

Za dva dny na to jsem jela na služební cestu do Anglie a prožila si tam peklo! Nikdo, ani lékař, netušil, co je příčinou mého ubohého stavu. Neudržela jsem v sobě ani čistou vodu velice intimně se seznámila se záchodovou mísou.

Pozůstatky mám dodnes – nesnesu žádné potraviny, v nichž je smetana. Tedy i tak běžná věc, jako je káva s mlékem, mi dělá potíže. A to smetanové potraviny přímo zbožňuju – bohužel, musela jsem je kvůli tomu omezit. Pátrala jsem tedy po původu a narazila na tzv. alergii na mléko, která se dělí na alergii na mléčnou bílkovinu a intoleranci na laktózu (tedy mléčný cukr).

Alergie na mléčnou bílkovinu

Začne se projevovat většinou hned u dětí, když přeházejí na umělou výživu. Ovšem může to být i kdykoli později. Jedná se o „klasickou“ potravinovou alegii. Ve většině případů jde o alergickou reakci na bílkovinu kravského mléka. Ta se diagnostikuje pomocí krevních testů, ovšem u batolat nejsou testy zcela spolehlivé. U zjištěné alergie je třeba dále podávat mléko s naštěpeným řetězcem mléčné bílkoviny. V těchto mlécích je snížen také obsah laktózy. Mléka mají poněkud podivný „zápach“. Cestou k vyřešení tohoto problému mohou být také výrobky např. z ovčího či kozího mléka, které mohou být zcela akceptovány.

Intolerance na laktózu

Alergie na mléčný cukr – laktózu začíná už s narozením. Nejedná o „klasickou“ potravinovou alergii, ale přesnější je označení – metabolická porucha štěpení mléčného cukru. Tato porucha je vrozená. Nemoc vzniká proto, že ve střevě chybí enzym laktáza, který má na starosti štěpení mléčného cukru. Po požití se cukr pomocí enzymu nerozštěpí a organismus na něj tudíž reaguje jako na cizorodou látku. Dítě zvrací, je neklidné, má průjem a kožní projevy – atopický ekzém, nechuť k jídlu a bolesti bříška, celkově mu není dobře. Nutno říci, že všechny druhy mléka – lidské mléko i mléko živočichů – obsahují laktózu Vzhledem k faktu, že se jedná o metabolickou poruchu, je toto onemocnění celoživotní. S věkem může dojít k mírnému zlepšení.

17.8.2006 1:34| autor: Zuzka
Více o tématu: anglielaktózamléko

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist