6 zaručených tipů, jak se bránit proti šatním škůdcům

Nastává čas, kdy je zapotřebí vytáhnout teplé svetry. Jenže, ouha! Možná i vy zjistíte, že si na nich pochutnávají moli. Nevítaní vetřelci mají bohužel nejraději to nejdražší: chutná jim vlna, kašmír, angora a hedvábí.

Škodliví přitom nejsou již dospělí motýlci, nýbrž velmi žravé larvy. Proč bychom se před nimi měli mít na pozoru? Neobyčejně teplé léto přispělo ke zvýšení molí populace, navíc jim hraje do noty, že byly zakázány některé pesticidy, o kterých se usuzuje, že jsou zdraví škodlivé. Dříve luxusní kašmír se nyní stává cenově dostupnější a larvy si na něm rády pochutnají, z Turecka či Indie si můžeme dovézt sice cenově výhodné koberce, právě v nich ovšem mohou mít larvy skrýš.

Jak se proti molům bránit

Hloubkový úklid

Vyperte a vyčistěte všechno oblečení. Pořádně vyluxujte koberce. Nevyhýbejte se ani špatně dostupným zákoutím. Pořádně gruntujte alespoň jednou za měsíc.

Mrazák

Opravdu funguje. Vyplatí se zmrazit oblečení, které se nedá prát, například kožené. V mrazáku musí být 72 hodin, aby se stihla vymýtit všechna vajíčka. Oblečení uložte do plastového sáčku.

článek

Mikrovlnka

Pečení na tři minuty při frekvenci 2450 Mhz dovede moly zahubit. Problémem je, že se oblečení může poškodit.

Vakuové pytle

Pokud víte, že povlečení nebudete delší dobu používat, vyplatí se do nich investovat. Dovedou dobře ochránit proti škůdcům.

Kaštany

Jsou nejúčinnějším přírodním repelentem. Musí být ale čerstvé. Proto je po několika týdnech vyměňte. Pomůže také hřebíček, eukalyptus, skořice.

Levandule

Nakupte si sušenou levanduli a pytlíčky s ní rozvěšte ideálně na každý věšák s oblečením. Starou levanduli osvěžíte vstříknutím pár kapek levandulového oleje.

A jak proti molům bojujete vy? Máte nějaký jiný osvědčený recept? Napište nám ho!

Foto zdroj: profimedia.cz

16.10.2014 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist