Natalie Portman – Pracovitá vzdělaná vegetariánka

Má pověst spořádané, inteligentní, vegetariánské, vzdělané skromné hvězdy. Teď zrovna tak září láskou a těhotenstvím, až to vypadá, že všechny ty ceny, mezi něž brzo přibude jistě i Oscar, dostává jen za sympatie. Kdyby nebyl její výkon v Černé labuti tak úchvatný.

Na předávání Zlatých glóbů od mikrofonu s cenou prohlásila, že pro režiséra Labutě by udělala cokoliv. Ostatně právě Darren Aronofsky je nepřímo zodpovědný za její momentální štěstí. On jí dal tu přelomovou roli baleríny prahnoucí po dokonalosti až za cenu sebezničení. A on jí představil jejímu snoubenci Benjaminu Millepiedovi, tanečníkovi a choreografovi filmu.

Role Niny definitivně stvrdila, že kdysi nadějná dětská herečka dospěla v opravdový herecký klenot. Odhodlání a kuráže na to měla vždycky dost, stejně jako půvabu a sympatičnosti. Nevyhýbá se teda ani komerci a třeba v druhé trilogii Hvězdných válek se jí jako královně Amidale ne vždycky vedlo bojovat se záplavou speciálních efektů a s prkenným partnerem i dialogy. Ale mezi takovými filmy vždycky najdeme role, které nic nepřehlušilo. Jako hned ta první, dvanáctiletá Mathilda odhodlaná žít a učit se od nájemného vraha Leona. Nebo první nominovaná na Oscara, zranitelná striptérka, která se o sebe umí postarat, v mrazivém citovém dramatu Na dotek.

Obě v sobě měly znepokojivou kombinaci dětskosti a předčasné dospělosti, která její kariéru charakterizuje doteď. Podobně jako ji charakterizuje nevídaná pracovitost a cílevědomost.

Tyto vlastnosti jí vštípili rodiče, izraelský doktor a americká umělkyně, kterým se narodila jako jediné dítě v Jeruzalémě v roce 1981. Za tři roky se rodina přestěhovala do USA, ale když se Natalie rozhodla stát herečkou, cestovali s ní rodiče po světě. A všude jí připomínali, aby studovala místní historii a kulturu. Možná proto umí jejich dcera kromě angličtiny taky hebrejsky a francouzsky a učila se i japonštinu a arabštinu.

Prostudovává i své role. A obětuje jim mnohé. Pro komiksovou alegorii V jako Vendetta byla ochotná oholit si hlavu. Pro Černou labuť byla ochotná nepít alkohol, nechodit s kamarády na večeře a konstantně mučit své tělo, aby pochopila, proč bývají baletky tak sebemrskačské. Není divu, že někdy musí takové role prokládat i filmy jako Thor nebo komedie Hlavně nezávazněYour Highness, které nám během letoška zkrátí čekání, než se Natalie vrátí z mateřské.

Zajímavosti o Natalii Portman:

Pravým jménem se jmenuje Natalie Hershlag. Příjmení své babičky za svobodna použila jako svůj pseudonym, aby chránila soukromí rodiny. Na to své je taky dost opatrná.

Vegetariánkou se stala v osmi letech, poté co byla na lékařské konferenci, kam doprovázela otce, svědkem demonstrace laserové operace na kuřeti.

Vynechala newyorskou premiéru svého prvního velkého filmu, Epizody I Hvězdných válek, aby si mohla opakovat učení na závěrečné středoškolské zkoušky.

Vystudovala psychologii na Harvardu. „Radši budu chytrá než filmová hvězda,“ prohlásila jednou. Povedlo se jí být oboje.

5 nejlepších filmů Natalie Portman:
Na dotek
Černá labuť
Probuzení v Garden State
Leon
Návrat do Cold Mountain

9.2.2011 12:01| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist